Не само в народния фолклор медът заема заслуженото си място на вкусно изкушение. Той присъства ярко и в съзнанието на всеки българин, защото е част от неговата трапеза. По време на християнските празници консумацията на мед е задължителна. На Бъдни вечер, на кръщене, сватба и по всякакъв друг радостен повод освен обреден хляб, пита или погача се поднася и купичка от течното злато.
Мед обаче не трябва да се консумира само по празници, а и в делник. От всички пчелни асортименти той е най-превъзходният и уникален продукт на живата природа, съдържащ повече от 400 биологично активни вещества. Медът е хранителен, вкусен, а освен това и много полезен!
Ангелина Василева, продавачка на мед на Женския пазар в столицата, сподели своята медена рецепта, в която според нея се крие тайната на дълголетието. Нейната 86-годишна майка хапва сутрин и вечер по една супена лъжица мед в комбинация с една кафена лъжичка сусам, богат на калций. Медът, освен че е изключително полезен, е и много подходящ за хора, които активно се занимават със спорт или извършват тежък физически труд.
Но какъв мед да изберем за нашите нужди, както и на семейството ни? Медопроизводителят Велин Гълъбов създава вкусното изкушение сред чистата природа в Лудогорието и сам продава своя продукт. Той сподели, че основните му клиенти са пенсионерите, възрастните хора, които търсят лек и здравословна храна. Според думите му най-търсеният мед е многоцветен билков. Всъщност според това от колко вида растения се получава медът бива многоцветен (полифлорен) или монофлорен. Монофлорен означава, че медът е получен преимуществено от един вид растения, напр. магарешки бодил, липа, акация, слънчоглед и др. Поради голямото биологично разнообразие на растителните видове в България, разположени на сравнително малка площ, получаването на монофлорни сортове мед е рядко и става тогава, когато има големи масиви обилно цъфтяща и нектароотделяща растителност от един растителен вид.
Цветът на пчелния мед също варира: от светложълт, жълт, кафяв до тъмнокафяв – в зависимост от произхода му. Цветът е свързан и със съдържанието на пепелни елементи – желязо, мед, манган. Медът става по-светъл при кристализация, но потъмнява при продължително съхранение. Кристализацията, или т.нар. захаросване на меда, се получава, когато той се държи на студено. Захаросването е сигурен белег, че продуктът е истински, защото това означава, че в него няма химикали. Течният мед в магазините в повечето случаи е менте или най-малкото е топлинно обработван. Ако все пак искате медът да е течен, а сте взели захаросан, може да извършите разтопяването в домашни условия. Нагрявате буркана с меда на водна баня, като температурата на водата не трябва да превишава 40 градуса. При тези условия втечняването на меда продължава няколко часа. Ако вашата цел е лечебното използване на меда, по-добре го консумирайте кристализирал. Но запомнете: в никакъв случай не бива да затопляте или втечнявате мед в микровълнова печка. Микровълните убиват всичко живо – витамини, хормони, минерали, аминокиселини и др. като по този начин качествата на меда драстично се влошават и в крайна сметка се получава сладичък сироп.
Е, след като разбрахме как изглежда истинският мед, време е да го опитаме. Грабвайте лъжица и вкусете златното лакомство на живота! А дано през 2009 ви върви по мед и масло!