Карнеол – как да го познаем? Състав и свойства на хилядолетника. Таблица. Цветът определя вида и името. Червен карнеол. Кафяв сардер (сердолик). Жълт линкурий. Как да го различим от ментето. И скъпоценен, и полускъпоценен?! Избор. Как да го носим – 6 прости правила.
Съдържание:
- Карнеол – що за камък е?
- Физико-химически състав и свойства
- Характерните свойства на карнеола в таблица
- Разновидности на карнеола
- Как да го различим от ментето?
- Скъпоценен или полускъпоценен камък е?
- Как да си изберем камък? Как да го носим?
- Грижа за камъка
- Лечебни свойства на карнеола
- Магически свойства на карнеола
- Карнеол и зодия. На кого подхожда?
- Откъде може да се купи? Цени
- Видове бижута от карнеол
- Други приложения на камъка
- Съвместимост с други камъни
- Произход на карнеола. История.
- Къде се добива?
Още в статията: Как да се грижим за карнеола – 5 изисквания. Ефектът от карнеоловата пирамида. Другото име на магическия карнеол – камък на любовта и щастието. Бариера срещу „зли“ очи. Астрологическо въздействие: стихии. Карнеол и зодии: таблица. Не става за Скорпиони. Как да се сдобием с магьосника. Достъпни цени на най-популярните бижута: гривни, обеци, колиета, огърлици, пръстени. Други приложния на минерала. Кои камъни понася, кои не. Произход – исторически поглед. Къде се добива полускъпоценния карнеол?
Карнеол – що за камък е?
Карнеолът е един от минералите с богато минало и славни заслуги през вековете. Хилядолетия наред огненият отломък, който според мъдреците е надарен с частица от Слънцето и затова обладава магическа сила, е причисляван към скъпоценните камъни.
Камъкът е от семейството на ахата, принадлежащ към полускъпоценния халцедон. Като всички ахати и карнеолът е запечатал земните еволюционни цикли. Има вулканичен произход. Името карнеол идва от латински – Сornus, Cornelian – което означава дрян – заради наситения червено-оранжев цвят.
Карнеолът е познат и с други названия, които също се свързват с преобладаващото му обагряне. Сардер или сердолик е кафеникавата разновидност на карнеола. Жълтият пък е линкурий. Заради ярката му разцветка, асоциирана с горещото лятно слънце, някои народи са го наричали юлски камък.
Физико-химически състав и свойства
Според химическата му характеристика карнеолът е, силикат. Кварцът е неговият прародител. Хематитът, железният оксид, придава впечатляващата цветова окраска на полускъпоценния камък. Твърдостта му пък се приравнява с твърдостта на стъклото. А ниската плътност прави карнеола лесен за обработка.
Характерните свойства на карнеола в таблица
Свойства на карнеола | |
---|---|
Формула | SiO2 |
Твърдост | 6,5 – 7 |
Плътност | 2,58 – 2,64 г/см³ |
Честота на пречупване | 1,530 – 1,539 |
Кристална решетка | Триъгълна |
Повърхност при счупване | Неравна, шуплеста |
Разцепване | Липсва |
Блясък | Вocъчен |
Прозрачност | Проблясва при тънки срезове |
Цвят | Червен – кафеникав – жълт |
Разновидности на карнеола
При шлифовка този природен минерал придобива специфичен восъчен блясък. Карнеолът е непрозрачен. Цветът му варира от кърваво червено до жълто-кафяв и светъл меден тон. Не се забелязва отчетлив преход между тези окраски. Различните багри се получават от различното количество микрочастици на хематит и други железни окиси.
Според цвета на минерала и името
Карнеолът е тъмночервен или ален.
Линкурий – това е карнеол с жълт цвят.
Сapдep, сердолик – цветът на камъка е кафяв.
Друга разновидност. Възможно е в някои по-тъмни камъни да има светли оттенъци, мътни бели или жълтеникави петна. Но не и контрастни ивици.
Важно! Ако се виждат отчетливи успоредни ивици от контрастни цветове – например, бял и червен – това не е карнеол сердолик, а сардоникс.
Как да го различим от ментето?
Съмнителни търговци се опитват да заменят полускъпоценния карнеол с фалшификат. Успяват да заблудят онези, които са неопитни и не си отварят очите. Нащрек трябва да сме, защото вариантите на ментетата често нахално застават пред оригиналите.
Пластмаса вместо карнеол. И слепият би трябвало да различи фалшификацията. Истинският камък е тежък, хладен на пипане, устойчив при надраскване. Пластмасата има точно противоположните характеристики.
