Коя е добрата схема за пръскане на домати в оранжерия и на открито. Със сода бикарбонат и йод. С Аспирин. С кисело мляко. С бордолезов разтвор. С борна киселина. Са салицил.
Пръскане на домати – защо да го правим? Популярни български практики и работни схеми в зависимост от етапа на вегетация. Болести и вредители, налагащи пръскане на домати. Индустриални препарати за пръскане; народни и еко рецепти
Съдържание:
- Защо е необходимо да се извършва пръскане на домати?
- Видове пръскане, популярно в България
- Видове болести по доматите
- Схема за пръскане на домати
- Народни и еко начини за пръскане
- Пръскане на домати със сода
- Пръскане с бордолезов разтвор
- Пръскане с аспирин
- Пръскане с йод
- Пръскане с кисело мляко или айрян
- С кисело мляко и сода комбинирано
- С прясно мляко
- Пръскане с калиев перманганат
- Пръскане с мая за хляб
- С билки
- С коприва
- С кока кола
- С вар
- С кислородна вода
- С масло от чаено дърво
- С чесън
- С пепел
- Със сяра
- Препарати за домати
Защо е необходимо да се извършва пръскане на домати?
Пръскането е важна част от грижите за доматените насаждения. За жалост неприятелите и болестите на тази полезна култура са твърде много; за развитието на патологичен процес, който би унищожил реколтата или би повлиял на качеството й, могат да имат „принос“ различни фактори. Грижа на градинаря е да се намеси, като се опита да предотврати подобен проблем или да излекува вече увредено растение.


Без пръскане доматена реколта може и да няма
Видове пръскане, популярно в България
Българинът е магьосник в отглеждането на домати; ясни са му рисковете при това и знае как до голяма степен да ги опази. Най-честата практика е пръскането с бордолезов разтвор. Пръска се също с различни домашно приготвени разтвори, за които ще стане дума по-долу. Използват се и по-сериозни „купешки“ средства от агроаптеката. Най-общо: пръскането може да е превантивно, т.е. предхождащо риска от заболяване, или лечебно.
Видове болести по доматите
Болестите по доматите са няколко основни групи – в зависимост от причинителя:
- Гъбични – алтерниоза, мана, гниене;
- Бактериални – бактериоза, бактерийно струпясване, увяхване, петна;
- Вирусни – бронзовост, мозайка;
- Паразитни и неинфекциозни – листни въшки, белокрилка.
Схема за пръскане на домати
При пръскане на домати мерките следват фазите в развитието на растението, промени в околната среда, видими признаци на заболяване или вредители. Схемата на пръскане може да се представи в следната работна схема:
Етап на развитие, време | Мерки, разтвори, техники |
Разсад | Пръскане с фунгициди при т.н. сечене: добре развитите растения полягат |
Първо пръскане | 14 дни след засаждането; при необходимост и по-рано. Пръскане с Топсин М, Проплант, Дитан |
При цъфтеж | Пръскане с разреден разтвор от борна киселина |
След колтучене | Обработка с медни разтвори, за по-бързо заздравяване на наранените места |
След дъжд | Пръскане срещу бактерии и гъбички – бордолезов разтвор, разтвори на калиев перманганат и йод, пепелна вода, разредена суроватка, трихопол |
След градушка | Почистване на увредените листа и стебла; пръскане с разтвори на листен тор и фунгициди |
В оранжерия | Пръскане с N-EXRTA веднъж седмично |
По месеци | Юни – пръскане срещу картофена мана; профилактика с фунгициди;
Юли – при необходимост, пръскане с контактни фунгициди с кратък карантинен срок; Август – особено внимание при пръскане със слаби хпехапати заради активното плододаване |
Ето малко повече подробности за всяка „точка“ от схемата:
Пръскане на разсад
Пръскането на разсад с фунгициди се препоръчва при т.н. сечене, когато видимо здрави и добре развити млади растения полегнат необяснимо. Специалистите признават, че тази мярка само забавя болестния процес, но няма гаранция за пълно излекуване. Освен с готовите препарати може да се действа и с домашно приготвени разтвори. Един от тях е с 3-процентова кислородна вода или водороден пероксид: дозата е една супена лъжица на 250 мл вода.
