Младежите страдат защото не са самостоятелни, старците – от близкия край на живота. Но най-зле са онези чиято възраст е малко над 40. Такова е мнението на американски учени. Според предишните представи психическото здраве на човека не зависеше от възрастта му. Обаче специалисти от университета “Урвик” и Дартмутския колеж в САЩ опровергаха това твърдение. Като интервюираха 2 милиона американци, европейци и хора от развиващите се страни учените направиха най-голямото изследване в областта на психическото здраве. В резултат на това те създадоха възрастов “график на щастието” според който младите и възрастните хора са по-щастливи от тези от средната възраст, които направо са нещастни. При това сред интервюираните от специалистите хора са представители на най-различни социални групи, националности, хора с различни доходи и интереси. Резултатите от изследването са почти еднакви за всички: бедни и богати, семейни и самотни, мъже и жени. Според изчисленията на учените най-тежка e възрастта при хората на 44 години.
– Логично е да се предположи, че колкото повече човек усеща старостта и приближаването на смъртта, толкова по-нещастен трябва да се чувства. Но излиза, че всичко е наопаки – разказва авторът на изследването проф. Ендрю Осуалд. – Хората на средна възраст са много повече склонни към депресии и се чувстват по-нещастни отколкото старците. Причините за това остават загадка, но доказателствата получени в резултат на изследването са неоспорими.
Днес специалистите разполагат с няколко хипотези по повод причините за възникването на тази “криза”. Според една от тях на младини човек има редица стремежи и желания, които му изглеждат напълно изпълними в бъдеще. Но с възрастта ние често се разочароваме, отчайваме се и преразглеждаме своите възможности.
– Не на всички е съдено да станат рок-звезди или даровити футболисти – коментира Осуалд. – Когато ставаме на 30-40 години върху нас все едно рухва реалността с всичките и проблеми. Докато на старини ние се учим да се примиряваме с реалностите от живота и затова се чувстваме по- комфортно.
Според друга хипотеза щастливите хора живеят по-дълго. Тоест преклонни старини достигат само онези, които умеят да се наслаждават на живота, а не да се оплакват от него. Останалите изпадат в депресия някъде 40-годишни и вече на 50-60 умират. Още една теория предполага, че с остаряването си човек се учи да цени живота такъв какъвто е, защото вижда с очите си смъртта на приятели и близки.
-Надявам се нашето изследване да даде тласък за понататъшно изучаване на този феномен – казва Осуалд. – Ако хората разберат, че тяхната депресия и объркването на плановете им са едно нормално възрастово състояние сигурно ще преживеят тази криза много по-леко.