Стъкло вместо карнеол. Ако ви предлагат камък с полупрозрачни краища и със стъклен блясък, не се лъжете! Това е стъклена дрънкулка. Истинският карнеол не е лъскав, той е восъчно матов.
Имитация вместо карнеол. Тук диагностиката е по-трудна. Все пак става дума за използването на природен минерал. Само че с по-лоши качества и по-евтин. На пазара се предлагат южноамерикански ахати, химически боядисани, за да добият типичен за карнеола цвят. Няма как измамата да се открие по външния вид на „облагородения“ камък. Тя е скрита – при счупването му ще се видят оцветените краища.
Важно! Ако поставите оригинален карнеол под лупа, ще забележите във вътрешността му дребни неравности и малки мехурчета. Фалшификатите са с идеална структура.
Скъпоценен или полускъпоценен камък е?
В исторически план карнеолът е смятан за един от най-древните скъпоценни камъни. Археолозите говорят за находки на украшения от карнеол отпреди 40 хиляди години, връстник на човека.
Нашите предци са го ценели високо – и заради красотата му, и заради магическите му свойства. Ведно с 12 други камъка е кичил нагръдника на юдейските първосвещеници. Мохамед е имал пръстен с карнеол. Древните египтяни са го посветили на богинята Изида.
Постепенно карнеолът губи значимостта и ореола си на скъпоценност, блестяла единствено за височайши особи. Нарежда се сред многото красиви и полезни минерали от своето семейство и род. Карнеолът става достъпен и масов. Определят го като полускъпоценен. Но е високо ценѐн и предпочитан и днес този минерал! Защото неповторимите му цветове крият уникални лечебни и магически свойства.
Египетски богове: имена, описания и изображения на основните египетски богове и богини
Как да си изберем камък? Как да го носим?
И за карнеола са валидни правилата за подбор и носене на украшения от натурални камъни.
- Да не се носят едновременно всички украшения, които имаме – обеци, гривни, гердани, пръстени, дори и да не са едри и да си хармонизира. Подобно окичване е по-скоро вулгарно, отколкото израз на добър вкус.
- Накитите с големи камъни са подходящи към вечерен тоалет и за вечерно тържество.
- Червеният и кафявият карнеол отлично подхождат на кафяви и черни очи, тъмни и рижи коси. За блондинките е линкурият – жълтият карнеол.
- Бижута от карнеол биха могли да се съчетават с други, само ако се съобрази цветовата и енергийната съвместимост на минералите.
- Пръстените с карнеол е добре да се носят на показалеца или на средния пръст, заради магическия потенциал на камъка. Допустимо е слагането му на кутрето, но не и на безименния пръст.
- Най-добрият обков за карнеола са среброто и бронзът.
Грижа за камъка
Карнеолът не е от най-претенциозните. При това е със здрава структура. Но и той като събратята си се нуждае поне от елементарни грижи и внимание. Ще остане, обаче, красив, лечебен и магичен, когато е обграден с много обич и специален интерес.
Ето 5 несложни изисквания:
- Трябва да се съхранява в специална плюшена торбичка или обшита с кадифе кутийка.
- Не понася удари и драсканици.
- Сваляйте пръстените и гривните, когато миете с абразиви и чистите груби повърхности.
- Добре е от време на време да се измива в слаб сапунен разтвор и с мека гъба. Да се изплаква с хладка вода и да се попива с памучна кърпа.
- Препоръчва се презареждане на минерала на 3 месеца веднъж – за половин час на слънце.
Лечебни свойства на карнеола
Карнеолът се причислява към най-мощните природни лечители. Безброй са лековитите му качества, установявани през вековете, съхранени и до днес. Официалната медицина не отрича, че камъкът действа оздравително на различни видове кожни наранявания.
Няма научно обяснение за лековитите свойства на „юлския камък“. Предполага се, че то се дължи на слабото му радиоактивно лъчение. Карнеолът съдържа неголямо количество радий. Оттук следва предупреждението: страдащите от онкологични заболявания и преминали лъчева терапия да бъдат предпазливи или да не използват минерала.
Чакри. Седемте чакри в човешкото тяло. Цветове, активиране, тест
Карнеолотepaпията (като част от литoтepaпията) е насочена главно към:
- наранявания на меки тъкани, кожни травми,
- абсцеси и загноявания,
- възпалителни процеси от различен характер.
