ПРАВИЛНАТА ДИЕТА
Целта на диетата при язва на дванадесетопръстника е да се намали раздразнението на лигавицата на възпаленото черво.
При отслабване на мускулите между стомаха и червата жлъчният сок започва да попада в червата, след това – обратното, прониква в стомаха и в този случай върху дванадесетопръстника действат едновременно различни видове жлъчно- стомашен сок.
А ако храната, минаваща през болната част, е груба или лютива, възпалението се засилва още повече. За разлика от язвата на стомаха, която може да се появи при всякакви условия, язвата на дванадесетопръстника възниква на фона на повишена киселинност, затова диетата трябва да е съобразена с това.
Лекарят трябва да помогне при избора на храните, тъй като невинаги общите препоръки помагат на всички.
КАКВО СЕ ПРАВИ В ПЕРИОДИТЕ НА ОБОСТРЯНЕ?
Изключват се продуктите, които предизвикват газове – зеле, краставици, бобови култури, газирани напитки, а също така храни, богати на целулоза и ненастъргани зеленчуци, сушени плодове, пресни плодове, булгур, царевични храни.
Ограничават се черният хляб и млякото. То се пие на гладно, за да не предизвиква газообразуване и не се смесва с
друга храна.
Не трябва да се употребяват кисело-млечни продукти, кисели плодове, а също така лютиви храни и ряпа, мариновани и солени мезета (включително солен кашкавал). Табу се налага и върху всяка тежка за смилане храна – мазни и пържени блюда, сметана, бульони, яйца, сладолед, а също така върху топъл хляб, козуначни кифли, шоколад, кафе, алкохол и тютюнопушене (да, пушенето влияе опасно върху състоянието на лигавицата и върху процеса на храносмилане).
Храна се приема 4-5 пъти дневно и не бива да е в голямо количество наведнъж, за да не се претоварва стомашно-чревния тракт.
Храната трябва да бъде варена, печена, а най-добре – приготвена на пара. Много е важно тя да бъде прясна, особено ако се приемат препарати, намаляващи киселинността (тъй като при рязко снижаване на киселинността в стомаха активността на микробите се засилва).
Обърнете внимание на температурата на храната – сладоледът именно затова се забранява, защото е студен. Не трябва да се ядат и други храни от хладилника, както и много горещи ястия. Не бързайте по време на ядене и не яжте сухоежбина.
Разрешено е да се пият пресни сокове, но не трябва да бъдат кисели.
Подходящи са соковете от зеле и картофи, но зелевият трябва да се пие по малко, защото има мощна очистителна реакция и провокира образуването на газове. Полезни са отварите от шипки и от трици. Стомахът приема добре желирани супи, например от булгур.