Не взимайте обезболяващи на своя глава, без да сте се посъветвали с личния си лекар! Дълготрайният прием на неподходящото лекарство може моментно да облекчи състоянието, но има много странични ефекти.
И докато едни стоически понасят страданията и не се решават сами да си предписват с какво да се лекуват, други по собствена преценка посягат към лекарствата при всяка малка болка. Лекуват се с всякакви обезболяващи, използват едно и също за главоболие и болки в ръцете и пренебрегват възможните странични ефекти, които лекарствата имат върху организма. Медикаментите против болки и възпаления, т.е. нестероидните антиревматици или нестероидните противовъзпалителни средства, функционират, като блокират ензима циклооксигеназа. Той е отговорен за производството на вещества, подобни на хормоните, участващи във възпалителните процеси. Затова тези лекарства се използват в лечението на артрит, остеоартрит, болки в гръбнака, възпалени сухожилия, болки при цикъл и главоболие.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАМЕ
Въпреки че тези лекарства са доста надеждни, пациентите трябва да помнят, че не са безопасни и че оказват странични ефекти като кървене от стомаха или дванадесетопръстника, ако не се взимат в препоръчаните дози. Чувството на парене в горната част на стомаха, причинена от прекомерното количество стомашна киселина, е един от симптомите за свръхчувствителност. Понякога може да се появи и язва, която да кърви, а в редки случаи не е изключено да се перфорира стената на стомаха или дванадесетопръстника, което да доведе до кървене от стомашната кухина. Силните болки в корема и тъмните като катран изпражнения предупреждават за кървене в горната част на храносмилателния тракт, въпреки че на практика има и случаи, в които пациентите кървят без наличието на каквито и да е симптоми.
НАЙ-ЗАСТРАШЕНИ СА ВЪЗРАСТНИТЕ
Това е така, защото по принцип те по-често имат проблеми с храносмилането. За жалост, и младите не са имунизирани.
Важно е да се знае, че никога не трябва да комбинираме две различни болкоуспокояващи. Трябва да внимаваме и ако в същото време приемаме и глюкокортикоиди, които са много силни противовъзпалителни средства.
За хората, които не понасят нестероидните антиревматици, за слаби до средно силни болки се препоръчва Парацетамол, който едновременно с това понижава и високата телесна температура. За средни до силни болки – някой от опиоидите, например Трамал (взема се само по лекарско предписание). За най-тежките ревматични болки, които не могат да бъдат успокоени с други лекарства или физиотерапия, се използват по-силни опиоиди, които правят възможно постепенното абсорбиране на лекарството от организма. Опиоидите облекчават болката, но нямат противовъзпалителен ефект, а възпалението често съпътства ревматичните болести.
РИСК ОТ СЪРДЕЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Резултатите от най-новите изследвания предупреждават, че хората, които често употребяват болкоуспокояващи и противовъзпалителни средства, са застрашени от сърдечносъдови заболявания. Новооткритите антиревматици като Целебрекс и Мовалис (вземат се само по лекарско предписание) имат малко странични ефекти върху храносмилателния тракт, но според някои изследвания причиняват повишено кръвно налягане, инсулт и инфаркт.
Някои от предупредителните сигнали са виенето на свят и отеклите крайници. И все пак рискът може да бъде намален значително, ако се спазват предписанията. Препоръката е да се използват за колкото може по-кратък срок и в по-малка доза, което се отнася предимно за хората с повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
БРЕМЕННИ И КЪРМЕЩИ – ВНИМАВАЙТЕ!
Заради ограничените сведения за страничните им ефекти болкоуспокояващите не се препоръчват за бременни и кърмачки. Особено важно за тях е да не ги приемат през последните четири до шест седмици на бременността. Ако възникне необходимост по това време да се използват болкоуспокояващи, допустим е приемът на Парацетамол. И все пак, препоръчително е преди това да се посъветвате с личния си лекар.
Как да ги приемаме?
• Дозата и начинът на прием зависи от много обстоятелства като силата на симптомите, засегнатото място, рисковете от странични ефекти и т.н.
• Пациентите рядко взимат препоръчаните дози от лекарствата и често ги захвърлят като неефикасни. А мнозина не искат да ги приемат в достатъчното количество, защото смятат, че организмът им може да развие зависимост към тях или че няма да им въздействат толкова добре при следващия прием.
• Не е едно и също, ако лекарството се взима постоянно или временно, особено при възрастните хора, които могат да имат проблеми с бъбреците или сърцето.
• Болкоуспокояващите и противовъзпалителните могат да бъдат използвани под формата на таблетки, но и на кремове и гелове. Таблетките могат да се отразят зле на стомаха, затова за предпочитане са кремовете и геловете, но те трудно се дозират, което е основният им недостатък.
• Ако болката ви е най-силна сутрин, най-добре е да вземете лекарството вечер преди сън.
• Никога не смесвайте две различни болкоуспокояващи по едно и също време.
Най-чести странични ефекти:
• Кървене в горния дял на храносмилателния тракт.
• Повръщане и чувство на парене в стомаха.
• Силна болка в корема.
• Тъмни изпражнения.
• Отекли крайници и виене на свят.