Несъмнено светлината е един от най-важните фактори, за да се чувстваме добре у дома. А производителите предлагат все повече осветителни тела, с които да създадем желаната атмосфера. И то безопасно, и практично. Кои са важните неща, които е добре да знаем, преди да се запътим към магазина за лампи и крушки?
Идеи за различните помещения у дома
За кухнята
Определено за помещението, в което се готви, най-характерните осветителни тела са единичните с една фасонка, пенделите (висящите лампи) или плафоните. Това е така, защото в по-старите жилища стандартно окабеляването е изведено на тавана, най-често централно. Пенделите може да са с обикновен кабел или да са асансьорни, т.е. да се коригира дължината им, като осветителното тяло се движи нагоре и надолу. Пенделите и плафоните се предлагат с различни диаметри и цветове на стъклените тела. В по-скоро изградени жилища или в такива, в които предстои да се направи проект и имате право на избор, е подходящо за кухненското помещение да има изведени кабели освен за таванно и за стенно осветление. За монтиране на стените се ползват аплици (обикновено са от половинка стъкло с различен цвят и форма) или спотове, които предлагат възможности за насочване на светлината в желана посока.
Спотовете са с различен брой крушки – от 1 до 6, и се монтират както на стена, така и на таван. Всяка една от крушките на слотовете може да се насочва да свети в различна посока. За кухня са по-подходящи от единични до тройни спотове. Като над бар плота например, където имаме нужда от насочена светлина, се слага такъв, който е с една крушка. Традиция е над печката и мивката, където има повече влага, да се използва луминесцентно осветление. Но при наличие на абсорбатор не се налага осветителните тела да са със специална защита срещу влагата. Така че водещо е желанието ви да получавате нужната светлина и уют.
За банята
В нея осветителните тела трябва задължително да са приспособени за влагата там. Особено като имаме предвид факта, че у нас най-често баните са с неголеми размери и лампата нерядко е разположена до душа, съответно до пръскаща вода. Затова в баните трябва да се ползва тяло с висок клас на защита срещу влага и прах. Такива осветителни тела имат допълнителна изолация, която да не позволява да стигне влага до крушката. Най-ниският клас, подходящ за баня, е 21 (на етикета на продукта търсим символ IР и цифра, например 21 или по-голяма). За баня са подходящи всички тела с IР от 21 до 44. Лампа с клас на защита срещу влага и прах IР 21 е най-слабо защитена и трябва да е далеч от душа, да не стигат до нея пръски вода. Освен често срещаните плафони в банята може да се ползва луминесцентно осветление – например на места, където имаме нужда от повече светлина (над огледало, шкафчета и др.). За подобни места добър вариант са и спотове, които имат необходимия клас на защита срещу влага. Има модел спот, чиято светлина се насочва по желание, а крушката е изолирана отвсякъде да не прониква влага. Луминесцентно осветление също е подходящо за банята, тъй като самата форма на телата предполага и да са защитени по-добре. Плюс на луминесцентното осветление е и че пурите имат дълъг живот.
За дневната
Как тя ще стане красива и уютна, е въпрос на въображение. Но освен традиционни полилей с разнообразен брой крушки много ефектно е да се използват, при наличие на подходящо окабеляване, спотове с 5-6 крушки, които да се монтират на стената. Те позволяват да се направи декоративно пано с различно насочени светлини, които да акцентират върху различните кътове.
За по-голям декоративен ефект са подходящи цветните стъкла. Все по-модерни са окачените тавани – за които подходящи са осветителни тела тип лунички или с луминесцентни пури, но второто по-често се свързва с атмосферата в офиса. Любителите на окачени тавани е добре да се консултират със специалист, защото халогенното осветление (това на луничките) има по-дълъг живот, ако се направи с трансформатор, тъй като у нас напрежението варира. Ако сме на 220 волта, може често да изгарят крушките. Затова принципно по-добрият вариант е напрежението да се трансформира в 12 волта. За по-просторните помещения, с разнообразни осветителни тела или с окачен таван, каквито са дневните или гостните, е удачно регулирането на светлината с димери (известни още като регулируеми или реостатни ключове). С димера реално се увеличава и намалява силата на светлината. С което пестим електроенергия, но и постигаме силен декоративен ефект, например при окачен таван с вградени лунички, които са разпределени в различна форма или в отделни ъгли. Иначе обикновено в холовете осветлението е в два кръга – и тогава се ползва двоен ключ. Това ни спестява пари за електроенергия, когато не се налага в стаята да има силна светлина, а и носи приятен ефект.
За спалнята
В помещението за отдих добра комбинация се получава от едно висящо тяло, което може да е от единичен до троен полилей, и странично осветление или настолни лампи, които се слагат на шкафчетата до главата. Така може вечерта да се прочете нещо, без да се пречи на другия човек в стаята.
За детската стая
Съществуват определени изисквания, свързани с безопасността на мъниците, които е добре да предвидим. Има норма и е добре да сте сигурни, че е спазена – ако лампата прилича на играчка, трябва да е със захранване с ниско напрежение – 12 волта. Иначе може да привлече вниманието на детето, то да гушне лампата и да се случи нещо неприятно. Детските плафони и аплици най-често са изработени от пластмаса, а не от стъкло. Първо, защото пластмасата се чупи по-трудно, и второ, ако се счупи – детето по-трудно ще се нарани с пластмасата, отколкото със стъклото. Предлагат се и настолни лампи с красиви картинки, които са направени от РVC. То е меко, наподобява мушама и няма начин детето да се нарани.
За коридора
Там е добре да пестим енергия. Най-лесно това се постига с енергоспестяващи крушки. За коридорите е удачно стенното осветление, където има нужното за това окабеляване. Може например да се поставят аплици на няколко места в зависимост от дължината на помещението. Над огледалото в коридора добро решение са слотовете с насочена светлина.
Идеи за двора
За открити площи
Подходящи са осветителни тела с висок клас на защита от прах и влага (от IР 44 до IР 65). За градината много интересен вариант е и соларното осветление. Това са лампи с батерии, които през деня се зареждат от слънчевата светлина, а през нощта светят. Наподобяват на запалени свещи в мрака. Важно е материалите на осветителните тела, монтирани на открито, да са или от метал, добре покрит с боя, която да не се поддава на въздействието на времето, или от пластмаси, които са по-олекотени, износоустойчиви са, а и предлагат различни ефекти – например да се имитира патина. Пластмасовите тела са и по-лесни за монтаж, отколкото тези от ковано желязо.
За беседка
Не е задължително осветителното тяло да е с висок клас на водозащитеност. Там може да се сложи и по-интересно осветление – например хартиени абажури във вид на топка, на цилиндър, те са цветни и интересни, приличат на китайските фенери и за лятото са много ефектни.
За басейн или фонтан
За тях има специално декоративно плаващо осветление. Друг вариант са водозащитени луни – халогенно осветление със слаб волтаж от 12 вместо традиционните 220 волта, за да се предотвратят фатални инциденти.