
Навсякъде по света се наблюдава феноменът „червено небе“. Има и „червени облаци“, които нямат нищо общо мръсният червен облак, който идва към София. Интересно ще е да разберем какво означава това, и как народопсихологиата в различните държави тълкува червеното в небето.
В Северна Америка например казват, че червено небе през нощта е наслада моряка, докато червеното небе на сутринта е предупреждение за плаващите из световната морска шир.
В Обединеното кралство и Република Ирландия червеното небе през нощта е радост за овчаря, а на сутринта е хабер за нещо не чак толкова приятно. И в двата случая става въпрос за това, че ако небето на сутринта е алено, то денят ще бъде ветровит. Сещате се навярно колко приятно и хубаво е това за моряците и овчарите.
В Дания например казват, че червеното утро означава влажни дни, а вечерното червено предупреждава за „сладки“ дни.
Типично времевите системи обикновено се движат от запад на изток и червените облаци се появяват когато лъчите на слънцето проникват от долната страна. В крайна сметка, слънчевата светлина преминава на много малък ъгъл през голямата дебелина на атмосферата, в резултат на което се получава разсейване на по-голямата част от по-късите вълни – на зелените, сините, и виолетовите, които представляват така наречения видим спектър, а слънчевата светлина е доста по-тежка в червения край на спектъра
Ако сутрин небето е червено, това е така, защото ясното небе на изток прави възможно слънцето да запали долната страна на облаците, които се задават от запад. От друга страна, за да видите червени облаци през нощта, слънчева светлина трябва да има ясен път от запад, за да освети облаците, които се движат на изток.
Сложна, природна работа. Ние тук, в България, си знаем, че червените облаци са или предвестник на ветровито време, или поредната доза мръсен прах, който трявба да вдишаме.
Чудеса.net