Освен трикратното миене след хранене с паста и четка (по възможност електрическа), няколко съвременни техники позволяват постигането на добър избелващ ефект.
Препоръчително е зъбният камък да се премахва веднъж или два пъти годишно.
С почистването на зъбния камък зъбите ще се „освежат“, но не може да се говори за истинско избелване. В действителност то става под въздействието на свободните радикали на пероксида (активния компонент на различните избелващи системи) и води до извличането на хроматогенни вещества от зъбната повърхност.
Такива са пигментите в някои храни и напитки, а също и някои изкуствени оцветители в хранителната индустрия. Силни естествени пигменти (танини, теини и др.) се съдържат в червеното вино, кафето, черния чай, какаото, колата. Други причини за промяна в цвета на зъбите са възрастта, вродени оцветявания, недостатъчност на емайла или дентина на зъба, емайлова хипоплазия (недоразвитие), цигарите (катраните в тях), хлорхексидина (в повечето води за уста това е антиплаковият агент), зъбната флуороза (в райони с високо съдържание на флуор във водата), хемоглобинови оцветявания при кръвоизлив в зъба след травма, некроза (самоумъртвявяне на зъб), некачествени средства за запълване на канали и др. Съществува разлика между степента на избелване в зависимост от различните нюанси на зъбите – най-добре се повлияват кафявите, червените, жълтите и оранжевите оцветявания, а доста по-слабо – зеленикавите, синкавите и сивкавите.
Вътрешно избелване
Ако оцветяванията са следствие от каналопълнежно средство при кореново лечение или вътрешен кръвоизлив при умъртвен зъб, резултатите се постигат след отстраняване на причинителя, който основно е концентриран в пулпната кухина. След това се поставя пломба в идентичен цвят и зъбът се затваря.
Външно избелване
То може да бъде самостоятелно, контролирано или проведено в зъболекарския кабинет.
Самостоятелно избелване
Избелващите пасти за зъби в магазините съдържат в много ниска концентрация карбамид пероксид (<1%) или сода. Те не са подходящи за системно ползване, тъй като могат да предизвикат алергии. Употребяват се само за около месец. Имат лек избелващ ефект върху повърхностни оцветявания, който не е дълготраен.
Избелващи пасти за зъби от аптечната мрежа се ползват само след препоръка на лекуващия стоматолог. Те имат по-силно изразено въздействие поради по-високата доза прекис (до 10 %). При неконтролирана употреба могат да доведат до свръхчувствителност на зъбите и венците.
Избелващите гелове със стандартни шини от аптечната мрежа са най-опасните средства, тъй като не се контролират от зъболекар, а гелът се поставя във фабрична шина и концентрацията му е вредна (10 до 16%). С тези шини няма възможност за дозиране и гелът се разлива из цялата уста. Това може да доведе до ерозия на емайла, гадене при поглъщане, трайна свръхчувствителност. Не се препоръчват и при бременни.
Контролирано избелване
Това е най-широко разпространеният и проверен метод. При него се използват индивидуални шини, изработени в лабораторията по отпечатък от челюстта на пациента. Те не достигат венците и не ги дразнят, а и гелът тук е в по-гъст вид. Шините се носят от 30 минути до два часа в зависимост от концентрацията и вида пероксид през деня или за една цяла нощ. Те са невидими и не водят до никакъв дискомфорт. Крайният ефект трае от 2 до 5 години.
Избелване в зъболекарския кабинет
Най-съвременният вариант, а също и най-бърз. При него върху гела, съдържащ пероксид в много висока концентрация (30-38%), се въздейства с ултравиолетова светлина или с катализатор от 45 минути до час и половина. Процедурата може да се изпълни на няколко пъти, в зависимост от степента на потъмняване или оцветяване на зъбите.