Друга възможност е йодната поливка около корените: достатъчна е една капка йодна тинктура на три литра топла вода. Почвата трябва да е навлажнена. Алтернативна обработка – канела на прах, с която се посипва почвата.
Пръскане през юни
Десетина дни след засаждането доматите се пръскат профилактично срещу картофена мана. Подходящи са контактни фунгициди като Шампион МП, Фунгуран ОН, Дитан, Санкоцеб, Полирам ДФ.
Ако се проявят признаци на заболяване при отделни растения, те трябва да се унищожат, а масивът да се обработи с фунгициди с локално и системно действие като Акробат, Верита, Винкер, Куадрис, Радомил голд. Повечето посочени препарати вършат работа и алтернария или кафяви листни петна.
През юли
Юли е месец, в който доматите започват да зреят и с пръскането трябва да се внимава: препоръката е да се използват продукти с кратковременно действие и къс карантинен период. Избира се между еднопроцентов бордолезов разтвор, Фунгуран, Меден оксихлорид, Дитан, Акробат плюс, Верита и др. Някои от препаратите са ефикасни, но карантинният им срок е 20 дни – като Манкоцеб. Ако се работи с Куадрис обаче карантината е само три дни.


Най-критични са горещите летни дни
Основен проблем в този етап е картофената мана; при пръскане на домати в този момент е важно да се обработи и долната страна на листата.
През август
Август е месец на интензивно зреене на доматите, затова се избягват обработките със силно токсични разтвори. Пръскането става, след като се оберат зрелите и почти готовите плодове. Варианти срещу картофена мана: Куадрис, Икуейшън, Пенкоцеб. Варианти срещу алтернариоза: Куадрис, Пенкоцеб. Удобството е в това, че карантинният срок продължава само три дни.
Първо пръскане на домати
Най-добре е това да се направи след вкореняването на растенията – за това са необходими две седмици. Работи се с Дитан, който е ефикасен срещу мана и алтернария. Концентрацията е 20 г на 10 л вода.
Обикновено 4-5 дни преди самото засаждане се прави профилактична обработка с разреден разтвор от Топсин М или Проплант. Ако това не е изпълнено, процедурата се изпълнява 4-5 дни след първото пръскане на домати с Дитан.
Пръскане след колтучене
Както е известно, колтученето представлява премахване на ненужните израстъци и допълнителни клонки. При това по стеблото остават наранявания, които са податливи на различни зарази. В тази фаза растенията трябва да се пръскат с медни препарати, най-често се използват бордолезови разтвори – това предпазва от инфекции и ускорява зарастването.
Пръскане при цъфтеж
Цъфтящите домати се пръскат със слаб разтвор от борна киселина – това подпомага развитието на растението и увеличава броя на качествените завръзи. За приготвянето на разтвор в 10-литрова кофа сипваме10 г борна киселина в чаша гореща вода и я сипваме в пълната с вода кофа. Работи се с ръкавици и респиратор, тъй като поемането на киселина в дози над 2.5 г на кг телесно тегло е убийствено, а при продължителна работа с такъв разтвор могат да настъпят бъбречни смущения.
Пръскане след дъжд
Влагата при високите летни температури създава чудесни условия за гъбични заболявания, затова старо правило е пръскане на доматите след дъжд. Могат да се прилагат както някои изпитани народни средства, така и фунгициди като Фитоспорин или Арилин-В. подходящ в много случаи е и продуктът Трихопол. От последния се разтварят 10 стрити таблетки в 10 л вода и седоливат 250 мл прясно мляко.
Ето и предложения от народните практики:
- Пръскане с разредена млечна суроватка, достатъчни са 1-2 литра на кофа с вода;
- Пепелна вода: 300 г пепел се разбърква в половин литър вода и се вари двайсетина минути; оставя се да изстине, добавят се 20 г течен сапун и сместа се разрежда с 10 л вода.
- Още възможности са еднопроцентов бордолезов разтвор и слаби разтвори с йод и калиев перманганат.
Как се пръскат след градушка
Първата задача след градушка е доматените лехи да се почистят от увредените растения. Здравите се обработват с разтвор от фунгициди и листен тор.
Пръскане в оранжерия
При отглеждане в оранжерия се изисква редовно пръскане с N-EXRTA; прави се разтвор с два грама от препарата на литър вода. Операцията се изпълнява веднъж седмично.


