С възрастта повечето хора развиват далекогледство, което е форма на така нареченото старческо зрение. Човек губи способността да вижда на близко, а понякога и на далечно разстояние. Дали може да се възстанови тази форма на нарушено зрение?
Остротата на нашето зрение зависи от способността на очната леща да се вдлъбва ту повече, ту по-малко, както и да променя своята форма. Това свойство се нарича акомодация. С възрастта очните мускули отслабват, очната леща се разтяга до известна степен и акомодацията се нарушава.
В резултат на това естествените функции на очите отслабват и човек започва да вижда трудно на близко разстояние, а след време – и надалече. За да се задържи този процес и да не се развива повече, трябва да се поддържат очните мускули.
Тогава те, както и преди, ще могат да променят степента на вдлъбнатост на очната леща, когато четете или разглеждате нещо отблизо.
Това е теоретичната основа на методите за тренировка на очните мускули, вкл. и тези, които са разработени от американския офталмолог У. Бейтц, английския лекар М. Корбет и руския учен Утехнин, както и от други специалисти. Някои техни препоръки са основани на древноизточни системи за оздравяване, вкл. йога и даоизъм.
КАК ДА НАМАЛИМ ДИОПТРИТЕ?
Основната задача при прилагане на съвременните методи за подобряване на зрението, включващи физически упражнения и масаж, е да се правят редовно. Ако решите да работите целенасочено над себе си, трябва всеки ден да тренирате не помалко от 30-40 минути.
При такава последователна и редовна тренировка след 4-5 месеца зрението съществено се подобрява. След третия месец може да се премине от + 4,5 на +2,5 диоптъра. А след шест месеца – на +1,5 диоптъра. За да се постигнат тези резултати, трябва веднага след пробуждане да проведете автогенна тренировка. Това означава да си създадете мислени образи, насочени към подобряване на зрението.
Освен това е необходимо да изпълнявате специални упражнения за очите, да си правите масаж на биологичноактивните точки около очите и обща хигиенна гимнастика.