Самооценка: Всички знаем, че всеки си има недостатъци, не винаги и всичко се получава както трябва и много хора биха искали да променят някои неща у себе си.
Разликата е само в това, че някои не взимат чак толкова присърце неуспехите и продължават живота си с гордо вдигната глава, а за други всеки неуспех, всеки пропуск, изглежда ужасен и непоправим. Такъв човек счита, че именно той е последният неудачник и при всички всичко е наред, освен при него. И ако постоянно се настройва, че всичко е зле, то така и ще бъде. Трябва да се борим със занижената самооценка.
Психолозите се отнасят скептично към комплиментите и поощренията на околните като метод на борба със занижената самооценка. С това можете да се справите само вие самите, та нали проблемът е именно в собственото ви усещане за себе си и мястото ви в живота. Какво да направим за да повишим самооценката си?
Обърнете внимание на външния си вид. Това как изглеждаме се отразява и на това как се чувстваме в обществото. Това не означава, че трябва да се обличате със скъпи дрехи, но да сте спретнат е много важно. Самоусещането много влияе на всеки човек. И дрехите не са на последно място по влияние. Даже напротив!
За да получите нещо хубаво трябва да се борите за него. Под легналия камък не тече вода. Поставете си някаква цел. Съставете си план и се движете към целта. А на неуспехите по пътя гледайте като опит, който ще ви помогне да се справите с други проблеми.
Избавете се от излишното време. Гадните мисли идват в главата ви именно в момента, в който не сте заети с нищо.
Вървете бързо и уверено. Казват, че човекът със занижена самооценка може да се разпознае по дребните стъпчици. Когато човек има работа, той бърза, там някъде го чакат и затова той се движи бързо. Следете за правилната си осанка и при разговор гледайте събеседника в очите.
Сядайте на първия ред. Така ще преодолеете страха и ще повишите самоувереността си. Освен това ще бъдете доста по-забележими за хората, които произнасят реч. Опитвайте се да изказвате и собствената си гледна точка. Не е нужно да мислите, че непременно ще кажете някаква глупост и ще ви се смеят. Всъщност хората са доста по-лоялни, отколкото ви се струва.
Това, което е важно за вас, може просто да не е интересно за другите. Не мислете, че ако ви се е случил някакъв неуспех, всичките ви познати говорят само за това. Всеки се интересува повече от своя собствен живот, успехи или неуспехи.
Когато започвате да вършите нещо/някаква работа, настройвайте се положително: «всичко ще се получи както трябва». Вярвайте в себе си. Позитивната настройка винаги е много важна.
Не е нужно непрекъснато да сте недоволни от нещо. Старайте се повече да се радвате и да забелязвате всичко хубаво наоколо – топлото време, поникналите цветя …. Не си струва да сгъстявате боите – никога и нищо не е чак толкова лошо, колкото изглежда на пръв поглед.
Престанете постоянно да сравнявате себе с и с околните. Не винаги при такова сравнение ще печелите, никой не може да е първи във всичко. Използвайте принципа «затова пък»: да, Милена има хубав семеен живот, но затова пък моята кариера е по-успешна. Помнете, че при никого нещата не са напълно идеални и вашите приятели и познати, колкото и странно да ви се струва, също си имат проблеми и неуспехи. Но винаги бихте могли да се сравнявате със самия себе си (сега и преди година/и) – това е полезно и е път към усъвършенстване, към повишаване на самооценката.