Ясновидката Маг Джиляна, гадател

Какво се прави на Благовещение и какво не се прави? Какво се яде на Благовец и какво не се яде? Легенда, именници, молитва за Благовещение.
Какво се прави на Благовещение и какво се яде?

Какво се прави на Благовещение? Какво се яде на Благовец?

Какво се прави на Благовещение и какво не се прави? Какво се яде на Благовец и какво не се яде? Легенда, именници, молитва за Благовещение. Традиции и поверия.

Благовещение е един от най-големите християнски празници, който се празнува винаги на 25 март. Това е светъл празник, изпълнен с много обичаи и традиции. Нека разгледаме какво се прави и какво се яде на този ден според българския фолклор.

Какво се прави (яде) Какво НЕ се прави (яде)
Ядат се рибни ястия и риба Не се яде месо (пости се)
Приготвят се зелени ястия Не се месят и пекат хлябове (какво би означавало това днес?)
Пробиват се уши на момичета Не се работи тежка работа
Правят се обредни огньове (какво аналогично може да се направи днес, според вас?) Жените не предат и не шият (кое днес съответства на преденето и на шиенето?)
Садят се дръвчета и зеленчуци Не се решат коси навън (нали разбирате за какво се говори тук? Не е само за ресане на коса!)
Отварят се кошери за пчелите (намерете модерния аналог!) Девойките не тъкат и предат (потърсете съвременния смисъл!)

Какво се прави на Благовещение?

На Благовещение се извършват различни ритуали и обичаи, свързани с идването на пролетта и прогонването на злите сили. Рано сутринта жените премитат къщите и дворовете, събират сметта на куп и я палят. Вярва се, че така се прогонват змиите, гущерите и всичко лошо. Децата прескачат през огъня за здраве.

Смята се, че на Благовец всяка рана зараства бързо, затова именно на този ден се правят дупки на ушите на момиченцата за обици. Девойките гадаят дали ще се омъжат като слагат лалета във вода – ако цъфнат до 3 дни, ще се задомят до година.

На Благовещение се отварят кошерите и се пускат пчелите, за да съберат много мед. Садят се дръвчета и зеленчуци, които ще дадат сладки плодове. Добре е всеки да стане рано, да излезе с пари в джоба си и да се хване за монета като чуе първото кукане на кукувица – за берекет и късмет през годината.

Какво се яде на Благовец?

Blagoveshtenie Blagovec 04Въпреки че Благовещение е през Великия пост, на този ден църквата разрешава да се яде риба. Затова на трапезата задължително присъства рибник, риба със зеленчуци или друго рибно ястие. Пекат се обредни пити, които се раздават на съседи и близки за здраве. Друг характерен обичай е да се сложи на масата нещо зелено – коприва, лапад, спанак, като символ на пролетта и за ново здраве.

Какво НЕ се прави на Благовещение?

Blagoveshtenie Blagovec 03Освен многото неща, които трябва да се направят на Благовец, има и някои забрани, които не бива да се пристъпват. На този ден не бива да се работи, особено тежка физическа работа. Жените не трябва да предат, тъкат, шият или плетат. Не бива да се месят и пекат хлябове. Девойките не трябва да решат косите си навън, за да не ги срещат змии и гущери.

Кой празнува имен ден на Благовещение?

Своя имен ден на Благовец празнуват всички, които носят имената Благовест, Благовеста, Благо, Блага, Благой, Евангелина, Габриела и Гавраил.

Каква е легендата за Благовещение?

Според Библията на този ден архангел Гавраил се явил на Дева Мария в Назарет и ѝ съобщил, че ще роди Божия син, когото ще нарече Иисус. Затова празникът се нарича Благовещение – като възвестяване на тази блага вест.

Молитва за Благовещение

Blagoveshtenie Blagovec 01

“Пресвета Дево Богородице, благодарим ти, че прие с послушание и смирение вестта, донесена ти от архангел Гавраил. Нека с твоя пример и ние да следваме Божията воля и да посрещаме с радост благите вести в живота си. Моли се за нас, за да пребъдваме в любовта Божия и в мир с ближните си. Амин.”

