Съновидението е послание на човека към самия себе си, съобщение за житейската му ситуация, смятат психолозите
Сам на себе си режисьор
Известно е, че една трета от живота си ние прекарваме в сън. Човекът е така устроен, че периодично трябва да се възстановява. Но защо мозъкът, вместо да си почива заедно с тялото, предпочита да „гледа кино“? Експериментите показват, че съновиденията са необходими на организма. Когато човек бива лишаван от „филмите“ в главата си, той става раздразнителен, тревожен. Сънуват всички, но не всички помнят сънищата си. Нощни видения имат по-често хората с добра памет. А онези, които не сънуват, в живота често са затворени, сдържани. Апаратите за изследване показват, че когато такива хора започнат да сънуват нещо, те поглеждат настрани, сякаш не искат да гледат. Психолозите смятат, че сънят е послание на човека към самия себе си, съобщение за това, каква е житейската му ситуация в момента. Докато ние спим, мозъкът ни се опитва да намери изход от тази ситуация, разглеждайки различните варианти и показвайки ни: „Така става ли? Не?“. Обикновено у нас са задействани само 10 процента от възможностите на мозъка ни. В съня той включва всичките си ресурси, работейки с невероятна скорост. При това дейността му е свободна от вмешателства и съвети от странични хора. А и от нас самите, които сме обременени от представи какво е прилично и за какво „не бива и да си помисляме“. Ако сънят може да ни покаже правилното решение, да ни предупреди за някаква опасност, би било глупаво да не се възползваме от тези ресурси.
Нощен диагностик
Пророческите сънища на повечето хора се отнасят до здравето. Започващото заболяване често е незабележимо денем, тъй като кората на главния мозък е претоварена с по-ярки впечатления. Нощем, когато тези дразнители са по-малко, болковите усещания стигат до съзнанието и приемат формата на сънища. Още древните лекари Хипократ и Гален забелязали, че когато човек се разболява, сънува по-често. При това сънищата му нерядко са кошмарни. При започваща ангина например сънищата са неспокойни, всичките им сюжети са свързани с гърлото – пронизват го със сабя, прекарват през него нещо остро. Преди грип мнозина „потъват в блато“, „плуват в мътна вода“, „изкачват планина“, „купуват или ядат сурово месо или риба“. Проблемите със сърцето се отразяват в сънища, свързани със смърт, изтезания, мъчителна гибел. Обикновено след тях следва внезапно събуждане. При хрема и бронхит човек „не може да излезе от вода“. Учените предполагат, че по време на сън клетките на тялото пращат в подсъзнанието сигнали на нивото на химически реакции. Именно те стават основа за сънищата, предупреждаващи за настъпваща болест. Така че ако вашите сънища упорито са съсредоточени върху някакъв орган, не подминавайте това без внимание. Възможно е този орган да ви моли за подкрепа, почивка или лекарска помощ.
Да се научим да сънуваме
Ако искате да се научите да запомняте сънищата си, това съвсем не е трудно. Направете си специален дневник и го сложете до леглото си. Преди да заспите, си кажете следното: „Първото, което ще направя, като се събудя, е да запиша съня си“.
Стане ли това на сутринта или посреднощ, непременно изпълнете обещанието си. Даже да сте сънували нещо мимолетно: „Като че ли бях във влак“. Възможно е в момента, в който пишете първата фраза, да възникне мисъл за това, къде сте пътували, хубаво ли ви е било или напротив, да си спомните някакви допълнителни подробности.
Дори и нищо да не ви идва в главата, започнете да пишете: „Аз се събудих. Чувствам това и това…“ Благодарете на подсъзнанието си за работата му и го помолете следващата нощ да ви прати повече информация. Важна подробност: щом се събудите, трябва веднага да се съдредоточите върху съня си. Помислите ли си, че трябва по-бързо да станете, че трябва да приготвите закуска, да събудите детето – вашият сън ще се разсее.
Поръчка на чудо
Ако ви измъчва някакъв проблем, можете да помолите подсъзнанието си да ви помогне. Формулирайте въпроса си и се самопрограмирайте за това, да видите пророчески сън. Най-добре е да направите това 20 дни предварително. Набележете си нощта, когато очаквате отговор /според народното поверие най-добре е това да е петък срещу събота/. И всяка вечер си повтаряйте: „На тази дата насън ще получа отговор на въпроса…“ Преди да си легнете в определената вечер, се замислете над своя проблем. Разгледайте го от всички страни. Направете списък на действащите лица. Напишете какво искате, а също и от какво можете да се откажете. И накрая отбележете каква информация ви е необходима. Прочетете записките си на глас, изричайки ги като люлчина песен или мантра. И повече за нищо не се безпокойте.
Щом се събудите – през нощта или на сутринта – веднага запишете всичко, което ви дойде в главата, а не само онова, което сте видели насън. Отговорът може да ви дойде във вид на мисъл, чувства, картини, дори част от песен.
Опитайте се да разшифровате съня си. Разгледайте го във връзка с проблема. Когато проникнете в неговите образи, лесно ще разберете какво е искало да ви каже вашето подсъзнание. Доверете се на този глас – той рядко лъже.