Особено важни са обработките на оранжерийни домати
Народни и еко начини за пръскане
Как ще се организира предстоящото пръскане на домати през 2022 година, тепърва ще видим. Разбира се – никой не би се отказал от доказаните народни и еко начини за опазване на доматената реколта. Нека да си припомним някои от най-популярните практики от този вид.
Пръскане на домати със сода
Обикновената хлебна сода е чудесно средство за предпазване на доматите от болести като фитофтороза. Освен това практиката показва, че добавка от този род подпомага растежа и хармоничното развитие на растенията – дори се твърди, че подобрява и вкусовите качества на плода. Много е важно обаче да се внимава с концентрацията на разтворите за пръскане и накисване на семената, тъй като прекалените количества вредят.
- Накисване на семената: прави се в смес от 10 г сода на литър вода. Посевният материал се накисва за един ден, след което хубаво се изплаква и едва тогава се засява за отглеждане на разсад.
- Пръскането със сода срещу фитофтороза се прави обикновено две-три седмици след засаждането на разсада. Разтворът се приготвя от три супени лъжици сода на 10 л вода; добавя се и малко течен сапун като прилепител. Процедурата се повтаря на всеки десетина дни, като се пръска и почвата около корените.
Пръскане с бордолезов разтвор
За пръскане на домати обикновено се ползва слаб бордоледов разтвор, от половин – до еднопроцентов. Това е традиционното средство срещу бактериални зарази. В зависимост от актуалната потребност за 100 квадратни метра насаждения са достатъчни 5 до 10 литра разтвор.
Пръскане с аспирин
Тази практика е доста популярна в някои страни, но сравнително ограничена у нас. Счита се, че аспиринът помага в борбата с различни бактериални заболявания. Има специални изисквания към приготвянето на разтвор с аспирин за пръскане на домати: нормалното е не повече от една стандартна таблетка на литър дестилирана вода. Аспиринът трябва да се стрие много добре, тъй като попадането на едри частици върху листата може да причини изгаряне. Ползва се дестилирана вода, тъй като в нея разпрашеният аспирин се разтваря най-добре.
Пръскане с йод
За пръскането с йод ползваме разтвор от 15 капни тинктура на 10 л вода; добавя се и литър обезмаслено прясно мляко. Тази смес се разпръсква редовно на всеки две седмици.
Пръскане с кисело мляко или айрян
Киселото мляко е умно решение както за предпазването на доматите от гниене и мана, така и за подхранване. Възможно е пръскане само с разредено кисело мляко, така и с добавки като син камък или йод.
Айран за пръскане се прави от килограм мляко на пет до седем литра вода. Пръскаме около две седмици след засаждането на разсада на постоянно място – на открито.
Разтвор с йод се приготвя от половин килограм кисело мляко, 10 капки йод и 10 литра вода – помага при фитофтора.
С кисело мляко и сода комбинирано
Кисело мляко със сода е ефективен избор, ако доматите ни са застрашени от кафява мана.
Как се приготвя? Смесваме добре една кофичка кисело мляко със супена лъжица сода в 10 л вода. Може да добавим и 20 г син камък.
Друг популярен вариант е по една супена лъжица син камък и сода на пет литра вода – с такъв разтвор се пръска след всеки дъжд.
С прясно мляко
Универсалната концентрация на разтвор от вода и прясно мляко е литър мляко на 10 л вода; качествата на разтвора се подобряват и ако допълним с 15 капки йодна тинктура. Млякото трябва да е обезмаслено. Тази операция не само предпазва растенията от фитофтора, но и ограничава риска от нашествие на вредни насекоми.
Пръскане с калиев перманганат
Разтвор от грам калиев перманганат на 10 л вода намалява до минимум риска от гъбични заболявания по доматите. Опасността се контролира още по-ефективно и ако в такава смес добавим извлек от чесън – доказания природен антибиотик и антибактериален агент. Извлекът се приготвя от 100 г счукан или смлян чесън – цели стебла или скилидки; масата се накисва в чаша вода за 24 часа. Прецедената течност се добавя в описания разтвор и се използва при пръскане на домати веднъж на две седмици.