Използва се един простичък начин: камъкът се нагрява до поносима от пострадалия температура. После се слага на травмираното – предварително обработено място, върху марля. Този своеобразен компрес действа регенериращо, дори по-бързо от редица модерни мазила.
Древните лечители са ни завещали и други оздравителни въздействия на карнеола. Днешните литотерапевти използват вулканичният камък за най-различни неразположения.
С помощта му лекуват:
- уртикарии, циреи, атопичен дерматит;
- хранителни отравяния;
- гастрит, колит, язва на стомаха;
- камъни в бъбреците и пикочния мехур;
- неврози, депресии;
- мигрена.
Известна е една специфична медицинска процедура – престой на пациента под пирамида от карнеол.
Как въздейства пирамидата?
- Стабилизира нервната система.
- Нормализира състоянието на сърдечно-съдовата система.
- Възпрепятства развитието на инфекциозни болести.
- Поддържа и укрепва здравето на зъбите; тушира зъбобола.
- Засилва мъжката потентност.
- Грижи се за женската репродуктивна способност. Регулира менструалния цикъл.
- Помага на щитовидната жлеза.
- Нормализира метаболизма.
- Подобрява имунитета.
Лечебната сила на карнеола е най-въздействаща, когато минералът е поставен директно върху болното място.
Например, редовното и дълго носене на гердан от червен или кафяв карнеол нормализира работата на щитовидната жлеза.
Магически свойства на карнеола
В дълбока древност нашите предци са общували с духове и са развивали магически способности с помощта на карнеола. Природният камък, според тях, по цвят напомня залязващо слънце, а формата му наподобява сърце. Оттук и изводът им: карнеолът укрепва здравето на човек и го прави щастлив. Затова и някога, и днес от него се правят амулети, талисмани, предпазващи символи.
Познавачите твърдят, че магическите сили на минерала зависят от обагрянето му.
Червеният карнеол е издигнат най-високо в магическата класификация на камъка. Кафявият и жълтият също са надарени с магически свойства, но имат различна от кървавочервения карнеол сфера на действие. Колкото по-наситен е цветът, толкова по-мощна е силата на минерала.
Червеният карнеол е камък на любовта и щастието.
- С него именно езотериците подготвят амулети, пазещи любовта от посегателства, защитаващи хората от изневери.
- Слага бариера пред „зли“ очи.
- Помага на жените да заченат и да родят здраво чедо.
- Гони угнетяващите мисли, повишава настроението.
- Подобрява материалното и финансовото състояние.
Линкурият – тъмножълтият карнеол
- Покровителства бизнесмените. Той ги държи винаги на върха.
- Защитник е и на творческите натури.
- Засилва психическата устойчивост, самочувствието и комуникативността.
Защо ли? Според астролозите линкурият е свързан с 2 сили – на Меркурий и на Слънцето. Тоест, възприема се енергията на почитания от търговците и деловите хора бог, и на отговорната за човешката енергетика планета.
Сардерът, сердоликът – кафявият карнеол
- Действа на енергетиката. Защитава от зли сили. Предпазва от всякакви магии: уроки, заклинания, проклятия.
- Но не действа на физическо ниво!
Карнеол и зодия. На кого подхожда?
Халцедонът, какъвто всъщност е и карнеолът, е свързан със стихиите Земя и Вода, уточняват познавачите. Освен това той се управлява от Меркурий и Слънцето. Въпреки своята „огненост“, карнеолът не е подвластен на тази стихия.
Магичният минерал е съвместим с повечето от астрологическите съзвездия. Всъщност, „юлският камък“ подхожда на всички зодиакални знаци с изключение на Скорпиона. При него минералът ще отключи само негативни качеста – гняв, агресия, злоба.
Двупосочно: Карнеол – Зодиак
- Близнаците, след Девите, са вторият любим знак на карнеола. Магическият камък дава простор на талантите на всеки Близнак, дава му сила и издръжливост, пази семейното му щастие.
- Лъвове с амулети от карнеол не знаят какво е това провал. Успехът става тяхна първа природа. Семействата им също са защитени – няма конфликти, изневери, разлъки.
- Карнеолът е камъкът на Девите. Заради тази им съвместимост те могат да разкрият всичките си положителни качества и да изявят дремещото у тях ясновидство.
- Oвните ще станат по-самоуверени и по-оптимистично настроени.
- Teлците ще се избавят от излишна агресия, притежавайки червен карнеол. Той ще им помогне за правилен избор на житейски партньор.
