Появата на бебе в дом, където има куче, е истинско изпитание за четириногия стопанин. Пристигането на малкия ревльо, около когото всички се суетят, неминуемо е свързано с изменения в йерархическата система в семейството, с допълнителни забрани и ограничения. Кучето, което е свикнало да се подчинява и не претендира за по-висок пост в домашната „глутница“, приема промените без възторг, но спокойно. Неревнивите, добри кучета даже с удоволствие и любопитство се запознават с новия член на семейството. Но прекалената заинтересованост може да бъде и сигнал за проява на ловни инстикти, така че, наблюдавайте внимателно поведението на четириногия любимец. Неуверените, мнителни кучета възприемат зле всяка промяна. Адаптацията при тях протича доста тежко, някои изпадат в истинска депресия: избягват да общуват със стопаните си, не играят, лошо се хранят. При това много внимателно избягват всяка среща с бебето или дори се страхуват от него. С такива кучета трябва повече да се общува, да се разговаря, като им. се обяснява, че те са нужни и обичани.
По-лошо стоят нещата с патологичните ревнивци, всеобщите любимци и глезените кучета. Те не желаят да се примирят с повята на бебето в дома, опитват се да застанат между него и възрастните членове на семейството, привличайки по всякакъв начин вниманието към себе си. Кучетата, които явно не заемат своето място в семейството, трябва да се превъзпитат още преди появата на бебето. Любимият кът на животното се премества от стаята, където ще се намира детето. Игрите и общуването се намаляват до разумни граници. Излишните глезотии се прекратяват напълно. Желателно е кучето да премине и през допълнителен курс на дресировка, за да има някакво занимание и за да му се напомни за пореден път „кой е господар вкъщи“. Ако своевременно не преразгледате своите отношения със зле възпитаното куче, няма да избегнете проблемите.
За да сведете до минимум възможните усложнения, трябва да помните, че повечето изменения в привичния живот на кучето трябва да стават още преди появата на бебето, за да не свърже животното тези събития в едно. На първо място това е ограничаване достъпа на животното до стаята, където ще се намира деското креватче. Кучето може да се намира в една стая с бебето, само в присъствието на своя стопанин. Никога не бива да се оставя животното насаме с детето. Колкото и да е заета младата майка, тя трябва да намира време и за кучето. За да асоциира детето с нещо приятно, добре е кучето да се взима на разходка заедно с бебешката количка. Обикновено съвместните разходки водят до примирение и на най-ревнивия пес. В резултат на това кучето започва да обожава детската количка и, ако му разрешат, с любопитство надниква в нея.