Историята на чадъра идва от древността. В Китай има две интересни истории за това как е открит. Първата е на повече от 4000 години. В нея се разказва за едно момче, което се спасило от проливен дъжд, като се покрило с голямо листо от лотос. Така бил измайсторен първият чадър, който много приличал на лотосов лист. За втората легенда има и писмени доказателства. Юн, съпругата на най-известния в Китай майстор-дърводелец Лу Бан, би много умна и също като съпруга си добре познава дърводелската работа. Когато мъжът й работел, тя носела обяд. Но по време на дъждовния период винаги пристигала мокра. Лу Бан решил да построи няколко павилиона покрай големите пътища, за , могат хората да се крият в тях, когато вали. Но и това не било разрешение. Един ден, когато съпрузите прибрали вкъщи, Юн казала на Лу Бан: „Колко ще бъде хубаво, ако имам един павилион, който да мога нося със себе си.“ Думите й го вдъхновили – той изрязал парче плат с формата и размерите на покрива павилион, монтирал му дървена дръжка и механизъм, който позволявал на плата да се сгъва и разгъва. Taка бил открит първият чадър в историята на Китай. То бил наречен “ Покривът, който винаги е с нея“, тежал 1 кг и заедно с ветрилото се смятал за една от отличтелите черти на императорския двор.
В древен Египет и Вавилон чадърът бил за защита от слънцето. Изработвал се от палмови листа и птичи пера – отново лукс, достоен само за фараоните и царете. Любимо занимание на цар Сиам било да се разхои да заедно със семейството си под купол, украсен брилянти и злато. Кралят на Бирма пък притежава чадър от 24 купола и получил прозвището „Повели телят на 24-те чадъра.“ После чадърът се появява Персия и Индия. Култът към него завладява и африканските държави, където отново е символ на властта От Изтока омбрелата, както се нарича в началото на появата си у нас, отлита до Елада, а после каца и в Рим където я ползват предимно жените. Чак в XVII в. във Франция влиза в ежедневна употреба под името пара сол, защото предпазва от слънцето. Французите го украсяват с ресни и рюшчета и така се превръща в изящен моден аксесоар. Мария Антоанета се разхождала с първия дизайнерски чадър със спици от китайски пера. Имало и специални носачи на чадъри. Най – пищните и разкошни модели са от времето на Людовик XIV.
У нас първите писмени доказателства за чадъра са от песента „Татари набеждават мома Тодора“.
Аксесоарът започва да се използва за предпазване от дъжд едва през XVIII век. В по-ново време се превръща и в ръчен гръмоотвод – с метален прът и дървена дръжка. В САЩ пък е една от защитите от улични нападения – с копче едновременно се разпръсква газ и се задейства вой на сирена. Към шантавите приумици пък спада чадърът-въдица. Малцина знаят, че първообраз на подвижния покрив на кабриото е именно чадърът. Днес той е включен във високите технологии. Изработва се от най-съвременни материали, инженери оформят конструкцията и механизмите, а дизайнери – модела, материите, формите. Независимо от по-практичните сгъваеми видове, дългите чадъри остават вечно елегантни, демонстрират вкус, шик и изтънченост.
„Сред най-известните марки мъжки чадъри е австрийската Doppler“, разкрива Светла Несторова, в чиято верига магазини „Светла“ се предлагат най-изисканите световни модели. Класическият е двойно сгъваем, черен и с извита дръжка. Има дълга дръжка тип пръчка с голяма периферия за силен дъжд. Тройно сгъваемите са удобни за носене в чанта. Повечето модели са от актуалната материя за т.нар. чашка, по която се стичат капките вода. Те са с дървено скеле и в красиви тъмни и светли нюанси. Другата австрийска марка Derby изкушава и с дамски чадъри в ефектни разцветки, комбинирани и дюс. Предпочитани от деловите жени са малките четворно сгъваеми видове, които се събират и в миниатюрни чанти, а освен това са и много леки. Според Светла интересен е и немсият Regensburg, чиято чашка е изпъстрена с рисунки на старинния град Регенсбург. Gremo пък е другата притегателна германска марка, доказала се със здравина и добри цени. Нейните модели са с материи, които не задържат вода. Сред най-интересните е обагреният с весели и създаващи настроение цветове – патешко жълто, бонбонено розово, ябълково зелено, избродирани с актуалните пайети.
Добре познатата марка S. Oliver, чието характерно качество е отново здравината, се представя най-вече с едноцветни сгъваеми и дълги чадъри в модерните за сезона лилаво и сиво, както и в червено и черно. Известно е името Vogue, което покорява с лекия алуминий за скелето и нежния за докосване полиестер в екстравагантни нюанси според сезона. Не по-малък интерес предизвикват италианските чадъри Piemme, които залагат на новите технологии в съчетание със стил и удобство.
“ Не са забравени и децата, допълва Светла. – За тях са чадърите с любими анимационни герои Спайдърмен, Мечо Пух, Мики Маус. Малките госпожици пък могат да се фръцкат с модели с принцеси в бонбонени цветове или с чадърчета с цветя.“