Ако все още сте пропуснали да честитите именния ден на ваши близки, приятели и познати, които се казват Гаврил, Гавраил, Гаврилка, Блага, Благовеста, Благо, Благовест, Благойна, Благой, имате още време, защото днес е Благовещение – Благовец

На Благовещение се яде риба. Няма изискване каква да бъде (както на Никулден) и по какъв начин да бъде приготвена.

На Благовещение – Благовец се яде зелена храна – салати, марули, коприва, киселец, спанак, лапад, пресен лук и чесън. Зелената храна е символ на пролетта, на възраждащата се природа, на заченатия нов живот.

Зелената храна е богата на желязо, а желязото облагородява кръвта. Зелена храна на трапезата е символ на човешкото здраве.

Blagoveshtenie Blagovec 02Битува вярването, че болните хора на Благовещение – Благовец могат да оздравеят. Този ден е свързан със змиите като символ на лечение, защото знаем, че змийската отрова се използва за производство на лекарства.

Но за да не бъдат хапани от змии, хората в миналото палели големи огньове, които прескачали за здраве.

Благовещение – Благовец е първият голям празник след настъпване на пролетта. Топлото време събужда мечките от техния зимен сън. Те излизат сред природата, отиват до реките и потоците да се изкъпят след дългото зимно спане. А старите хора вярвали, че водата след тях става лековита.

На Благовещение – Благовец се вярва, че всички рани зарастват много бързо, но пък жените не трябва да шият и да плетат, не използват куки и игли, за да не се убодат, защото това е лош знак.

Св.арх. Гавраил доняся на Дева Мария благата вест, че е избрана да стане майка на Христос
Св.арх. Гавраил доняся на Дева Мария благата вест, че е избрана да стане майка на Иисус Христос

Хората смятат, че посадените дръвчета на Благовещение – Благовец раждат много по-сладки плодове от останалите.

На Благовещение – Благовец у нас се завръщат лястовиците и кукувиците, които носят добрата вест, че зимата вече си е отишла, а на нейно място е дошла красивата пролет.

Цветен символ на Благовещение – Благовец е кокичето. То е бяло, чисто и невинно като Дева Мария, която на този ден научила благата вест от Св.арх. Гавраил, че ще зачене и ще роди Сина Божий. Ще го нарече Иисус и той ще промени целия свят. Затова на Благовещение – Благовец се почитат жените – майки.

Честит празник на всички християни!
Честит празник на всички майки и баби!
Честит празник на всички именници и рожденици!

В заключение, Благовец е празник, изпълнен със светлина, надежда и много красиви обичаи. Нека го посрещнем с радост и вяра, като спазваме традициите, завещани ни от предците. Честито Благовещение!

Още подробности ТУК: Трапезата на Благовещение. Пере ли се? Чисти ли се? Цитати.

За Калинка Петрова

Казвам се Калинка Петрова. Завършила съм „Журналистика”. Станах част от екипа на "Марс Медия" през 2011 г. Пиша за сайта Chudesa.net. Освен за чудесата около нас, водя рубриката за християнските празници и традиции. Следя благотворителните инициативи и дарителските кампании, които се провеждат в полза на нуждаещите се и на които Chudesa.net отделя особено внимание, за да бъдем максимално полезни на всички наши читатели.

Прочети още

zodia-vodoley-2

Зодия Водолей | Фред Пьопих. Година на душата

Зодия Водолей в контекста на 13-те Свети нощи: Мълчаливостта, предпазливостта се превръщат в медитативна сила. …

2 Мнения

  1. Васил Ангелов

    Благовещение е жесток български празник. Аз обаче повече го признавам на 6 януари, когато Христос се въплъщава в Исус и чува от небето “Това е моят Син възлюбен”

    • Чудеса.НЕТ

      Всъщност тогава е рожденият ден на Христос, защото гласът казва “Днес Аз Го родих”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *