Причина за дисбактериоза (или недостиг на полезни бактерии) при малките деца може да бъде тежко протеклата бременност на майката и неправилното й хранене, изкуственото хранене и неправилното захранване на бебето.
Кой от нас не е изпитвал стрес или не е приемал антибиотици? Тези хора са малко на брой, затова дисбактериозата е толкова разпространено състояние.
ПРОФИЛАКТИКА И ЛЕЧЕНИЕ
По-правилно би било да говорим не за лечение, а за корекция на дисбактериозата, защото в този случай се лекува заболяването, което е причинило изменение в състава на микрофлората. Корекцията в нарушенията на броя и състава на микробите се прави в зависимост от причината.
За корекция и профилактика на дисбактериозата лекарите обикновено препоръчват специални хранителни продукти, най-вече “живи” млека и млечни продукти. В техния състав влизат различни млечнокисели бактерии. Но тези млека трябва внимателно да се избират.
Най-често в тези, които се продават, въпреки надписа ”жива закваска”, няма живи бактерии. За да се увеличи срокът на годност на продуктите, производителите ги подлагат на промишлено обработване (стерилизация), по време на която загиват по-голяма част от полезните микроорганизми.
Но даже да си купим качествен продукт, той няма да е достатъчен да повлияе на дисбактериозата. Няма да ни се размине без лекарства.
Дисбактериозата се лекува по два начина: изкуствен – с помощта на таблетки в червата се вкарват полезни микроби, за да се опитаме да си създадем собствена чревна микрофлора. Затова всички средства, които лекарите имат на разположение, се делят на две групи. Едните съдържат микроорганизми – представители на нормалната микрофлора, и заменят загиналите нормални микроби.
Другите служат като хранителна среда за растеж на собствените бактерии и стимулират размножаването им. Последните са по-ефикасни, защото препаратите от първата група, попадайки в червата, не успяват да проявят активността си и така намаляват ефекта от лечението. Налага се продължение на курса на лечение, а и правилното дозиране е доста трудно.
В състава им влизат отслабени и изсушени бактерии – как да издържат тези “слабаци” агресивността на стомашния сок! В резултат – концентрацията на бактериите се понижава и ефектът от лечението е непълен.
Преди началото на лечението с препарати, съдържащи микроорганизми, трябва да се определи каква именно бактерия не ви достига. Може би ще се опитате да заселите в червата си едни, а на вас да ви трябват микроби от съвсем друга разновидност.
Затова, преди да започнете лечението, направете си подробни изследвания. За да не поглъщате после “чужди” микроби, а да си отгледате свои. За тази цел ще ви помогнат препарати, съдържащи концентрат от аминокиселини и въглехидрати (това е средата, обитавана от представителите на нормалната микрофлора).
Подобрявайки биологичната им среда, ще създадете благоприятни условия за съществуване на полезните микроби и ще затрудните растежа на болестотворните. И необходимите микроорганизми ще започнат да се размножават. Ще се появят точно тези разновидности, които не ви достигат, и то – в нужното количество.
Освен това тази група препарати не съдържа микроорганизми, значи е съвместима с антибактериални средства. Те възстановяват повредената микрофлора и предотвратяват появата на симптомите на дисбактериоза по време на лечение с антибиотици.
ВСИЧКИ БИОПРЕПАРАТИ ТРЯБВА ДА СЕ ПРИЕМАТ ПРАВИЛНО
Ще трябва да промените храненето си: в менюто ви трябва да преобладават плодовете, зеленчуците, ягоди (особено добре влияят на червата черните боровинки, червените боровинки, малините), соковете. Тези продукти създават благоприятни условия за “заселването” на бактериите – почистват “помещенията”, изхвърлят всичко излишно.
При доказана дисбактериоза от менюто задължително трябва да изключите сладкото, тестеното, мазното.
Трябва да обърнете внимание и на дневния режим – да се разхождате повече на чист въздух, да почивате повече, да водите здравословен начин на живот и заедно с това да приемате лекарствата и млечнокиселите биопродукти.