Загадката на мистериозния Тунгуски метеорит повече от век продължава да изумява науката, която все още не може да предложи разумно обяснение на случилото се
Историята с Тунгуския метеорит започва в ранната утрин на 30 юни 1908 г. когато в района на река Подкаменная Тунгуска, намираща се на територията на Красноярски край, Русия, от небето се появява ослепително огнено тяло, което броени секунди по-късно се взривява във въздуха на височина 7 – 10 километра от повърхността.

Загадката на мистериозния Тунгуски метеорит повече от век продължава да изумява науката, която все още не може да предложи разумно обяснение на случилото се
Мощността на гигантския взрив впоследствие е определена на 10 – 40 мегатона тротилов еквивалент, а оглушителният звук е чут на разстояние 800 километра от епицентъра на самия взрив, който е регистриран от голям брой обсерватории по целия свят.
Над 80 млн. дървета са повалени от взривната вълна на площ от 2000 км², счупени са стъклата на голям брой сгради в радиус от 200 километра, а в продължение на няколко дни в небето над Сибир се наблюдава мистериозна и много интензивна светлина, последвана от магнитна буря, продължила няколко часа.
Науката проявява интерес към т.нар. Тунгуски метеорит едва през 1927 г., когато в района е изпратена и първата експедиция, която така и не успява да открие ударен кратер, както и каквито и да било отломки от предполагаемия метеорит, който се смята виновник за случилото се.
Впоследствие като възможен причинител на събитието се посочва: метеорит, ядро на комета, ядрен взрив, кълбовидна мълния, взрив на облак от метан, антиматерия, миниатюрна черна дупка и катастрофа на извънземен космически апарат.