Съдържание на статията: ♠ Какво е родословно дърво? ♠ Схеми, видове, примери. ♠ Как се прави? ♠ Шаблони за родословно дърво за принтиране. ♠ Събиране на информацията.
Какво е родословно дърво?
Понятието за „родословно дърво“ представлява списък от хора, които са свързани по родственост. Изброяването се извършва според йерархията, основана на годините на живот на хората и на това, кои са те един в друг. В основата на дървото се посочва брачна двойка, стояща начело на рода. Някога те са имали своите деца, внуци, братя, сестри и братовчеди. Всяко едно поколение е на същото ниво. Този вариант е класически, когато конструкцията преминава от предци към потомци.
Разглеждайки детските снимки или слушайки историите на родителите, неволно може да се заинтересувате от вашето родословно дърво. Дори в минали времена то е било правено в същата форма, в която си я правим и днес: това е практичен начин за представяне на определена информация. Рисуването на родословието дори се прилага от учениците, защото трябва да знаят как да направят родословно дърво сами с ръцете си.
Бяхте ли помолени да построите родословно дърво като част от портфолио за училището? Искате ли да правите изследвания и да научите за произхода на вашето семейство? Или смятате да създадете родословно дърво по ваш избор на схемата, за да угодите на близките ви?
Схеми, видове, примери.
Можем да се спрем на това как да намерите не само съвети за търсене на информация за предците, но и различни опции за декориране на дървото. Подготвили сме и два шаблона за попълване на родословното дърво: за деца и за възрастни.
Как да си направим родословно дърво по наш избор на метода, по свой вкус.
Откъде да започнем
Има няколко метода за правене на дървото.
Низходящ метод за родословно дърво
Низходящият семеен модел се формира от прародител до потомци. Този метод на проектиране позволява визуално проследяване на историята на рода от далечни времена до наши дни.
Възходящ метод за родословно дърво
Състои се от човекът, който е последният жив съвременник до неговите предци. Такава структура ще бъде особено удобна за тези, които все още не са завършили търсенето на информация и последователно преминават от познатото към непознатото.
Тип “Пеперуда”
Можете също така да вземете такъв общ модел, като „пеперуда“. В него основата е семейната двойка, от която се водят възходящи и низходящи клони към предците и потомците.
Кръгова таблица
Родословно дърво с кръгова схема
Тя е изградена в кръг, в центъра на който се намира един от потомците. Вторият външен кръг е разделен наполовина и записан в него майка и баща. В третия кръг, нарязани на четири части, посочете баби и дядовци. След това се добавя четвърти кръг, който е разделен на осем части и така нататък. Този тип дърво е доста рядък, но подобно подреждане на данни е най-компактното от съществуващите.
Как се прави?
На компютъра
Събирането на данни за предците е въпрос на голям труд и време. Ако използвате възходящ тип проект, от седмо поколение ще има повече от сто представители на същото фамилно име.
Използването на тетрадки или подобно средства за съхраняване на информация е непрактично. По всяко време можете да я загубите, а с нея и информацията, събрана по време на упорита работа. За да се опрости работата, можете да използвате машинни бази данни, като Microsoft Office Excel или Access. Можете също да започнете да разработвате проект в специализиран софтуер, който е създаден за създаване на родословни дървета. Така лесно можете да направите красива и добре структурирана диаграма.
Тези услуги се разделят на два вида: онлайн и офлайн. Първите ви позволяват да съхранявате цялата информация в интернет и да я ползвате от всяко устройство. Сред недостатъците са и краткият срок на годност. Обикновено такива сайтове ви позволяват да натрупвате информация не повече от пет години, след което всички материали ще бъдат изтрити. Вторият тип софтуер съхранява всички данни на компютъра, на който е инсталирано приложението.
Също така, програмите могат да бъдат разделени на платени и безплатни. Първите имат по-богата функционалност, вторите са по-изгодни да се използват, ако не сте готови да харчите пари за дизайна на схемата.