Пръскане с мая за хляб
Тази мярка допълва процедурите за справяне с маната. Правилото е при първите симптоми на маносване да се проведе обстойно пръскане с разтвор от 100 г мая на 10 л вода.
С билки
Билковите инфузии вършат работа срещу листни въшки: така например водата, в която са киснали китки босилек или листа от смрадлика, е чудесно и ефективно средство. Алтернатива са запарките от бял равнец, кукуряк, отново босилек. Дори с отвара от листната маса на доматите, премахната при колтучене, може да се направи такова оздравително пръскане. Някои стопани практикуват и обработка с вода, в която са накиснати люти чушки.


Пръскането на домати с народни средства спестява редица екопроблеми
Специфични грижи изискват оранжерийните домати; белокрилката е редовен техен проблем, но пръскането с настойка от лук, смрадлика и босилек чувствително подобрява състоянието им.
Ситно нарязани стебла от хризантема пък са природно оръжие срещу вредител като поповото прасе. Коренът на домата може да се спаси от насекомото, като близо до него се зарови една щипка от нарязаното стебло.
Помага и ферментирала инфузия от коприва във вода.
С коприва
Приготвянето на тази смес за пръскане изисква на 10 л вода да се набере килограм прясна коприва. При накисването могат да се добавят и други билки: невен, пелин, както и люти чушки. Престоялата смес в начална фаза на ферментация се прецежда и се използва за пръскане и подхранване на доматите.
- Друга възможност дава отварата от коприва; пропорцията за приготвянето й е килограм коприва на пет литра вода. Вари се пет минути, охлажда се и се прецежда. Преди употреба трябва да се разреди, като съотношението между концентрата и водата е 1:20. Обработката с такъв разтвор намалява риска от гъбични заболявания. Пръскането се прави късно вечер, след залез. Достатъчни са три такива пръскания за цялото лято.
С кока кола
Два компонента в популярната газирана напитка – киселините ортофосфорна и лимонена, я правят алтернативен продукт за пръскане на домати срещу вредители. Може да пробвате този вариант през 2022 година най-малко защото има реални отзиви за ефекта и фактите около безвредността на продукта за околната среда.
С вар
Варта или варовото мляко е част от комплекса със син камък, т.н. бордолезов разтвор. Варното мляко се приготвя, като се смесят 0.75 кг негасена и 2-2.5 кг гасена вар в 10 л вода. Изчаква се компонентите да се смесят до хомогенен разтвор, като периодично се разбърква с дървена бъркалка. Варното мляко се долива в голям съд, където вече сме разтворили килограм счукан син камък в 90 л вода.
С кислородна вода
За профилактични пръскания на доматен разсад, както и за млади насаждения от домати се препоръчва пръскане с разтвор на водороден пероксид: една супена лъжица кислородна вода на литър топла вода. Допуска се при необходимост едно пръскане всяка седмица.
Ако доматите вече са нападнати от гъбично заболяване, пръскането е с разтвор от 25 мл пероксид на литър вода. При фитофтора кислородната вода е 35 мл/литър вода и се пръска по 2-3 пъти на седмица.
С масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво е антисептик и помага срещу гъбички и плесени. Може да се използва, като сипем флаконче от 10 мл в 7-8 л вода; добавяме и 15-20 г настърган домашен сапун.
По-силен и по-ефикасен разтвор се прави от цяло флаконче в два литра вода.
С чесън
Чесновите разтвори за пръскане на домати и на други зеленчуци могат да се приготвят по различни начини; обикновено се използват профилактично и лечебно срещу мана. Предлагаме няколко прости рецепти, измежду които може да се избере най-подходящата за конкретно стопанство:
- Половин килограм смлян чесън се заливат с три литра вода и се оставят да престоят на тъмно пет дни. След като изтече този срок, прецеждаме. 50 г от получената течност разреждаме с 10 л вода; добавят се 50 г домашен сапун настърган.
- Смиламе 150 г чесън, заливаме с 10 литра вода и разбъркваме енергично. Прецеждаме сместа и тя е готова за пръскане.
- Чаша и половина пресован на каша чесън смесваме с 10 л гореща вода и два грама калиев перманганат. Изстива, прецеждаме и пръскаме.
