Очите предават 80 процента от постъпващата към мозъка информация. Освен от болести, те могат да пострадат и от различни травми, които също могат да нанесат сериозна вреда на зрението. Става дума за проникващи и не проникващи наранявания, химични и термични изгаряния, наранявания с тъпи предмети, а също и измръзване.
Най-много са микротравмите – около 90 на сто от всички видове травми.
ПОВЕЧЕТО ОЧНИ НАРАНЯВАНИЯ СА ОТ БИТОВ ПРОИЗХОД
Специалистите са на мнение, че повечето осакатени по някакъв начин хора не биха стигнали до там, ако спазват елементарните правила за безопасност. По-голямата част от травмите се получават в битова обстановка. Например през лятото на вилата човек може да се убоде на някакъв клон, или да изгори очите си при гасене на вар. И през зимата също не сме застраховани – различни стърчащи предмети, чадъри, било в градския транспорт, било в мазето и къде ли още не.
А също и от други предмети – например хокейна шайба или снежна топка. Не са изключение и неочаквани, дори нелепи случаи. Какво ли не са изваждали от очите хирурзите – натрошени стъкла, гвоздеи, парченца желязо, дори и риболовни кукички.
Няма да изреждаме предметите, които биха наранили очите, само ще изтъкнем, че невинаги е възможно да се възстанови зрението в нараненото око. Хирурзите офталмолози трудно отговарят на въпроса дали може да се възстанови зрението, защото очната травма винаги е непредсказуема.
Първо място сред тежките случаи заема раняването с газов пистолет. Повечето такива травми завършват по един и същи начин – силно изгаряне с проникване на прах под очната ретина и пълно ослепяване. Специалистите смятат, че допустимото разстояние за стрелба с газово оръжие трябва да е най – малко един метър.
Веднага ще споменем и друго много често срещано средство, което може да нарани очите и не само тях – различните фойерверки и пиратки. Те могат да предизвикат тежки изгаряния с механично увреждане на лицето и очите. Тези травми са едни от най тежките.
Не толкова безобидна, както може би изглежда на пръв поглед, е и изхвърчала тапа от шампанско. Такъв удар може да предизвика силен кръвоизлив с отлепване на ретината, а не е изключена и по-тежка контузия на мозъка. Лекарите предупреждават, че бутилките шампанско трябва да се отварят внимателно като се използва кърпа като предпазна цел. Освен това то трябва да бъде студено. Топлото шампанско спокойно може да се нарече мина със забавено действие.
Лекарите предупреждават и за друго – при подобно нараняване бързо трябва да се потърси лекар. Не трябва въобще да се отлага отиването при офталмолог. Ненапразно народът е измислил и мъдрата поговорка: “Пазете го като очите си”, когато става дума за нещо много ценно и важно.
В КОИ СЛУЧАИ ТРЯБВА ДА БЪДЕМ НАЩРЕК
Понякога, когато от нараненото око е извадено чуждото тяло, остава усещане за неговото присъствие. Това показва, че е увредена повърхността на роговицата, но за щастие тя бързо се възстановява – само за 24 часа.
Ако усещате силен дискомфорт, е възможно да има по-дълбоко увреждане или да започва възпалителен процес.
Ще ви посочим признаците на инфектирано око, които могат да доведат до сериозни последствия:
подпухнали или зачервени клепачи, очите трудно се отварят;
сълзене и непоносимост към светлина;
кръвоизливи в очите;
силно зачервяване на очите;
усещане за наличие на пясък под клепачите или образуване на гной в краищата им;
очната ябълка изглежда по-голяма от обикновено;
повишава се температурата на тялото;
влошава се зрението.