Наложи се като традиция да започваме деня с чаша кафе, но в почивния ден, когато човек релаксира, може да разтовари своя организъм и да го поглези с чаша хубав ароматен чай
Вижте интересна информация за различните видове чай и техните особености, за да си изберете вид за вас.
Експертите казват, че от листенцата на един храст може да се направят стотици сортове чай. Как става това?
Черен чай – това е най-популярния от всички видове чай. Той се произвежда по пътя на многостепенната обработка на листата и пъпките на чаеното растение. По време на обработването, листата се усукват и съхраняват в условия на висока влажност. По този начин се постига достатъчно силна ферментация – това е основният етап от обработката на чаените листа, когато ензимите на чая започнат да се окисляват. По време на този процес листата на зеления чай се превръщат в черен, с обичайните за него свойства – тъмен цвят, наситен аромат и плодови нотки с леки пикантни полутонове.
В зависимост от областта, в която расте растението, черният чай може да има различни вкусове и аромати. Цветът, размерът и степента на усукване на листата чай могат да бъдат различни. По-големите листа чай прекрасно запазват аромата си и абсорбират влагата, но малките също не са с лошо качество.
Зеленият чай се получава от същото растение, както и черния чай, но преработката се извършва по различен начин. Главната особеност в производството на зелен чай се крие във факта, че специалистите се опитват да не допуснат ферментация на чаените листенца и по този начин да запазят всичките му лечебни свойства. Ето защо, зелен чай, който е претърпял лека ферментация, запазва изумрудени нюанси и свежия аромат на нежните листенца. Днес зеленият чай, благодарение на уникалните си свойства, стана изключително популярен и известен в целия свят, но основните му производители са все още Китай и Япония – страните, в които се е зародила чаената церемония и традиция.
Белият чай също притежава уникални свойства. Той най-малко е бил подлаган на преработка, което пълноценно съхранява лечебните му свойства. За неговото производство се използва най-горната част на младите листенца и чаени пъпки. Когато се берат листенцата, времето трябва да е идеално. Само тогава чаят ще има този превъзходен вкус, който ще усетим, отпивайки от чашата чай.
Wulong / Oolong е тъмен тюркоазен чай, при който се преминава през процес на ферментация само наполовина. Наричат го тюркоазен, защото такъв е цветът, който притежават някой сортове листа чай. Този вид чай е под формата на плътно усукани листенца. При този вид чай, листата са ферментирали неравномерно, което означава, че по краищата на листата процесът на окисляване е достатъчно силен, а в средата – по-слаб. По този начин се получава уникалния аромат и вкус на Оолонг, включващ в себе си нежността на зеления чай и силата на черния.
Плодовите и билкови чайове. За разлика от традиционните ароматизирани чайове, плодовите напитки включват микс от плодове, горски или цитрусови плодове, цветове и билки, но в техния състав няма чаени листенца. Много често, в основата на плодовите чайове участва суданската роза, наречена хибискус, която е била известна още в древен Египет. Затова този чай, който има изключително много полезни свойства, се нарича „каркаде”.
Билковите чайове също притежават много добри лечебни свойства. Те се продават не само в аптеки и дрогерии, но и в обикновените магазини. Представляват листа от различни билки – мента, риган, мащерка, кантарион, липа, маточина и други. Чайове могат да се приготвят и от плодове на шипка или глог. Настойките от тях притежават отличен вкус и деликатен аромат.
Мате – това е специфичен вид чай. Той се добива от изсушени листа от тропическо дърво, което расте в Аржентина, Парагвай и Бразилия. Това растение, както и плодовите и билковите чайове, не се използва при чаените церемонии. Настойката от мате намалява умората, подобрява паметта, нормализира кръвното налягане и служи разхлабващо.