Програмите за създаване на родословно дърво са от полза да не си губите времето, и да получите гарантиран резултат. Използвайте онлайн услугата MyHeritage или GenoPro, Builder на родословното дърво или Дървото на живота. Сред тези програми са GenoPro, SimTree, GRAMPS, RootsMagic, Family Tree Builder. Изберете шаблон, въведете данните за родословието си и се насладете на резултата.
Всяка от избраните програми има определени за създаването на родословно дърво специфични функции, които са от полза да се изготви и след това да се отпечата полученото. От тях повечето имат вече шаблони за попълване. Те представляват картини или маса с клетки. Някои програми дори предлагат да добавяте не само снимки, но също така видео или аудио. За всеки член от фамилията се предлага да попълни сам въпросник, който посочва личните данни за човека от най-важните до описанието на външността му или от биографията, това, което са по интересните му факти.
Можете също да намерите или самостоятелно да изчертаете празно дърво, за да попълните .doc (за Word) или .psd (за Photoshop) формат.
Запълване на шаблон в Movavi Photo Editor
В програмата Movavi Photo Editor можете не само да редактирате снимки и да ги поставите в шаблон, но и да възстановите стари снимки.
Разгледайте даден примерен шаблон за напълване, за да разберете как може да се създаде родово дърво.
Стартирайте Movavi Photo Editor.
Ако искате да възстановите снимка, която е с влошено качество (избледняла и други повреди) от старост, отворете изображението в програмата, отидете на раздела Възстановяване и щракнете върху бутона Възстанови от дясната страна на екрана.
Родословно дърво с програмата Movavi Photo Editor
За да регулирате цветовете и яснотата, отидете в раздела Photo Enhance. Промяна на необходимите параметри. Запазете резултата.
За да добавите моментна снимка към шаблона, щракнете върху Файл -> Отваряне и изберете изтегления шаблон за попълване. След това отидете на раздела Вмъкване на картина, щракнете върху Вмъкни картина и отворете желаната снимка. За да промените размера на поставеното изображение, плъзнете ъглите на пунктираната рамка. Завъртете снимката с бутона със стрелка. Ако сте доволни от резултата, щракнете върху Приложи.
След като поставите всички изображения, кликнете върху Запазване в долния десен ъгъл на програмата.
Така може да направите собствено родословно дърво за един приятен семеен подарък. Какво ви е необходимо за това. Не отлагайте и започнете да събирате информация точно сега. Така ще имате възможност да получите повече информация и да знаете по-добре своите предци.
Ръчно по шаблон
Бъдете креативни с дизайна на резултатите от родословното дърво. Ето за вас няколко примера за вдъхновение:
Фамилна кутия
За всеки предшественик се прави кутия или се разпределя една клетка, в която се поставят документи, снимки и обекти. Отваряйки такава кутия, можете да докоснете миналото и да разберете какъв е бил вашият прародител.
Семейно дърво от скрап материали.
Този вариант е идеален за проект в детска градина или училище.
Родословно дърво в албум.
Родословно дърво от скрап материали – този вариант е идеален за проект в детска градина или училище и родословно дърво в албум.
Декоративна стойка с фоторамки.
Декоративна стойка с фоторамки за родословно дърво
Преди да направите родословното си дърво, е необходимо да направите предварителна схема на всички роднини, като ги разпределите според това колко са ви близки или далечни. Основното нещо е да решите колко поколения назад планирате да отидете. За собствениците на голямо семейство е по-добре то да се ограничи до близки роднини и да не включват прабаби и прадядовци, в противен случай можете да разширите родословното дърво и да направите в него странични клони. Те ще се използват за по-далечни роднини – братовчеди, и техните сестри и дядовци и баби.
Има много понятия за родство: в допълнение към кръвната връзка те отразяват брак или друга връзка. Хората имат общ прародител в първия случай, а във втория – по сключване на брак, към третия включват такива форми на родство като кръстници и братство. Основната линия е кръвната – в нея се открояват няколко степени на родство. Една от тях е поколението, за чиято цел вече има съставена линия.
