ЛЕЧЕНИЕТО НА ЕРИЗИПЕЛА СЕ ИЗВЪРШВА С АНТИБИОТИЦИ
ОСОБЕНО ОПАСНО Е ПОРАЗЯВАНЕТО НА ГОРНАТА ЧАСТ НА ЛИЦЕТО
Еризипелът, наричан още червен вятър, е остро инфекциозно заболяване на кожата, по-рядко и на лигавиците, което се причинява от бактерии, в случая бета-хемолитичен стрептокок. Става дума за типична инфекция от рана.
Входна врата са повърхностни наранявания, охлузвания и рагади по лицето – на границата между кожата и лигавицата, по краката и по-рядко по ръцете. Предразполагащи фактори са диабет, разширени вени, сърдечна недостатъчност, бъбречни заболявания, чернодробна цироза, операции.
Клинична картина
Болестните промени се локализират по кожата на долните крайници и лицето. Заболяването започва с втрисане и рязко покачване на телесната температура до 39 – 40 градуса С. Болните са отпаднали, с главоболие, понякога с повръщане. На засегнатите места се появяват яркочервени плаки с лъскава, изпъната и силно болезнена кожа.
Характерна особеност е рязкото отграничаване на околната здрава кожа от ръбовете на плаката. В по-тежките случаи върху плаките могат да се появят мехурчета, изпълнени с кръвениста течност, с подуване на околните лимфни съдове (лимфангит) и възли (лимфаденит) и деструкция на плаката. Особено опасна е локализацията в горната част на лицето поради възможността за разпространение на инфекцията по лимфен и кръвен път до мозъка и мозъчната кора.
Кое е най-доброто лечение
Болестта червен вятър се лекува консервативно – локално и общо. Прилагат се антибиотици (главно от пеницилиновите групи). Локално се използват антисептични средства – унгвенти, разтвори, пудри и мазила. Много рядко се прибягва до хирургична обработка на допълнително инфектирани еризипелни рани.
Профилактиката
За да се предпазим от еризипел, трябва да поддържаме висока лична хигиена и саниране на налични бактериални и гъбични инфекции на кожата, антисептична обработка на налични раневи увреждания на кожата. Преболедуването не създава имунитет. Заболяването не хронифицира, но често се наблюдават рецидиви на еризипел заради предразполагащи фактори.