изобретение
34-годишната проф. Джули Крокет и нейният екип от американския университет "Бригъм Йън" успяха да създадат уникално изобретение

Уникално изобретение може да превърне 34-годишна в милиардерка

34-годишната проф. Джули Крокет и нейният екип от американския университет „Бригъм Йън“ успяха да създадат уникално изобретение – суперхидрофобна повърхност, която не може да бъде намокрена по никакъв начин

Иновативното изобретение може да намери широко практическо приложение, като се започне от смартфоните и се стигне до ботушите, а в недалечно бъдеще то може да бъде използвано и като защитен слой при кораби и самолети, предпазващ корпуса им от увреждане.

изобретение
34-годишната проф. Джули Крокет и нейният екип от американския университет „Бригъм Йън“ успяха да създадат уникално изобретение

Когато влязат в непосредствено съприкосновение със суперхидрофобната повърхност, водните капки започват енергично да отскачат от нея, подобно на топчета пинг-понг, след което се събират в по-големи капки, докато в крайна сметка водата напълно изчезва от повърхността, оставяйки я съвършено суха.

Тайната на необикновеното изобретение е във водонепромокаемия филм, който се нанася върху повърхността, предварително надупчена с миниатюрни пукнатини с размер 1/10 от човешкия косъм. Именно това е и причина водата да не се задържа, а да отскача от повърхността, без да оставя каквито и да било следи по нея. Това на свой ред гарантира дългосрочна водоустойчивост на материала, върху който суперхидрофобната повърхност се нанася.

Уникалното изобретение на проф. Крокет и колегите ѝ по всяка вероятност ще намери приложение и върху санитарни уреди, превозни средства и медицински изделия.

Прочети още

Google Doodle разказва за Гидеон Съндбек и ципа

Google Doodle разказва за Гидеон Съндбек – бащата на модерния цип

Google Doodle разказва за Гидеон Съндбек по случай 132 г. от рождението на човека, без …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *