20 художници от Велико Търново изгориха демонстративно свои произведения в подкрепа на Антонио Манфреди
Антонио Манфреди е художник и директор на Музея за съвременно изкуство в гр. Касория, Италия.
Антонио Манфреди е разочарован от липсата на държавна отговорност и обществена закрила на изкуството. Антонио Манфреди протестира като изгаря всяка седмица по една творба, експонирана в музея, който ръководи.
Недоволството на художника Антонио Манфреди се разрасна в световна новина. Неговият пример беше посрещнат добре от художници в различни страни, които се присъединиха изгаряйки свои творби.
Художници от гр. Велико Търново също не останаха безучастни към протеста. Пред художествената галерия „Борис Денев” се събраха 20 известни търновски творци, които направиха клада за своите творения, писаха в. Борба и в. Янтра днес.
Артгрупа „Дупини” беше инициатор на мероприятието. По изричното желание на Антонио Манфреди първото изгорено нещо беше неговата снимка. Тя е направена през 2006 г., когато Манфреди идва в България, за да участва в пленер, иницииран от артгрупа „Дупини”. Тогава Манфреди подарява три свои творби на колегите си от Търново.
Антонио Манфреди е идвал втори път във Велико Търново като участник в „Бодиграфия” – пленер по актова фотография, който е организиран от фотографско сдружение „Бодиграфия България”.
В протестния огън попаднаха картини и пластики на Цветелина Максимова, Румен Димитров-Попа, Стефан Петков, Катерина Милушева, Румен Рачков-Дървесния, Милен Джановски, Маргарита Рачкова, Константин Денев, Милко Божков, Дамян Бумбалов, Трифон Калфов, Николина Джановска, Валентина Радева-Лапчева, Росен Кръстев, Атанас Тотляков, Кристиян Лапчев, Георги Минчев и др.
Пепелта от изгорените творби беше събрана в урни, които заминаха за Италия, където ще бъдат изложени в Музея за модерно изкуство.
Художничката Цвети Максимова коментира пред търновската преса, че преди да се включат в това протестно мероприятие, те много добре премислили дали това е правилният начин.
Накрая надделяло мнението, че нещо трябва да се направи. В последните години държавните галерии нямат достатъчно средства, с които да закупуват картини на съвременните автори. Така в историята на съвременното изобразително изкуство са пропуснати две-три поколения млади художници.
От друга страна и малкото пари, които държавният или общински бюджети отпускат отиват само при определени, по – скоро вече наложени автори.
Творците се притесняват, че подобна злочеста съдба очаква и следващите поколения. Държавата не подава ръка на младите таланти. Не помага и техните имена да влязат в културното наследство на страната.
Младите художници у нас се чувстват дискриминирани. За да оцеляват физически и като художници, те разчитат предимно на пазар в чужбина за своите картини.
Калинка Петрова
Калинка Петрова