“Лошият мир е за предпочитане пред добрата кавга”, гласи известната максима, но знаете ли, че конфликтите могат да бъдат полезни за здравето
ОПИТИТЕ ДА БЪДЕМ “ДОБРИЧКИ” ВОДЯТ ДО РАЗОЧАРОВАНИЕ И ПРЕЖДЕВРЕМЕННО ОСТАРЯВАНЕ
В живота винаги има предпоставки за конфликти: интересите ни често не съвпадат с тези на обкръщаващите и ни се налага да се съобразяваме един друг. Т.е. да правим компромиси, да се нагаждаме, да избягваме споровете и много рядко – да настояваме на своето.
На пръв поглед “политиката на съглашателство” дава добри плодове: удава ти се да избегнеш откритото противопоставяне, резките думи и обидите. Но това винаги става за сметка на някого – обикновено на този, който е отстъпил. В душата си той може да е недоволен от изхода на нещата, може да осъжда себе си за слабохарактерност, да се ядосва.
Като последица – в бъдеще той ще се бои да отстоява интересите си. И всичко това, защото се подчиняваме на четири грешни представи за конфликтите.
1. ВЪЗПИТАНИТЕ ХОРА НЕ ВДИГАТ СКАНДАЛИ
Трябва да се знае, че конфликт и скандал не са едно и също. При скандалите неконтролираното изхвърляне на емоции е нещо лошо и резултатът обикновено е негативен. Конфликтът е цивилизовано стълкновение на две гледни точки. Той може да бъде разигран изящно, като шахматна партия, и да даде желания резултат.
2. ЩЕ ПРЕСТАНАТ ДА МЕ ОБИЧАТ
Понякога човек не отстоява интересите си от страх да не разсърди партньора си и да изгуби неговото разположение.
Например жената не смее да каже на мъжа си, че є е омръзнало от събиранията му с приятелите всяка седмица. Не й се иска да излезе от образа на добрата домакиня, макар тези вечни гости да са я лишили от лично пространство.
Ако “озвучите” желанията си, може да получите в отговор обвинения в неучтивост и егоизъм. “Аз имах по-добро мнение за теб, пък ти…” Ето я типичната манипулация, която няма никакво отношение към любовта. Поддадеш ли се веднъж на нея, рискуваш да изживееш целия си живот заради чуждото удобство.
3. ЩЕ МЕ СМЕТНАТ ЗА АГРЕСИВЕН
Тази грешка е особено характерна за жените. Прието е, че идеалната жена е мека и отстъпчива и затова трябва да потиска в себе си агресивностт (т.е. раздразнението и недоволството).
Но гневът не трябва вечно да се държи под контрол – рано или късно ще се отприщи и няма никаква гаранция, че това ще стане в най-подходящия момент. Не трябва да се страхуваме да показваме истинските си чувства. “Да, ядосвам се, когато в офиса ме накарат да върша чужда работа, или да гледам децата на приятелката си, докато тя за стотен път изяснява отношенията с мъжа си, или с часове да слушам упреците на майка си по телефона…” Мълчаливите жертви и отстъпчивостта едва ли ще бъдат оценени по достойнство – възприемат се просто като ваше задължение.
4. СКАНДАЛИТЕ МЕ РАЗБОЛЯВАТ
Наистина, всеки конфликт води до загуби – емоционални и физически. Изхвърля се адреналин в кръвта, повишава се кръвното налягане, ускорява се пулсът, разтреперват се ръцете. И това са само видимите прояви.
Разбира се, най-добрият вариант е да се стигне до съгласие по мирен път, което ще спести и вашите сили, и тези на опонента ви. Премълчаването на проблема обаче може да се превърне в хроничен стрес. Специалистите предупреждават, че той е по-вреден за организма, отколкото бурният, но кратък нервен сблъсък.