- Раците ще развият интуицията си и ясновидска дарба с помощта на оранжев или жълт карнеол – линкурий.
- Карнеолът е камък на любовта за Везните. Талисманът ще им помага винаги да вземат правилни решения.
- Cтpeлците ще почувстват около себе си защитното поле на карнеола срещу неудачи. Ще придобият нужната им хармония.
- Koзиpoзите ще станат по-уверени в себе си и начинанията си – ще се събудят дремещите в тях способности.
- Карнеолът определено не е камъкът на Водолея. Той ще остане равнодушен към сувенир или бижу от червения минерал, макар и подарени от скъп човек.
- Чувствителните Риби няма да усетят влиянието на камъка. Те ще го възприемат единствено като красиво украшение.
Астрологическото взаимодействие на карнеола е изразен схематично в таблицата.
Три плюса (+++) се тълкуват като: идеално подхожда. Един плюс (+) означава – може да се носи. Минусът (-) следва да се чете: „Категорично е противопоказен!“.
Зодии и карнеол | |
---|---|
Зодиакален знак | Съвместимост |
Овен | + |
Телец | + |
Близнаци | +++ |
Рак | + |
Лъв | + |
Дева | +++ |
Везни | + |
Скорпион | – |
Стрелец | + |
Козирог | + |
Водолей | + |
Риби | + |
Откъде може да се купи? Цени
Преди да се ориентираме откъде и на каква цена можем да се снабдим с мистичния и целебен минерал, е добре да знаем, че карнеолът следва да се купува в слънчев ден. Нали е „юлски камък“? А вече след като сме се сдобили с червено-оранжевия или кафяво-жълтия камък, ще се наложи на 2-3 месеца да го презареждаме със слънчева енергия за половин час.
Карнеолът не е скъп камък. Бижутата от красивия и магнетичен вулканичен минерал се продават на достъпни цени. Всеки уважаващ себе си ювелир изработва бижута от този ценен халцедон. Предлагат ги най-добрите бижутерски магазини. Могат да се купят и онлайн. Както и на ръка по обяви в интернет.
Видове бижута от карнеол
Най-разпространените украшения от карнеол са:
Пръстените, гривните, обеците, колиетата и герданите са най-разпространените украшения от карнеол. Предлагат се и отделни – различни по големина – късове от самородния вид ахат. От тях всеки може сам да си направи амулет или някаква своя защита.
Солидните дами заслужават да имат колекция от колиета, гердани, пръстени и гривни. Момичетата – леки обеци и непретенциозни гривнички. На мъжете подхождат „кралски“ пръстени.
- Камъчета по единично, в зависимост от едрината, се предлагат в доста широк ценови диапазон: по 2, 3, 5 лв., та дори и по 18 лв./бр.
- Обеци. И тяхната цена варира според големината и направата им: По-елементарните и с манистена едрина са по 7, 12, 14, 20 лв. Когато в изработката им играе сребро, а моделите са уникални цените скачат от 50 лв. нагоре.
- Гривни. Има обикновено нанизани по-дребни, като мъниста, камъчета – при това от различните цветови варианти на карнеола. Те са направо евтини – 7-8 лв. Гривни с по-едър минерал и по-оригинална подредба, ръчна изработка, струват от 15 лв. плюс. По 25, 30 и дори 60 лв. се срещат от тези бижута. По-обикновено нанизана с малки овални мъниста гривни, но с прикрепен талисман, се предлагат по 20-25 лв. Те са едни от най-търсените, споделят търговци. Но пък има и масивни гривни от карнеол. В интернет обява цената 54 лв. е посочена за плътна гривна с диаметър 64 мм, ширина 14 мм и дебелина 62 мм.
- Огърлици. С по-едри, кръгли или овални, камъни тези класически гердани тежат и в преносния, и в буквалния смисъл. Тежки са и цените им. Минимум 50 лв. „Таванът“ е подвижен.
- Колиета. Предлагат се колиета, при това на достъпните цени от 8 лв., които освен като гердани могат да се носят като гривни на ръцете или на глезена.
- Висулки. Обикновени има и по 3-4 лв. Във вид на сърчица – по 10-12 лв. Ако са в сребърен обков с орнаменти – стигат и до 30 – 50 лв.
- Пръстени. Тук цените подсказват направата – 7 – 18 – 60 – 100 лв. Карнеолът е във вид на сфера, плочка или овал. Среброто и орнаментиката качват цената. Кралски образец се продава и по 500 лв.
