Дишането е жизнена потребност за човека. Той може да съществува без храна със седмици, без вода – няколко дни, но не може да живее без въздух повече от 3 минути! Както при двигателите с вътрешно горене, кислородът е жизненоважен за произвеждане на енергия в тялото.
Наистина, храната също съдържа потенциалната енергия, но тя е съвършено безполезна без наличието на кислород във въздуха. За да е жив и здрав човекът, всичките 300 билиона клетки на неговия организъм се нуждаят от постоянен приток на животворния кислород, който се пренася в кръвообращението от червените кръвни клетки (еритроцити). Но този кислород те получават единствено чрез въздушните торбички в белите дробове – алвеолите. Те на брой са около 800 милиона. През тях преминава кръвта, за да предаде на клетките животодаряващия кислород и заедно с това да се освободи при издишването от отровния въглероден диоксид. Предаването на кислорода от своя страна се извършва посредством вдишването.
Но за съжаление
хората по правило дишат повърхностно,
при което, според американското списание Рийдърс дайджест, се внася в тялото само 10% от чистия въздух, докато при дълбокото дишане се поема 80% чист въздух за енергизиране на организма! Дълбокото дишане съживява всяка клетка на човека, което дава възможност на петте основни негови органа -сърцето, мозъка, белия и черен дроб и бъбреците – да функционират по-добре.
Но още по-важен е кислородът за мозъка. Д-р Филип Райс (САЩ) доказва, че мозъкът се нуждае три пъти повече от кислород, отколкото останалата част от тялото, поради което 55% от случаите на умствено изоставане при децата се дължат на кислородния глад заради липса на физическа активност и злоупотреби с алкохол, пушене и наркотици! При дълбокото дишане мозъкът става по-пъргав, защото кислородът стимулира логическото мислене. Учени от Института по биологични изследвания Салк в Калифорния вече знаят, че възрастните хора произвеждат нови мозъчни клетки в хипокампуса – участък в мозъка, отговорен за учението и паметта. Нека нашите пенсионери ползват тези резултати, което би ги предпазило от деменция и болестта на Алцхаймер, широко разпространена и у нас.
Дълбокото дишане осигурява
по-добро функциониране на нервната система
Човек се освобождава от напрежението и преумората, защото лесно може да понесе стреса и притесненията от всекидневието. Когато ви обземат негативни емоции – гняв, омраза, ревност, алчност или страх, лесно можете да ги пропъдите чрез позитивно мислене и бавно, съсредоточено, дълбоко дишане.
Изниква въпросът – при тази огромна жизнена сила на дълбокото дишане защо продължаваме да дишаме само повърхностно? Д-р Пол Брег не случайно изтъква, че ако хората трябваше да плащат баснословна цена за белите си дробове и въздуха, те биха ги ползвали с пълния им капацитет през цялото време.
Този чудесен дихателен механизъм се използва частично,
защото, освен че е безплатен, повърхностното дишане не изисква никакви усилия и особено внимание, докато за дълбокото дишане са нужни не само знание и убеденост в огромната полза за здравето на човека, но и специални грижи за неговото прилагане.
Важно изискване за дълбокото дишане е вдишването да се извършва само през носа. Природата е осигурила защита срещу нормалното количество замърсяване: малките косъмчета в носа служат като филтри, а влажната слуз в проходите, водещи до белите дробове, улавят замърсяващите частици и ние ги изхвърляме през носа или устата. Сливиците също служат като важни защитници за улавяне на микробите. Белите дробове се защитават много добре, като изхвърлят токсини в кръвта, които биват отстранени през бъбреците. Наистина, човешкото тяло представлява истинско чудо, което за съжаление не оползотворяваме напълно!
Нима случайно
йогисткото носово дишане, практикувано в Индия,
помага за забавяне на сърдечния пулс, намалява кръвното и облекчава стреса? Д-р Пол Брег при експедицията си в Индия среща мъже, прекарващи много часове в ритмично, дълго, бавно, дълбоко дишане, които били в удивително физическо състояние, защото дълбокото поемане на чист въздух поддържа кожата и мускулния тонус неостаряващи! Той среща мъж на 126 години, притежаващ превъзходно зрение и с нито един бял косъм на главата си. Разполагал с всичките си зъби и притежавал издръжливостта и енергията на атлет. Говорел гладко седем езика и на зададения му въпрос на английски на какво дължи голямата си физическа и умствена сила той отговорил: „Цял живот практикувам дълбоко дишане и най-редовно изпълнявам всичките си дихателни упражнения.“ Д-р Брег среща и една индийка изглеждаща на 50 години, но бил изненадан, като научава, че е на 86 години. Тя била красива, без признаци на остаряване и на въпроса за тайната на нейния успех дала същия отговор – дълбокото дишане.
За съжаление, цивилизацията неизбежно създаде условия съвременният човек по-голяма част от времето си да прекарва пред машината или бюрото, снабдено с компютър, в седящо положение, а вкъщи пред телевизора също седи при неизбежното повърхностно дишане. В резултат животворният кислород не може да достигне до клетките ни, поради което настинките, стресът и последващите заболяванията се превръщат в ежедневие.
Още по-голяма вреда нанася тютюнопушенето, което освен че закрива достъпа на кислород до белите дробове, внася две смъртни отрови – арсен и въглероден окис. Не случайно сред пушачите настъпват смъртоносните болести, рак на белите дробове и др.
Как на практика съвременният човек да използва дълбокото диафрагмено дишане, без да се налага да живеем като посочените индийци? Първо, започнете деня след съня легнали по гръб, при отворен прозорец, и започнете бавно, дълбоко диафрагмено вдишване само през носа, придружено с бавновдигащи се до главата ръце. За 10 секунди задръжте дъха си и започнете двойно по-дълго издишване от вдишването, но само през устата, чрез леко трепкащи устни! Упражнението да продължи до 15 мин., като се повтори вечерта преди лягане. Разполагащите с повече свободно време могат да го правят по-често.
При ежедневните разходки по паркове и градини дълбокото диафрагмено дишане може да се прилага, като вдишването се извършва за 15-20 крачки, задържането на дъха – за 10 крачки, а издишването – за 30-40 крачки, също през устата – общо до 15 минути. През празничните и отпускарски дни тези упражнения могат да се извършват по плажове и горски пътеки, също по около 15 минути.
Нужно е обаче изрично да подчертая, че при по-продължително време на тези диафрагмени дълбоки вдишвания може да се получат усложнения. Известният американски невролог проф. д-р Дейвид Люис изтъква, че между кислорода, поеман при вдишването, и въглеродния двуокис, получаван при издишването,
трябва да има строго определено съотношение
При по-продължително диафрагмено вдишване се намалява нивото на въглеродния двуокис в артериалната кръв и се стига до хипокапния, водеща до свиване на вените и намаляване потока на кислород към мозъка. Това неизбежно води до главозамайване, подобно при понижаването на кръвното налягане. Ако то се появи, измерете кръвното си и ако е нормално, причината е хипокапнията. За нейното преодоляване проф. Люис предлага в продължение на 3 минути да се диша в книжна торбичка и се вдишва издишания въглероден двуокис, като се възстанови нужното съотношение между кислорода и въглеродния двуокис.
Tedi, ne zabrabjai 4e vsi4ko se vra6ta tapkano, dobro ili zlo, i vsyaka tvoya misal reflektira varhu teb