Специалистите са на мнение, че много сериозни заболявания, както и остаряването на организма, започват с болести на кръвоносните съдове. Но подчертават, че най-силно върху организма се отразява разрушаването на капилярите. Отпушването на тези малки съдчета помага за възобновяването на живота на клетките и тъканите. Тези съдчета са “транспортната система” в кръвообращението Капилярите са микроскопичните кръвоносни съдчета, доставящи храна буквално на всяко мускулно влакно, на всяка клетчица. Ако се измери общата им дължина в човешкото тяло, ще се получат няколко километра. И това е естествено – природата се е погрижила за “транспортната” система в нашия организъм, за да може и кислородът, и хранителните вещества да бъдат придвижени до необходимото място Кожата и нейната подкожна микросъдова мрежа са огледало на нарушенията в имунитета.
Ярък пример за това са трофичните язви на краката, които свидетелстват за нарушената микроциркулация на кръвта, водеща до намалена “доставка” на хранителни вещества в увредените места. Или студенина на ръцете и краката. Това също може да бъде проблем на капилярното кръвообращение, а и симптом на други заболявания. Хиподинамията затормозява функцията им Образуването на тромби в капилярите намалява обема на микросъдовата мрежа. Вследствие на това някои капиляри преминават в латентно състояние и могат да не се активизират, ако не бъде задействано стимулиращо натоварване. Забавя се доставянето на полезни вещества към органите, а също и към възпалителните огнища. Това показва, че проблемите с тези съдчета обясняват произхода на много болести.
Остаряването може да бъде определено като изсъхване на организма вследствие на постепенното запушване на капилярите, поради което се забавят жизнените процеси. Много от нас страдат от хиподинамия и затова две трети от капилярите бездействат, намират се в “стеснено състояние”. В тези случаи по тях на практика не преминава кръв. Забелязано е, че когато човек работи интензивно, тези малки съдчета се разширяват и се напълват с кръв. При физическо натоварване се увеличава и обемът на циркулиращата в организма кръв – средно с литър и половина. А като цяло достига до 5-6 л. Тази кръв идва от кръвното депо на организма, а това, както знаем, са черният дроб, далакът и белите дробове. Съответно нараства броят на движещите се еритроцити, в резултат на което се увеличава способността на кръвта да транспортира кислорода. Със засилване на кръвотока действащите мускули многократно се увеличава и броят на работещите капиляри. И тогава интензивността на обмяната на веществата нараства десетки пъти.