ТЯ СИ ИЗБИРА СПЕРМАТОЗОИДА И НЯМА НИКАКВИ ГАРАНЦИИ, ЧЕ НАЙ-БЪРЗИЯТ „ОПАШАТКО“ ЩЕ СТАНЕ „ТАТКО
Досега се смяташе, че опложда нето е резултат от масовия „крос“ на сперматозоидите. Който стигне пръв, той е победител. Неотдавна обаче учените открили, че наградата се дава от… самата яйцеклетка.
Сензационната хипотеза лансира д-р Алиреза Фазели от Шефилдския университет във Великобритания: яйцеклетката решава кой сперматозоид да избере за зачеване. „Опашатковците“, разбира се, могат да се състезават за скорост, но това още не означава, че найбързият ще стане „татко“! Възможно е женската половинка да го бракува по някакви параметри и да се слее не с шампиона, а с аутсайдер, притежаващ други достойнства. Но как тя разпознава подходящия кандидат? И по какви признаци решава кой е подходящ и кой не? Установено е, че в нея протичат процеси, подобни на мисловните.
Д-р Фазели и екипът му знаели, че някои животни са склонни към промискуитет /безразборни полови връзки/. Сред тях са маймуните бабуини. Самката бабуин преди зачеване се чифтосва задължително с няколко мъжкаря. От биологична гледна точка това никак не е оправдано, защото я опложда само един. Учените изследвали яйцеклетките на онези женски, които много активно извършвали полови актове с различни самци. Изучавани били химичните реакции, извършващи се в яйцеклетки те в отговор на вкарването на сперма. Резултатът бил еднозначен: при среща с различни видове сперма яйцеклетката реагирала по различен начин. При въвеждане на семе на болни или стари животни процесите в яйцеклетката се забавяли или замирали, а когато тя „усещала“ млад самец, незабавно „оживявала“. Изводът на учените: яйцеклетката сама избира сперматозоидите! При което понякога е доста капризна. Доскоро учените смятали, че специфичните химични реакции в женските полови органи са необходими, за да се запази спермата и да се осигури ранното развитие на ембриона. Според новата теория обаче тези реакции включват система за разпознаване на спермиите и задействат механизма на тяхната активация. Иначе казано, яйцеклетката първо оценява спермиите, а после им позволява да се приближат плътно. Ако пожелае, разбира се. Това предположение се потвърждава от широкоизвестния факт, че по време и след войни се раждат два пъти повече момчета, отколкото момичета. Инстинктът за самосъхранение на вида подсказва на яйцеклетката, че трябва да се избира за среща сперматозоид Y, за да се получи мъжка хромозома!