Във верига от този тип са включени толкова степени, колкото раждания е имало в семейството, т.е. дъщеря или син – първа степен, внучка или внук – втора и т.н. Всеки от родените трябва да следва един след друг. Оказва се, че изграждането продължава през поколенията – от възрастните до по-младите, или в противоположна посока, в случай на реализация на схемата лично от него. Всички сестри и братя, дядовци и баби, трябва да бъдат обозначени на главния клон, а вторите или третите братовчеди трябва да бъдат на страничните клони. Така разстоянието между роднините ще отразява отдалечеността на родството между тях.
Ако подобна схема със списък на всички ли само някои роднини е готова, трябва да изберете как най-добре да начертаете родословното дърво. Има няколко опции:
Класическо родословно дърво, когато основният носител на фамилията е посочен в долната част на дървото. Почти винаги в случаите това е семейна двойка, например дядо и баба или прадядо и прабаба (можете да добавите и още по-стари роднини). Освен това, всичките техни деца, внуци и по-далечни роднини трябва да се изброят по ред. По-добре е да поставите вашата линия на основния клон, т.е. този, с който ще дойдеш при родителите си и конкретно към себе си. В страничните разклонения ще бъдат разположени вторите и третите братовчеди.
Лично дърво. При този случай вие сами действате като основа, т.е. съставител сте на родословното дърво. Следват родители, баби и дядовци на двете линии и т.н. Това представлява основната нишка. От друга страна обаче си струва да се отразят сестрите или братята на родителите, децата им, внуците им и т.н.
Семейно дърво. То е с по-обемна опция от всички. В него можете да отразявате едновременно няколко имена. Интересно за съставителя е проследяването на линията на майката и бащата, тъй като преди брака те са имали различни фамилни имена, но еднаква степен на родство по отношение на техните деца. Тази причина може да повод да се направи дърво, в което половината от клоните да отразяват роднините на майката, а другата половина на бащата.
Как да направим рисунка на родословно дърво на семейство?
Трябва да прецените с колко и какви поколения имате намерение да рисувате. Належащо е предварително да определите броят на клоните в близост до дървото. Кат направите това, използвайте инструкциите как да нарисувате родословното дърво:
Начертайте дебел ствол на дървото, използвайки мек обикновен молив, за да можете по-лесно да изтриете излишното.
Според избрания от вас вид на дървото, в основата на ствола направете надпис, където се посочва пълното име на някой от роднините на няколко от тях. Това могат да бъдат родители, дядовци и баби, или вие или вашето дете.
След това нарисувайте малко по-високи клони за останалите роднини. Правилно ги подредете – така че всяко едно от следващите поколения да е малко по-високо от предишното.
Завършете колкото се може повече клони, според колкото информация имате за вашите роднини. Помислете за размера на листа, за да могат да се вместят всички, които желаете да включите.
След поставянето на всички роднини изтрийте излишните линии, а нужните направете по-дебели. В края за дизайна оцветете, където е подходящо с цветни моливи, за да направите рисунката по-ярка.
Шаблони за родословно дърво за принтиране.
Може да разгледате два примерни шаблона за деца и възрастни, които са харесвани.
Шаблон с дърво за възрастни.
Шаблон с дърво за възрастни.
Шаблон с дърво за деца.
Шаблон с дърво за деца.
Можете да работите с шаблони както електронно, така и в печат:
Отпечатайте празен шаблон и добавете там снимки – ваши и вашите предци, също и свързани с живота ви и на този на вашите роднини.
Използвайте всеки редактор на изображения и поставете сканираните изображения в шаблона.
Отпечатайте резултата.
Събиране на информацията.
С какво да започнем
Преди да започнете работа, трябва сами да определите защо е необходимо всичко това. Курсът на проекта зависи от вашия отговор – ще бъде ли дълбоко проучване, или ще споделите с децата си истории за родителите и дядовците и бабите, които са все още живи в паметта ви.
