Всеки ден се създават все нови и нови песни. Някои от тях моментално се превръщат в хитове и чупят рекордите по световните класации, други обаче остават известни само и единствено на своите създатели. Популярността обаче е доста относително понятие. Повечето песни, колкото и известни и любими да са били, рано или късно потъват в забрава. Възниква основателния въпрос има ли песен, на чиято популярност да не оказва влияние времето? Да, има!
„Тиха нощ, свята нощ” е най-популярната песен на света. Невъзможно е да си представим Коледа без нея. Тя звучи навсякъде – по радиото, телевизията, магазините, домовете на хората, картички, коледни венци и т.н.
Съществуват много версии относно създаването й, но най-популярната е слeдната:
На 23 декември 1818 година помощник викарият на църквата „Свети Николай“ в Оберндорф, градче на 20 км от Залцбург, Йозеф Мор с ужас открил, че мишките са прегризали меха на органа. Какво да прави? Нима може да има рождественска меса без музика! И тогава на църковния служител му хрумнала спасителната мисъл: „Трябва ни тържествена песен!“
На лист хартия, почти на крак, той нахвърлил няколко стиха и се понесъл към съседното градче Арнсдорф, където живеел учителят и органистът Грубер. След доста дълги уговорки музикантът се съгласил да помогне на приятеля си и написал към стиховете мелодия, която трябвало да се изпълни от двама солисти и хор в съпровод на китара.
Днес песента е най-популярната коледна песен на всички континенти. Претърпяла е над 300 превода, издадена е в над 180 версии на 121 езика. Всички по-известни певци са я изпълнявали поне веднъж.
Написана от непознат музикант и скромен викарий, божественото й послание пресича граници и докосва човешките сърца навсякъде по света.