Някога индусите доказвали, че всъщност целият свят е сътворен от… мляко. Древните египтяни, гърци и римляни също не го подминали без внимание – в много митове на тези народи млякото е едва ли не централният персонаж. Благодарение пак на млякото станала известна иначе с нищо незабележителната жена на Нерон Попея. Младеещата дама просто вземала със себе си по време на пътешествията си цяло стадо магарици – за да може да се къпе във вана с магарешко мляко. Нашите прадеди, славяните, също са се „разписали“ по “млечната” тема. Достатъчно е да си спомним многобройните приказки, в които текат реки от мляко. А колко “млечни” поличби и суеверия са се родили през вековете!
Внимавайте да не изкипи!
Какво може да бъде по-ужасно от изкипяването на млякото? Само свързаните с това поверия. Според старите вярвания огънят носи вреди не само на самото мляко‚ но и на животното‚ от което то е издоено. Неслучайно в някои страни дори било забранено да се кипва този продукт‚ а неподчиняващите се на това били наказвани. В други страни търсели начини да противостоят на това “проклятие”. Така например сър Кенълм Дигби в своите “Разсъждения за родството на душите” (1658) настоятелно препоръчвал на лицата‚ “изтървали” млякото в огъня‚ незабавно да посипят това място със сол. В противен случай‚ както твърди ученият мъж‚ кравата неизбежно ще се разболее от язва на вимето. Това поверие, в основата на което лежат законите на симпатическата магия, битувало повсеместно. Вероятно с него може да се обясни нежеланието, с което туземците продавали мляко на европейските пътешественици.
За да не секне
Уви‚ при неспазване на определената “техника на безопасност” недостигът на мляко може да застигне всяка крава‚ дори и най-изпълнителната. Затова ако мечтаете за постоянен и обилен млеконадой‚ строго трябва да спазвате “народните инструкции” в това отношение. Оказва се‚ че в никакъв случай не бива да изливате в лъжица остатъка от напитката от някакъв съд‚ в противен случай кравата ще обяви стачка и няма да дава повече мляко. Не се препоръчва също така да режете хляба с нож и да го пускате в млякото‚ защото вашата Звездичка или Красавица ще започнат да линеят. Голям почитател сте на попарата? Тогава чупете хляба с ръце и се наслаждавайте на любимото си ястие!
Ако получите като подарък паница мляко‚ когато връщате съда‚ непременно сложете в него късче хляб и щипка сол. Това е дреболия‚ но благодарение на нея млякото на съседската крава няма да се развали. Също така внимавайте около съда с млякото да не се приближи невестулка‚ защото самото присъствие на този хитър хищник понижава млеконадоя.
В никакъв случай не бива да продавате чудесната напитка на небрежни домакини‚ която имат навика да го разлива – иначе вашата мила Кротушка може да се разболее и да престане на дава мляко.
Лоша поличба е да давате мляко на някого след залез слънце – по това време нечистите сили излизат от скривалищата си и нищо не им струва да се изхитрят и да сръбнат малко от съда. След което бедната ви кравичка завинаги ще остане безмлечна. Между другото не се препоръчва да се оставя купичката с мляко непокрита‚ защото коварните нечисти сили ще се опитат да вкусят от любимото си лакомство и посред бял ден. И ако подобна неприятност се случи‚ може да се разболее не само кравата‚ но и стопанинът й.
Не бива да прескачате разлято мляко‚ защото пак ще пострада любимото ви животно. Ако все пак случайно сте прескочили бялата локвичка‚ постарайте се колкото се може по-скоро да я засипете с пепел и да я залеете с вода.
Феите крадат кърмачета
Да‚ проклетото дяволско изчадие не само крадешком се промъква до млякото‚ но го краде при всеки удобен случай. Освен това с вълшебната напитка‚ с една или друга цел‚ искат да се сдобият не само представителите на нечистата сила‚ но и всички‚ поели по пътя на магьосничеството. Така например майките-кърмачки на Британските острови често ставали жертва на елфи и феи‚ тръгнали на лов за мляко. Тези създания /мили само в съвременните приказки/ подменяли бебетата‚ като поставяли в люлките или своите отрочета /чиято външност била твърде непредставителна/‚ или просто увита в парцали метла. Родителите‚ застигнати от тази беда‚ трябвало да отидат в гората‚ да открият мястото‚ където тези създания организират веселбите си нощем‚ и да оставят съд с мляко като подарък на феята крадла. Ако след няколко часа течността изчезнела‚ можело да се разчита, че детето ще бъде върнато.
Селските вещици не се занимавали с кражба на младенци‚ затова пък умеели да крадат от разстояние млякото от кравите‚ като използвали вълшебни веялки‚ чиито краища били сплетени наобратно. Казват‚ че вещиците вземали кука за вадене на хляб от пещта‚ въже или крак на стол и извършвали с тях същите движения като при доенето. От крака на стола започвало да тече мляко‚ но всъщност то изтичало от вимето на кравата. Някои немирници навестявали кравите и по ливадите, като се преобразявали в зайци.
Селяните‚ щом забележели‚ че нещо не е наред‚ не стояли със скръстени ръце. За добро средство за защита се смятало изплетеното от конски косми въже с прекарани през него клонки от офика. С него връзвали животното и вещицата не можела повече да го доближи.
Когато го сънуваме
Млякото не е толкова чест гост в нашите съновидения‚ въпреки че ни навестява нощем. Защо? Ако насън видите тази изключителна напитка‚ значи ви предстои да се запознаете с твърде приятни хора. Ако носите нанякъде съд‚ пълен с мляко‚ можете да се поздравите – скоро с лопата ще си ринете парите. Ако купувате мляко‚ също ви чака голяма радост. Ако сънувате‚ че пиете мляко‚ от сутринта трябва да се въздържате от прибързани покупки. Англичаните вярвали‚ че ако насън видят как от гърдите им капе мляко‚ това означавало успешен завършек на всички начинания. Уви – странстващите учени мъже мистър Спик и мистър Грант поради своя пол били лишени от възможността да видят такъв чудесен сън. Досадно. Иначе със сигурност щели да се ободрят и да закрачат по-весело към целта си.