Чесновите инфузии и разтвори са подходящото средство за обработка на всеки десетина дни.
С пепел
Операцията с пепел се изпълнява преди поливане: достатъчно е леко насипване на пепел веднага след засаждането на открито. Такава обработка се прави още веднъж – веднага след като се оформят първите завръзи.
Със сяра
Ръсенето със сяра на прах е срещу брашнестата мана. Обикновено за декар домати са достатъчни 3-4 кг сяра. Трябва да се избере за пръскането ден, в който температурите не превишават 28 градуса, за да не се получат изгаряния на растения.
Има и готови препарати за пръскане със сяра.


Пръскането с млечни разтвори не само лекува, но и подхранва растенията
Препарати за домати
Колкото и полезно да е коментираното пръскане на домати с мляко, билкови инфузии и соден разтвор, трябва да признаем и необходимостта от намесата на химическите препарати – инсектициди, фунгициди и пр. Тук ще споменем накратко най-често използваните при отглеждането на домати – те ще са актуални и през 2022 година.
Пръскане с Купроцин
Купроцинът е стар фунгицид, с чиято помощ години наред селското стопанство опазва лозята и някои зеленчуци от напаст като обикновената мана. Има доста критични мнения за използването му заради натрупването на мед в често третираните терене. Съдържа висок процент меден оксихлорид и обикновено се препоръчва прилагането му на всеки десетина дни.
Заради възможните токсични въздействия пръскането трябва да се прекрати две седмици преди началото на беритбата.
Кабрио топ за доматите
Кабрио топ е хербицид с широк спектър на действие. Прилага се под формата на лечебен разтвор – достатъчна е една супена лъжица на пет литра вода. Помага срещу заболявания като брашнеста мана, сиво и черно гниене, червен огън, екскориоза, антракноза.
Внимание: пръскането трябва да се направи още при първите болестни признаци!
Ридомил голд
Препаратът е ефикасен срещу алтернария и картофена мана; препоръчват го както за профилактика, така и за лечение на засегнати от заболяване насаждения. Концентрациите на разтворите са различни в зависимост от начина на отглеждане на доматите: 0.25% за оранжерийни домати, 250 г на декар слънчеви.
Шавит
Това е фунгицид, по начало предназначен за обработка на лозя и овощни насаждения. Практиката на опитни градинари показва добър ефект и при доматите; обикновено се прилага в комбинация с Нуреле.
Борна киселина
С борна киселина се намалява рискът за увреждане на доматите от фитофтороза. Освен това продуктът подпомага нормалното развитие на растенията във всички фази на вегетацията. Разтвор на борна киселина може да се използва за пръскане на цялото растение или за коренова поливка.
Нуреле
Инсектицид; прилага се при необходимост, ако растенията са нападнати от т.н. нощенки. 8 мл от продукта се разтварят в 10 л вода – тази доза е достатъчна за насажденията на площ от 100 квадратни метра.
Би 58
Един от най-популярните и ефективни препарати против оранжерийна белокрилка и зелена прасковена листна въшка.системен инсектицид с карантинен срок от 21 дни.
Верита
Разтвор от 0.15% Верита ВГ спасява доматите, заразени с картофена мана. Преди прилагането на фунгицида обаче е необходимо да се изкоренят онези растения, при които симптомите на заразата са проявени интензивно.
Актара
Актара е инсектицид със системно действие. Използва се за пръскане на растението и за почвена обработка срещу оранжерийна белокрилка, зелена прасковена листна въшка, памукова листна въшка. В зависимост от интензивността на заразата се пръска с разтвор в обем от 30 до 100 литра за декар, като нормата на препарата е 40 грама на декар. Ако е необходимо, пръскането се повтаря след две седмици със същата доза.
Източници:
Имам сравнително кратък опит в отглеждането на зеленчуци, основно за лична консумация. Привърженик съм на т.н. в публикацията народни методи – обикновено използвам описаните и тук разтвори със сода или калиев перманганат. Изненадвам се, че можело да се работи и с кисело мляко ще опитам през 2020
Това са чисти глупости: сода, хлебна мая, дрън-дрън. Не играе ли химията – ще си купувате доматите от супера!
Смятам да опитам с борна киселина, звучи ми безопасно. Знаете ли откъде се купува?