Понякога не намираме обяснение за хроничното главоболие, колебанията на кръвното налягане, световъртежа. Уж няма болест, а се чувстваме ужасно
В такива случаи трябва да се прегледаме при невролог, като обърнем специално внимание на шията. Напълно вероятно е проблемите да са свързани именно с тази уязвима част от нашето тяло.
Сега даже учениците страдат от хронично напрежение на шийните мускули, а това води до възпаления, изкривявания на гръбнака, нарушение на кръвоснабдяването на главния мозък.
МЕЖДУ ДУХОВНОТО И МАТЕРИАЛНОТО
Шията е място, по което минават три стратегически магистрали на нашия организъм:
* дихателните пътища;
* хранопроводът;
* гръбначният мозък.
И през тези магистрали минава всичко, което ни е необходимо, за да живеем. Отгоре постъпва вдишаният въздух, храна и сигнали от главния мозък. А от долу на горе – ответна информация на организма. Гласът, който излиза от гърлото, също има голямо значение. Затова, ако с шията нещо не е наред, това веднага се отразява на самочувствието ни.
На психологично ниво проблемите, възникващи в тази област, са свързани на първо място със страха. Това е едно от най-уязвимите места и ако човек “го стяга гърлото”, значи, че е парализиран от страх. Спомнете си колко крилати фрази в езика ни са свързани с шията, с гърлото. Когато нещо в живота ни тежи, сравняваме го с камък на шията. Казваме още, че ни е дошло до гуша от някоя неприятна ситуация или човек. А разрешението някой да ни прегърне през врата е жест на доверие.
Освен страх на шийната област се отразяват такива черти на характера ни като жажда за притежание, усамотяване. А преглъщането е символ за приемане на нещо. Интересно е да се наблюдава човек по време на хранене. Някои хора сякаш се опитват да преглътнат наведнъж всичко, което се намира в чинията. Това е проява на желанието на човек да притежава повече, отколкото му се полага. Понякога това може да бъде признак на емоционална обърканост, когато човек е ръководен в поведението си от противоречиви емоции, в ущърб на разума. Ако някой има прекалено пълна шия, това е признак, че човек поема върху себе си повече, отколкото може да понесе. А човек с “бичи” врат е въплъщение на първородна сила и мощ. Той върви уверено по пътя си, но може да постигне успех с много упоритости настойчивост.
Така че шията, на психологично ниво, е още едно свързващо звено между духовното и материалното в живота. С нея са свързани интелектът и чувствата, способността за властване и подчинение. И проблемите в областта на шията се появяват, когато човек изпадне в една от крайностите.
ГОРЕ ГЛАВАТА!
Какво още зависи от шията? Стойката на главата, а значи и линията на хоризонта, достъпна за погледа ни. Подобно на Атлант, който носи на раменете си Земното кълбо, горният шиен отдел на гръбначния стълб носи главата и определя мирогледа ни. С помощта на втория шиен прешлен можем да завъртаме главата си. При това, както се държи главата, такова е поведението и на шията.
Ако човек няма мъжеството да живее с високо вдигната глава, налага му се да се наведе, и то не само в преносния смисъл. Този, който живее с наведена глава, вижда малко неща пред себе си. Такъв човек пренася себе си в жертва, и откритият му тил свидетелства красноречиво за това. При това той крие предната част на шията – областта на притежание, взаимно разбиране и уединение. Така се получава затворен кръг – човек навежда глава, защото не очаква от живота нищо хубаво, оголвайки врата си за удари. И след всеки удар навежда главата все по-ниско и по-ниско, провокирайки нов удар. Тези хора, въпреки вътрешната си болка, могат да бъдат невероятно упорити. А упоритостта и инатът са символи за липса на психологична гъвкавост и едновременно с това – стремеж за защита от възможни “удари по врата”.
КАКВО ДА ПРАВИМ?
Основната жизнена задача на тези хора е да се справят с потиснатия си вид и да спрат безропотно да понасят удари. Те трябва да се научат на нови форми на поведение. Например, вместо да се обиждат – да отстояват интересите си.
Или да се научат да се отнасят с чувство за хумор към една или друга ситуация.
НАДМЕННОСТТА НЕ Е ПОРОК
Шията, която е принудена дълго време да носи тежестта на прекалено вирнатата глава, създава голямо напрежение на задтилните мускули. Когато главата на човек е отметната назад, а брадичката е издадена силно напред, целият му вид демонстрира високомерие. Брадичката, както и носът, могат да изразяват надменност и напереност. Този човек гледа гордо отгоре надолу на света под краката си. Такива хора се стараят на всяка цена да бъдат забелязани.
КАКВО ДА ПРАВИМ?
Вместо желанието да ви обърнат внимание на всяка цена, научете се на мъжество, основано на осъзнаването на собствената си сила. Този, който иска да подчини света и да се сдобие с всеобщо възхищение, трябва да докаже достойнствата си с дела, а не с предизвикателен вид.
ПОГЛЕДНИ НА ДРУГАТА СТРАНА!
Когато накланяме глава, можем да разберем много за себе си, ако се вслушаме в усещанията си.
При наклон на главата надясно се открива лявата (женската) страна на тялото ни, и настроението автоматично става безгрижно. Наклонът наляво открива дясната (мъжката) половина. А мъжкото настроение е по-твърдо и определено.
Навикът постоянно да се накланя главата встрани дава ясно да се разбере на коя страна от действителността човек отдава предпочитание. Важно е да осъзнаем и женското, и мъжкото начало в себе си и след това да си разрешим да проявим тези качества на характера си в живота.
АКО ГЪВКАВОСТТА НЕ ДОСТИГА
Всяка болка в шията говори за недостиг на вътрешна гъвкавост. Обикновено от болки в шията се оплаква този, който не иска да приеме обективно ситуацията и се стреми постоянно да контролира това, което не може да се контролира от него. Например постъпките на близките.
Недостатъчно гъвкавата шия не позволява на човек да завърти главата си и да види какво става наоколо. А може би се страхува да го види? Човек интуитивно знае истината и я преживява, но си дава вид, че ситуацията не го безпокои особено.И така, болката в шията сигнализира за това, че не трябва да се игнорира нито една ситуация. Многото безразличие лишава човек от гъвкавост на поведението и от възможност да намери решение. Необходимо е да поговори с хората, които са засегнати от дадена ситуация и да се споделят всички опасения. Шията е и символ на комуникацията.