ЕДИН ОТ НАЙ-ДРЕВНИТЕ ВЪПРОСИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО Е ТОЗИ, СВЪРЗАН НЕ САМО С УДЪЛЖАВАНЕТО НА ФИЗИЧЕСКОТО НИ ЗДРАВЕ, НО И С ВЪЗМОЖНОСТИТЕ, КОИТО НИ ДОСТАВЯ УСЕЩАНЕТО ЗА ДУШЕВНО БЛАГОПОЛУЧИЕ И ЦЯЛОСТ. ТЕМАТА ЗА ДУШАТА. ЗА ПСИХИКАТА.
Сън наяве
В динамичното съвремие се обръщаме към вътрешните си преживявания и емоции само когато има някакъв проблем. Но едно е ясно – не можем да не го правим изобщо… онова много лично „движение“ навътре… Всички съвременни психотерапевтични школи се обединяват около мнението, че човешкото въображение е способност, която едновременно може да поддържа психичното ни равновесие, а така също и да бъде „инструмент“ за изцеление на проблемите ни. Не просто и не само като можем да си позволим лукса да избягаме чрез него от понякога непоносимата за нас реалност, но и чрез много по-изобретателни и хитри начини, които ни правят по-свързани с душата ни, по-компетентни за нас самите, по-свободни в творчеството на собствения ни живот. В забързаното ежедневие на работохолици живеем с усещането, че трябва да полагаме някакви усилия, за да постигнем нещо, за да успеем и забравяме, че докато всичко това се случва навън, отвътре много често има едно желание за съзерцателност, за това да се оставим на нещо естествено, дълбоко присъщо ни и необходимо – мечтанието, без посока, без цел, без срокове, без задължителната логика… Това състояние някои психолози наричат „сън наяве“, други – транс, променено състояние на съзнанието. Каквито и да са етикетите, основното за него е, че човек просто му се оставя, подобно на съня.
Древните лечители на душата – шаманите, са знаели от своите предци за необходимото условие на промененото съзнание за постигането на изцеление и за целта са използвали музика, за да осигурят прехода на „обичайното“ съзнание към „промененото“.
Въображение, Водено от музика,.. Методът на Хелън Бони „Въображение, водено от музика“, отваря нови врати към слушането на музиката и нейното използване в психотерапевтичната практика. Създаден в края на 70-те години на миналия век като резултат от съвместната и работа с колеги от Мерилендския изследователски психиатричен център, Хелън Бони (цигуларка по професия) конструира своите музикални програми с класическа музика за целите на психотерапевтичната работа с пациенти.
По-нататъшните изследвания за ефективността на метода и научните му аргументации не повлияват на общото усещане на всички участващи в него за изключително вълнуващ начин да се доближиш до вътрешните си преживявания.
Цялостният ефект се фокусира около музиката. Защо? И защо класическа музика от западноевропейската традиция? Последователите на метода са единодушни в специфичното качество на този вид мелодия да създава пространство за душата, тъй като по аналогия с психиката тя е сложна, многопластова, едновременно може да съдържа противоречиви тенденции, има както подкрепящи, така и стимулиращи моменти, може да бъде неутрална. По-кратко, но по-ясно звучат думите на самата от-кривателка Хелън Бони: „Оставете се на музиката и тя ще ви отведе дори отвъд вашите представи.“ Това не е просто призив за вяра в метафизичното, абстрактното или естетичното. Зад тези думи има много конкретни и осезаеми измерения.
Първият път
Какво да очаква всеки, който е решил да направи своята първа сесия? Отивате при непознат терапевт, имате своите сериозни или не толкова сериозни проблеми, имате своите въпроси, знаете, че ще се използва музика…
I етап
Всяка сесия може формално да се раздели на четири последователни момента. Първият е срещата и опознаването с терапевта – така както минава всяка подобна среща със специалист по психиката – споделяте проблема си, вашите нужди.
II етап
Следва промяна в обстановката – вече не просто седите и разговаряте с вашия терапевт, а следва подготовка за слушането на музикалната програма – тя е свързана с възможността да се отпуснете, да легнете върху матрак или диван и да усетите с какви чувства е свързана тази промяна. Като част от подготовката за музиката е освобождаването на съзнанието от външните дразнители и фокусирането към Вътрешните преживявания – вашият терапевт ще ви асистира в това.
Следва появата на музиката, след като сте затворили очите си. От този момент нататък имате вашия емоционален отговор или пък изникват спомени, или имате някакви спонтанни образи, чувства, мисли, дори физически усещания. Имате свободата да си позволите да се оставите на всичко това или да нямате никакви подобни преживявания, или дори да имате неприятни… Имате свободата да споделите с терапевта си това, което се случва с вас, или да го оставите за себе си… Терапевтът само ви придружава във вашето пътешествие навътре и ви следва, вие може да го направите свидетел, като споделяте с него преживяното, или пък да решите да го изолирате… В повечето случаи е no-вълнуващо да бъде споделено преживяването по време на музиката, в хода на самата музика. Както е вярно и това, че споделянето на преживяването не нарушава общата хармония на момента.
IV етап
Следва последният етап от сесията, когато вече е свършила музикалната програма от около 30-40 мин и отново се връщате в обичайното си състояние, външ-ните дразнители отново добиват своята актуалност. Идва моментът, в който с вашия терапевт можете да дискутирате върху преживяванията и връзката им с вашите проблеми и живота ви. Оказва се, че между това, което е много съкровено за нас и не ни изглежда толкова актуално, и онова, което считаме като най-важен проблем за разрешаване, винаги има общо. Така се разкрива процесът на вътрешно опознаване и откриване на неочаквани прозрения. Задължително има някаква уникална вътрешна логика, която прави съдбите на всички нас различни. Вълнуващото в случая е, че себепознанието е не просто да констатираш някакъв факт, който преди не си отчитал за себе си, а усещането за освобождаване от някакво бреме, от стари ограничения. Усещането за вътрешна свобода!
Безспорно много са възможностите в живота ни, които могат да ни донесат прозрения и освобождаване във вътрешен план, една такава възможност е и партньорската ни работа със специалист – психотерапевт. Много са и психотерапевтичните подходи. На какъвто и психотерапевт да се спрем, усещането за смисъл в съвместната работа е единственият критерий, че сме направили най-добрия избор за себе си
Ако трябва да обобщим основните аспекти на този метод, можем да кажем следното: Има три важни условия:
– музика
– променено състояние на съзнанието
– въображение
Има и три агента в процеса на терапията:
– терапевт
– музика
– пациент