- Комплекти. Гривна и обеци – 16 – 18 лв.; Гривна и пръстен – 20 – 24 лв. Нежна гривна и пръстен с универсален размер – 22-25 лв. Всякакви комбинации са възможни, съответно и цените са комбинирани.
- Сребърните бижута с карнеол са с малко по-високи цени, заради сребърния обков на пръстените или на обеците. Както и заради бутиковата им изработка. Но и в този случай бижутата са достъпни – 50-100 лв. Например, сребърна гривна с корнеол – на отделни плочки, верижно навързани – 250 лв. По-тежкарските уникати стигат и дори надскачат 300 лева.
Други приложения на камъка
Освен основното използване на карнеола за бижута, от камъка се правят и различни украшения за дома. Трите разцветки на минерала се използват за мозаечни пана, за ръчно направени сувенири. Това е много популярен минерал за домашно ръкоделие. Съчетават се и с други, хармонизиращи им полускъпоценни камъни. Извайват се статуетки и различни окултни предмети.
В интернет сайтове се предлагат още:
- Камъни за масажи и спа процедури. Те са шлифовани прецизно. За пример – 4-сантиметров такъв минерал струва 9.50 лв. С него може да се зареди вода, да се използва за компрес върху проблемно място.
- Фън шуй комплект за енергия от карнеол. Има го и за 24.00 лв. Препоръчва се при анемии, импотентност и трудно зачеване.
- Фън шуй дръвче свещник. И този ръчно изработен сувенир има същото приложение като първия комплект. Малко по-евтин е от него – 18 лв.
- Пирамиди, сувенири… Цените – според плътността и размера, както и уникалността, тръгват от 20 лв. и стигат до над 100.
Съвместимост с други камъни
Карнеолът се причислява към така наречените „стихийни двойници“. Подвластен е едновременно на стихиите Земя и Въздух. Не му е чуждо и влиянието на Огъня (най-вече на червено обагрените камъни). Ето защо връзката му с други минерали не е еднозначна. Сложно е да се открие неговият най-подходящ партньор. Въпреки че в карнеола има малки дози железни съединения, той е в сериозен конфликт с хематита.
Карнеолът не бива да се съюзява с подвластните на Водата минерали: опал, изумруд, перли, аквамарин, лунен камък, александрит.
Съмнително е съчетаването на този халцедон с: други видове халцедон и ахати, с яспис, малахит, нефрит.
Най-добро е съчетанието му с: кехлибар, чароит и шпинел. Те са му „стихийни двойници“.
Дружелюбен е също така към: граната, пирита, планинския кристал, аметиста и турмалина.
Заради ниската си цена карнеолът е извън категорията на скъпоценните камъни: сапфир, рубин и диамант. Затова никога няма да видим полускъпоценния огнен минерал в тяхната компания.
Произход на карнеола. История.
Археологически находки от древни селища препращат карнеола към зората на човечеството. Нашите пра-пра-пра-предци са познавали вулканичния енергиен камък и са го ползвали за накити и магически ритуали.
Интересът към него се засилва с разцвета на древните цивилизации. Карнеолът е бил тачен от елини, египтяни и азиатци. Древен Египет го посветил на богинята Изида. Под нейното покровителство се чувствал всеки, който носел символичен трилистник от карнеол. Мохамед е смятал пръстена си с карнеол за незаменим талисман. Минералът се причислява към
Библейските камъни заради факта, че огненият кристал е украсявал нагръдника на първосвещеника на Юдея. Библейското име на карнеола е сардис. Това название, според Плиний Старши, камъкът е получил в чест на Лидийския град Сарда, защото на негова територия бил откит най-напред минералът. Съществува и друго мнение – думата „сардер“ или „сардис“ е с персийски корен.
Днес сардер или сердолик се нарича кафявата разновидност на карнеола.
Къде се добива?
Въпреки че принадлежи към рода на халцедона и към семейството на ахата, които са разпространени повсеместно, карнеолът се среща много по-рядко от прароднините си.
Най-ценни са образците карнеол, които се добиват в Индия, по-конкретно в щата Гуджарат. Богати находища на жълт карнеол – линкурий, има в американския щат Монтана. Сериозни са залежите от полускъпоценния огнен камък в кримския масив Кара-Даг. На пазара, включително и у нас, изобилства кapнeoл главно от Бpaзилия и Уpyгвaй. За предпочитане са, разбира се, индийските слънчеви минерали.
Аквамарин. Лечебният кристал, носещ спокойствие, духовност и симетрия