Най-оригиналните зъбни пломби археолозите са открили при индийското племе маи. Те поставяли на предните си резци скъпоценни камъни. В Средновековието в Китай пломбите се правели от смес от живак, сребро и олово. През това време в Европа активно пропагандирали като материал за пломбите смес от восък, изпражнения от врана и сух хляб, убеждавайки лековерните пациенти, че подобен състав се задържа много по-добре върху зъбите, отколкото пломбите от олово, злато и смоли.
Каква пломба ще ви поставят, зависи от тактиката на лечение, техническите възможности на стоматологичната клиника, вашето желание и цената на използвания за тази цел материал. А пломби наистина има няколко вида.
ВРЕМЕННАТА ПЛОМБА
Тя се прави от изкуствен дентин, може лесно са се сваля и се използва за лечение при няколко по- особени случая. С нея обикновено покриват лекарството, поставено на зъба, за да се атакува възпалението или за да се умъртви зъбният нерв.
ПОСТОЯННАТА ПЛОМБА
Този вид пломба в идеалния случай трябва да се задържи на зъба през целия ви живот. За пломбиране на предните резци по-рано се е използвал силикатен цимент, за млечните зъби и кореновите канали са използвани фосфатен цимент и цименти, съдържащи антисептични вещества. Но пломбите от тези материали не се отличават с особена здравина. В чуждестранните стоматологични клиники отдавна са се отказали от тях.
ПЛОМБИ ОТ СПЕЦИАЛНИ МАТЕРИАЛИ
Малките дефекти по зъбите е прието да се прикриват с пломби от специални материали, които се втвърдяват от светлината. Те са много здрави и притежават добър козметичен ефект. Когато става дума за предните зъби, този ефект може да бъде подбран лично от пациента, като се сравнява с оттенъка на собствените му зъби.
КЕРАМИКА ОТ РАЗЛИЧЕН ВИД
За възстановяване на повредените и частично разрушени зъби лекарите използват т.нар. Керамика от различен вид. Приготвената по особен начин маса – керамичната пломба, по принцип се поставя на страничните зъби. А предните се реставрират с помощта на керамични накладки, които често се наричат фасетки.
Да се направи пломба или фасетка от керамика, е трудоемка и къртовска работа. Отначало стоматологът подготвя самия зъб, след това се прави изследване на захапката, за да не се промени тя от новите материали. По пластмасовия калъп зъботехникът изработва керамичната пломба, която с максимална точност повтаря формата на повърхността и захапката на зъбите.
След това пломбата се подлага на високотемпературна обработка, за да се увеличи здравината й, шлифова се и й се поставя глазура. И едва след това стоматологът възстановява зъба. По подобен начин се изготвят и фасетките. Процесът отнема няколко дни работа, но резултатът от нея си струва усилията.