И тази година предстои да посрещнем Цветница – един Велик празник
Какво трябва да знаем за Цветница (Палмовата неделя за католиците), а според църковния ни календар – Вход Господен в гр. Йерусалим?
След като днес на Лазаровден, Господ Иисус Христос успя да върне от Отвъдното починалия млад мъж Лазар, едно чудо, с което за пореден път доказа, че наистина е Синът на Господ, на следващия ден – Цветница той беше посрещнат като истински Цар, както е било записано в древното Свето писание.
Яздейки осел (магаре) – един елитен в миналото начин за предвижване, Иисус Христос влиза в Йерусалим, а хората го посрещат с невиждани почести – те застилат пътя с клонки от палми, защото палми виреят в тази част на света, а ние използваме върба, защото нямаме палми. Оттук и другото име на празника – Връбница.
От Цветница от обяд на Разпети петък са преброени последните земни дни на Сина Божий, за да се извърши оповестеното от Великите пророци чудо на Възкресението.
Но докато стигнем до Възкресение, следва една интензивна седмица с много важни и исторически събития за Христос, респективно за цялото човечество.
Сега да се фокусираме върху Цветница.
Всички знаем, че на този ден празнуват имен ден всички българи, които носят имената на цветя.
Ние ще ги поздравим и ще им пожелаем здраве, късмет, щастие и успехи.
Утре всички трябва да отидем на църква, за да се поклоним пред иконата на Вход Господен и да си вземе прясна върба. Свещениците ще ни миросат (ще ни сложат кръст на челото с миро, за да бъдем здрави).
Тръгвайки към църква утре, вие трябва да вземете старата върба от иконите у дома и да я изхвърлите в течаща вода – поток, река, дори езеро, ако има такова. Или да я изгорите, но в никакъв случай не трябва да я хвърлите в боклука, защото тя е преспала в олтара на църквата и е осветена – има статут на светиня.
Когато се приберете с новата върба, поставяте я на мястото на старата и така до следващата Връбница.
Наближава краят на Великия пост. Страстната седмица е най-важна и затова постът е най-строг, особено на Разпети петък.
На Цветница е позволено да се яде риба – всякакъв вид и приготвена по всякакъв начин. Това празнично захранване трябва да даде физически сили на изтощените от поста християни да издържат на последните постни дни.
В дните от понеделник до петък най-вярващите и най-преданите християни въобще не слагат даже олио в гозбите. Те ги варят с вода и сол. А на Разпети петък не ядат храна и пият малко вода. Ако много прегладнеят изяждат една две хапки хляб, за да не припаднат.
Тази жертва има своя духовен смисъл. Те съпреживяват мъките на Христос на кръста и неговите страдания чрез гладуване. Знаем, че в някои страни битуват традиции живи хора да бъдат слагани на кръст както Иисус. Някои позволяват да бъдат заковани живи, а след часове ги свалят, но това е опасно начинание, не само защото боли, но защото може да вкара инфекции в тялото чрез гвоздеите.
На Цветница не се върши никаква домакинска работа – не се чисти, не се пере, не се мият прозорците за Великден, не се шие, не се плете, човек не прави маникюр, прическа и други дейности, които могат да бъдат отложени, ако не са изключително спешни.
На Цветница се празнува, но не в смисъл на бохемски запои заради именните дни, а радостта на вярващите е свързана с радостта на Христос. На Цветница се ходи на църква. Дори и да нямате именник сред вашите роднини и приятели, през този ден можете да се съберете заедно, да отидете някъде на разходка сред природата или да направите нещо, което обичате да вършите заедно.
На Цветница е добре да си купите ново цвете в саксия за дома или да си посеете в саксия или пък в градината.
Да са честити Именните дни на хората с имена на цветя!
Да е честита Великата Цветница на всички християни у нас и извън пределите на нашата България!
сподели бутон