За съжаление не са малко тези, които попадат в примката на такива тъмни субекти.
Защо? Какви хитрости владеят тези мошеници и как успяват да омайват хората?
НАХЛУВАНЕТО В ПСИХИКАТА НА ЧОВЕК Е ОПАСНО. ПРАВИ ГО МНОГО УЯЗВИМ
Историите са най-различни, но изводът е един: за подобни неща трябва да се говори и разказва колкото може повече, за да знаят хората как да се държат в такива ситуации. И най-вече да се научат да им се противопоставят.
Защото нахлуването в психиката на човека, когато той се намира в хипнотичен транс, е много опасно – точно в такъв момент той е най-уязвим. И то не само защото в крайна сметка ще се окажете ограбен – без портфейл и телефон. А и заради това, че такава намеса, извършена от непрофесионалисти, се превръща в сериозна психическа травма, води до нервен срив и прочее душевни проблеми.
Колкото и да умеем да контролираме себе си, всички наши чувства са изписани на лицето ни – радост, загриженост, разсеяност, угнетеност.
И кой знае по каква причина, всички улични мошеници умеят по едва забележима мимика и жест само с един поглед да определят в какво състояние се намира определен човек. И си го набелязват. Той е тяхната поредна жертва…
БЕЗПОГРЕШНО РАЗПОЗНАВАТ ЖЕРТВИТЕ СИ И НЕ ГИ ОСТАВЯТ ДОКАТО НЕ ГИ ОШУШКАТ
Тази ловка измамна техника, която прилагат мошениците по улиците, не е усвоена от научнопопулярните книги. Циганките, джебчийките, „мисионерите” са се научили да разпознават своите жертви благодарение на огромния си опит от наблюдение поведението на хората. Те само за един миг са способни да преценят какво му е на душата на този човек, в какво състояние е той, дали е готов за отпор или е отпуснат и разсеян. Някои от тях дори могат да определят и дебелината на портфейла му. Най-способни „хипнотизатори” са циганките и тези странни типове, които въвличат хората в някакви мошенически „печалбарски” игри. Те не се спират, докато не изпразнят портфейла на наивника. Методите за въздействие върху човешкото съзнание са много. Например циганките на улицата често използват метода на хипноза, който психолозите наричат ериксоновски: наобикалят човека от всички страни и започват да му говорят непрекъснато и в двете уши, а това предизвиква парализация на волята. Другите, които обещават „печалба”, разчитат на това, че в дълбините на душата си всеки човек иска да спечели, жадува за някакво чудо, макар отлично да разбира, че става дума за представление и измама.
„МИСИОНЕРИТЕ” И СЕКТАНТИТЕ, УСПЯВАТ ДА ВЛЯЗАТ ПОД КОЖАТА НА ЧОВЕК
По различен начин действат „мисионерите”, проповедниците на многобройните „църкви” и секти. Те са по-опасни, защото съзнателно търсят разстроен, притеснен човек, който е готов да сподели проблемите си едва ли не с всеки срещнат, за да му олекне на душата. Те неизменно са много вежливи и внимателни. Облечени добре, вдъхващи доверие, те много умело напипват най-болезненото място в душата на нещастника. Разговарят с тих, завладяващ глас. Започват от най-малкото, най-незначителното: „Ние можем да ви помогнем”, „Трябва да внесете съвсем малка вноска за нашата благородна кауза” и т.н. И този разговор може да завърши след месеци, когато вече сте поднесли на „олтара на вярата” всичките си спестявания…
ПРАВИЛА ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКА САМООТБРАНА
Ако не искате да попаднете в групата на пострадалите, ние ви предлагаме да запомните и използвате няколко психологически правила за самоотбрана:
Хвърлете „котвата на силата”. Това значи да се запънете, да се противопоставите. Мошениците от всякакъв тип се страхуват от ответна агресия. Те очакват от вас да изпаднете в шок. Докато нещастникът се ориентира и разбере какво правят с него, какво му се случва, те бързо го отарашват или го замайват до такова състояние, че той се оказва напълно в тяхна власт.
Можете да се спасите само ако направите нещо неочаквано за тях, да разкъсате шаблонното поведение, което те очакват. Например, приближава се към вас циганка и започва: „О, красавице, дай да ти погледам на ръка”. А вие в отговор на нейното престорено умиление кажете: „А дай сега аз на теб да ти гледам на ръка”. Хванете я за ръката, загледайте се в дланта и й кажете: „Я, ти крадеш много ма, ти лъжеш хората, знаеш ли как ще те подредя сега”… . Разбира се, толкова бързо и лесно може да се ориентира и да действа само силен човек, уверен в себе си. Мошениците се страхуват от такива хора. За да можете в нужната минута да си спомните как да окажете отпор на чуждата воля, приложете една проста техника – хвърлете така наречената „котва на силата”, това може да бъде вашата гривна например. Нека тя стане за вас източник на увереност в себе си – когато я докосвате, си спомнете, че вие сте уверен, успял човек. Опитайте се да придобиете навика веднага да се докоснете до гривната, ако усетите, че ситуацията излиза извън контрол.
Опитайте се да „изтриете, изтърсите дори” от себе си интелигентния вид. Циганите, джебчиите и всякакъв род мошеници веднага си „навличат” бронята на наглостта и затова често улавят интелигентните хора – тези, които се чувстват неловко да откажат, да дадат някакъв отпор и рязко да отпратят натрапника. Затова не се притеснявайте да заговорите просташки и грубо, да викате и крещите насреща им. Дори можете да си позволите да замахнете.
Давайте вид, че не сте сами. Ако непознат човек изведнъж настойчиво започне да ви иска пари, извикайте някакво име, все едно викате своите приятели, които са на крачка след вас: „Ей, приятели, къде сте бе, елате, тук един човек ми иска 20 лева, може би вие имате?” И тръгнете към „своята компания”.
Никога не разговаряйте с непознати. Това е основното правило, което може да ви защити от тези натрапливи мошеници. Ако към вас се приближи човек и ви каже: „Може ли да ви попитам нещо, да ви помоля нещо?”, това може и да провокира донякъде вашата вежливост, но вие веднага трябва да кажете: „Не”. Ако този човек има добри намерения и просто иска да го упътите, той ще използва други фрази от рода на: „откъде да мина, за да стигна…”, или „къде се намирам в момента”. Във всички останали случаи не позволявайте да се получи разговор. Не забравяйте, ако вие не искате да говорите с някого, имате право да му откажете.