Изразът “Великан с глинени крака” знае всеки, но той произлиза от “Книгата на пророк Данаил”. В нея пророкът тълкува ясните и живописни сънища на могъщия вавилонски цар Навуходоносор. Пророк Данаил е бил юноша, когато е попаднал в плен в двора на могъщия цар, но мъдростта и знанията му поразили всички.
Един ден царят извикал при себе си Данаил и му разказал сън – огромен, страшен великан с глава от злато, ръцете и гърдите били от сребро, коремът и бедрата били от мед, а краката му били на места от желязо, на места от глина. След това станало нещо страшно – без никой да го бутне, от планината се откъснала скала, тя се ударила в краката на великана и го счупила целия. След това скалата се превърнала в огромна планина и заела цялата земя.
Получил прозрение, младият Данаил дал следното тълкувание – златната глава е великото царство на Вавилон и Навуходоносор. След него на земята ще дойдат сребърното и медното царство. Четвъртото царство ще е желязното, а след това ще дойде крехкото и чупливо глинено. Камъкът, счупил този великан е някаква сила и власт, които ще променят напълно обикновеното устройство на света и ще започне новата епоха на земята и ще се възцари мир.
Нека сега да потърсим реални събития от историята на света, за да видим, дали това пророчество се сбъдва.
Златното царство на Вавилон трябвало да отстъпи място на сребърното царство и през 539 пр.н.е. то
ва станало – Вавилон бил завладян от персийския цар Кир. Целият цивилизован свят за няколко века бил под властта на персите, които на свой ред били победени от Александър Македонски. Най-интересното е, че Данаил не само предвидил тази смяна на царства, но и много точно посочва трите световни господства – вавилонско, персийско, гръцко. В едно от тълкуванията си на видение при което войнствен козел побеждава овен, той посочва, че овенът е персийския цар, а козелът е гръцкия цар. Съвпадението е поразително, защото това е станало векове по-късно. Някои учени дори смятат, че “Книгата на Данаил” е дописвана по времето на Александър Велики, защото никой не може да има такива знания за бъдещи събития.
Само че неговият разказ за четвъртото и петото царства също е много точен. Четвъртото, желязно царство е Великата Римска империя. Европейската култура, станала господстваща в света на мястото на източната, не можела да се сравни с нищо познато и това накарало Данаил да я опише като бездушен звяр, който помита всичко по пътя си.
Що се отнася до петото, разединено царство, то неговото описание напълно съответства на нашето съвремие. След разпада на Римската империя напълно се променя облика на света. Въпреки, че винаги са се намирали силни държави, които да парадират, че са световна сила и притежават световното господство, на практика нашата планета е разделена на различни държави и на различни области на влияние. Той посочва, че разделените пръсти на краката, които на места са направени от желязо и на места от глина, това ще е разделено царство, в което ще останат само няколко крепости от желязо и тъй като са от различен материал, така и царството понякога ще е силно и здраво, а понякога ще е слабо и чупливо.
След такива невероятни съвпадения ни се иска да разберем повече за “великана на глинени крака”.
Христос дава определение на датата на второто пришествие: “…когато видите мерзостта и покварата, казани от пророк Данаил”. Тези мерзост и поквара се срещат в края на книгата на Данаил, хроника на последните дни на “великана с глинените крака”. Продължавайки пророчеството си, Данаил съвсем точно показва датата, когато ще стане смяната на старото устройство на света с новото, по-справедливо. Той отбелязва, че като спре да се дават Всекидневни жертВи, възцари се мерзост и поквара, и ще отминат 1290 дни. Щастлив ще е този, който ще дочака 1335-ия ден.
Много е лесно да се разбере коя дата се крие зад тези цифри. Като начало трябва да поясним, че става дума за разрушаването на Йерусалимския храм. В Юдаизма само В този храм можели да се правят жертвоприношения. Разрушаването на храма прекъсва тази традиция. Първият Йерусалимски храм е разрушен от Навуходосор през 586 г. пр.н.е. Пророк Данаил е бил съвременник на това събитие. На иврит думата “ден” е много гъвкаво понятие и често означава период от време или епоха. В Библията под “ден” често се разбират “години”.
Като се отчете всичко това може лесно да се прецени точната дата. От разрушението на Йерусалимския храм до радостните дни на блаженството. Като съберем годините 1290 и 1335 и от тях извадим 586. Оказва се, че щастливите дни за човечеството ще дойдат най-късно през 2040 година.
Излиза, че съвсем скоро нашето разделено царство ще премине в нещо по-добро и абсолютно различно от предишните, защото жадуващият за пълна власт великан ще бъде счупен и завинаги ще остане в миналото. Не знаем дали това ще стане, но за нас остава само да се надяваме и да вярваме в доброто, защото то вече е съвсем близо.
И още нещо. В последната глава на книгата си, той е записал фраза, получена във виденията си, в която се казва, че в последните времена книгата му ще се чете от много хора и те ще умножат знанията си. Може ли това да означава, че пророчествата на Свети Данаил ще бъдат разтълкувани напълно?