Събрани на едно място всички рецепти за приготвяне на традиционната трапеза за Бъдни вечер
Ястия, които слагаме на масата на Бъдни вечер: жито, боб, сарми с булгур или ориз, пълнени сушени чушки с фасул, орехови ядки с чесън и мед, прясна питка, кравайчета, баница (зелник, тиквеник), ошав (компот) от сушени плодове, пресни ябълки, круши, дюли, и др.
ВАРЕНО ЖИТО
Продукти: 500 г жито, 200 г захар, 50 г орехови ядки.
Изчистеното и добре измито жито се залива с вода и се вари на тих огън докато омекне, след което се изцежда от водата, в която се е варило, оставя се да изстине и се смесва със счуканите орехови ядки и захарта.
МАЧКАН (ДЖУРКАН) БОБ
Продукти: 500 г фасул, 200 г кромид лук, 15 г сол, 2 моркова, 30 г сушен магданоз и джоджен, 200 г олио, 2 лъжици червен пипер.
Фасулът се изчиства, измива и накисва в студена вода за около 8 часа, след което водата се изхвърля, налива се нова и се оставя да ври с нея около 15 минути. Отново се налива чиста вода и се прибавят нарязаните на ситно лук и моркови. След сваряване се посолява, отцежда се водата и докато е топъл, се мачка на каша (с вилица или специален уред наречен джурило). Сипват се олиото и червеният пипер и се наръсва с магданоз и джоджен. Яде се студен.
САРМИ С КИСЕЛО ЗЕЛЕ
Продукти: 750 г листа от кисело зеле, 500 г ориз или булгур, 200 г олио, червен и черен пипер, по 5 г джоджен и чубрица
Оризът или булгурът (добре изчистени и измити) се запържват леко в мазнината, прибавят се 2 чаши топла вода и се варят без сол до набъбване на зърната, след което се дръпват от огъня, прибавят се пипер, джоджен или чубрица. Във всеки зелев лист се слага по една супена лъжица от плънката и всичко се оформя на сарми, които се нареждат в тенджера, поливат се с малко топла вода и се варят на слаб огън. Поднасят се леко затоплени или студени.
САРМИ С ЛОЗОВИ ЛИСТА
Продукти: 250 г лозови листа, 250 г ориз или булгур, 400 г кромид лук, 25 г стафиди, 200 г олио, 15 г сол, по една лъжица сушен магданоз и чубрица.
Лозовите листа се попарват с гореща вода. Нарязаният на ситно лук се запържва в мазнината, прибавя се изчистеният и измит ориз или булгур, след което се сипва чаша вода и всичко се задушава до омекване. След като сместа изстине, се прибавят стафидите, солта, магданозът и чубрицата. Слага се по една чаена лъжичка от плънката в половин лозово листо, оформят се малки сармички, които се нареждат една до друга в тенджера, затискат се отгоре с чиния и се варят на тих огън, залети с топла вода. Поднасят се студени.
ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ
Продукти: 500 г сушени червени чушки, 500 г ориз или смачкан на каша зрял фасул, 150 г олио, 15 г сол, лъжица червен пипер, сушен магданоз и копър.
Сушените чушки се накисват в гореща вода до омекването им, след което се пълнят с ориз или сварен, смачкан на каша фасул, към които се прибавя една глава ситно нарязан кромид лук, червен пипер, магданоз и копър. Чушките се нареждат в тенджера, заливат се с вода или зелева чорба и се варят на тих огън. Могат да се варят и заедно със сармите.
ОРЕХОВИ ЯДКИ С ЧЕСЪН
Продукти: 200 г счукани орехови ядки, 1 средна глава счукан чесън, 200 г мед. Продуктите се смесват и разбъркват добре. Ядат се с кравайчета или пита.
ПРЯСНА ПИТА С ПАРА
Продукти: 1 кг брашно, 300 г вода, 10 г сол, 1 пакет бакпулвер, смесен с брашното, монета от 5 стотинки.
В пресятото два пъти брашно се прави кладенче, в което се слага солта и се сипва постепенно хладката вода, докато се получи тесто. То се омесва добре, оформя се на питка, в която се слага добре измитата монета и питката се пече в силна фурна.
КРАВАЙЧЕТА
Продукти: 500 г брашно, 150 г хладка вода, 5 г сол, сусам.
От тесто, замесено като посоченото по-горе, се оформят отворени кръгли кравайчета (прилични на виенска кифла), които се намазват с разбит жълтък или поръсват със сусам. Пекат се в силна фурна.
ВИТА БАНИЦА
Продукти: 1 кг брашно, 2 чаши хладка вода, непълна чаша олио, лъжица сол, лъжица оцет (за тестото). За корите още 200 г мазнина и 200 г сварен булгур или ориз.
Брашното се слага в дълбока купа, изсипват се в него останалите съставки и всичко се бърка с надупчена лъжица, докато поеме водата. Полученото тесто се омесва с още малко брашно и се разделя на 8 топки, всяка от които се разточва на кора с големина на чиния. Намазват се с мазнина и се навиват най-напред на руло, а после на охлюв. Оставят се на студено цяло нощ /може и в хладилник/. На сутринта всяка топка се разточва на по-голяма кора, която се наръсва с плънка от сварения ориз или булгур, всичко отново се навива на руло и се слага в тава за печене – прави една до друга или навити от средата на тавата към краищата й. Отгоре баницата се полива с мазнина.
ЗЕЛНИК
Продукти: 400 г брашно, 200 г хладка вода, лъжица сол, лъжица оцет и лъжица олио (за тестото); 200 г олио, 500 г праз лук или кисело зеле, 100 г орехови ядки.
От брашното, водата, солта, лъжица оцет и лъжица олио се омесва тесто, от което се разточват 4 кори, като двете от тях са по-големи от тавата, в която ще се пекат, а двете са колкото нея. Едната голяма кора се слага в намазана тава, върху нея се поставя по-малка, в средата на която се слага плънка от ситно нарязан и задушен в мазнина и вода праз лук или кисело зеле. Върху плънката се слагат последователно втората малка и по-голяма кори, наръсени с мазнина. Отстрани се оформя крайщник с плънка от счукани орехови ядки. Пече се в силна фурна.
ТИКВЕНИК
Продукти: 200 г брашно, 100 г вода, 100 г олио, 500 г тиква, 100 г орехи, 150 г захар, лъжичка канела.
От брашното и водата се прави тесто, от което се точат 5 кори. Тиквата се сварява, обелва се от кората, наръсва се със захар, счукани орехи и канела и след като изстине, се слага по корите /без най-горната/. Тиквеникът може да се направи и с плънка от сурова настъргана тиква, смесена със захар, канела и орехи. Опечен, тиквеникът се поръсва с пудра захар.
ОШАВ
Продукти: 500 г сушени плодове (сливи, ябълки, кайсии, череши), 100 г мед или 100 г захар.
Сушените плодове се измиват добре и се накисват в студена вода за около 12 часа, след което плодовете се изваждат, а течността, в която са киснали, се прецежда през гъсто сито и с нея отново се заливат плодовете и се варят до омекването им, като тогава към ошава се прибавят медът или захарта. Компотът се оставя в тенджерата, докато изстине, след което се слага в дълбок стъклен или порцеланов съд.