Ясната цел ще ви помогне бързо да постигнете крайния резултат.
Помислете над плана, разбийте го на малки етапи – за да можете лесно да наблюдавате напредъка, който от своя страна ще добави още повече мотивация и положителни емоции.
Разпитване на близките
Търсене на информация за роднини
Веднага щом решите колко далеч в историята искате да отидете, започва най-загадъчният етап – събирането на информация за съвременните роднини и далечни предци. Вие със сигурност ще научите много забавни и трогателни истории, ще намерите далечни роднини, разпръснати по света, а може би дори ще разкриете някаква семейна тайна. За да намерите възможно най-много информация за това как да направите коментираното родословно дърво на семейството, използвайте следните методи:
Близко проучване
Анализиране на семейния архив
Търсене в интернет
Близко проучване
Започнете търсенето с проучвания на близките си. Организирайте семейни събирания над чай с баби и дядовци – те ще се радват да споделят ценни спомени. Организирайте видеоконференция с тези, които живеят в други градове и държави, или просто пишете на тях в социалните мрежи или по пощата.
Семейният архив
Анализиране на семейния архив
Внимателно прегледайте всички документи, писма и дневници, които са били запазени във вашето семейство. В свидетелствата за раждане, брака и смъртта, паспортите, трудовите книжки и дипломите ще намерите отговори на ключовите точки, които са важни за родословието. Тези записи ще помогнат за възстановяването на информация, която близки не могат да си спомнят. Погледни стари снимки: може би баба е забравила да разкаже за втория си братовчед. И вече на този етап можете да изберете снимки за вашето родословно дърво.
Търсене в интернет
Разгледайте различни генеалогични сайтове и свързани ресурси с историческа информация. Така например в Русия има уебсайт „Подвиг народа”, който предоставя свободен достъп до архивни документи за подвизите и наградите на всички войници през от 1941-1945 г. по време на Великата Отечествена война. Преди имаше един български сайт rodnini.com, но той е изтрит, не е ясно защо. Голям проблем е, че даже и да съществуват такива сайтове, в тях не се въвежда достатъчно информация.
Препоръката е да се регистрирате на няколко тематични форума. В другите страни правят нещо повече полезно по този въпрос. Например в Русия във форума „Всероссийское генеалогическое древо” („Руското родословие“) има възможност за търсене на конкретно лице по име, регион и държава. Там могат да се търсят далечни роднини на тяхното поколение в социалните мрежи „Одноклассники” или „ВКонтакте”. Но дори и в тези мрежи, при правилното генеалогично изследване всяка информация трябва да бъде потвърдена от архивни препратки.
Събиране на информация в регистрите и архивите
Преди да направите родословното си дърво, е необходимо да направите предварителна схема на всички роднини, като ги разпределите според това кои са ви близки или далечни
Ако търсите информация за брак, дати на раждане или смърт, свържете се със службата по вписванията. Ако роднина има някаква връзка с армията, например, за по-старото поколение, ако са ветеран от Втората световна война, може да се подаде молба до военната служба за регистрация и за военната служба на мястото на пребиваване. Но също трябва да имате предвид, че за да ви дадат удостоверения за починали роднини, трябва да докажете връзката си с тях, като предоставите, между другото, и удостоверението си за раждане.
Когато генеалогичното търсене в архивите не трябва да се надявате на бърз резултат. Процесът може да отнеме месеци и дори години. Но информацията, която откриете, може значително да ускори вашите изследвания.
Обръщане към специалисти
Ако не искате да прекарвате време в изграждането на родословно дърво, свържете се с професионалистите. Служителите от архива, дизайнерите и специализираните фирми ще ви помогнат да намерите необходимата информация и да направите коментираното родословно дърво. В допълнение, с тяхна помощ можете да създадете генеалогична книга, филмова презентация и дори семеен герб.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. Натиснете "ОК", за да можете да ползвате сайта без никакви проблеми!
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.