Въпреки топлата есен, много от нас вече кихат и кашлят. “Грипът пак започна” – си мислим
Но есенните простуди нямат никакво отношение към грипа. За опитните лекари не е тайна, че дори по време на грипна епидемия редица заболявания се причиняват от вирусно-респираторни инфекции, чиито брой надхвърля 300 вида!
На пръв поглед между тях няма голяма разлика. Симптомите на болния от парагрип, аденовирус, ентеровирус или респираторно- синтициална инфекция са едни и същи: хрема, кашлица, слабост, висока температура. И все пак има някои отличителни особености в поведението на “простудните” вируси. Ако ги знаем, много бързо можем да се преборим с тях. Най-разпространените провокатори на простудите са следните:
Провокатор № 1
ПАРАГРИП
Основните му признаци са пресипнал до неузнаваемост глас, “лаеща” кашлица. Но като цяло, парагрипът протича по-меко, отколкото грипа, с не много висока температура. Ако все пак температурата се повиши, това става постепенно. Разбира се, ако не се вземат навреме адекватни мерки, парагрипът може да премине в ларингит, бронхит и даже в пневмония. Той е много опасен за децата, при които може да предизвика лъжлив круп и като последствие – развитие на остра стеноза (оток) на гръкляна. Затова е много важно към лечението на парагрипа с традиционната лекарствена терапия да се включат овлажняващи дихателните пътища инхалации. Парагрипът продължава по-малко от седмица.
Провокатор № 2
РЕСПИРАТОРНОСИНТИЦИАЛНА ИНФЕКЦИЯ
За разлика от парагрипа, тя се проявява едва след като е увредила малките бронхи и бронхиоли. В това е най-голямото коварство на тази инфекция, която може да се затегне и да продължи повече от две седмици. Състоянието на заразения на помня на астма: той страда от задух (особено при вдишване), дробовете му “свирят”. В рисковата група попадат възрастните хора, малките деца (до три години) и болните от хронични болести. Респираторно-синтициалната инфекция е особено опасна за болните от сърдечносъдови заболявания, за алергиците и за хората с белодробна патология. Те понасят този вирус най-тежко от всички. Спасението е в навременната диагностика, която в този случай е най-добре да започне с рентген на гърдите.
Провокатор № 3
АДЕНОВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ
Няколко дни болният се оплаква от висока температура, тялото тежи като оловно, а на шията и под мишниците се напипват увеличените лимфни възли. Това са някои от отличителните признаци на аденовируса. Най-характерният обаче е т.нар. Фаринго-конюнктивална треска. Тя се проявява с такова силно чувство за парене в очите, че след ден-два от тях потичат сълзи като река, а по клепачите и в ъгълчетата на очите се образуват бели или сивкави люспички. За разлика от парагрипа и грипа, при аденовирусната инфекцията кашлицата е мокра. При малките деца болестта много често е съпроводена и с диария.
Провокатор № 4
РИНОИНФЕКЦИЯ
Сама по себе си тази инфекция не е много опасна за болния, но ако се присъедини към грипната или парагрипната, става “шампион по производство на сополи”. Визитната є картичка е обилното отделяне на секрети от носа.
Едно от най-неприятните усложнения на риноинфекцията е синузитът – остро възпаление на околоносните кухини. В резултат на възпалението на лигавицата на носа (която и в относително безболезнено време е покрита с порядъчна доза микроби), околоносните кухини се запълват с течност. Отначало – прозрачна, после воднистите секрети започват да се сгъстяват.
При обикновена хрема гъстите секрети свидетелстват за преминаването на ринита в друга, заключителна фаза и обикновено (след съответно лечение) свършва на шестия-седмия ден. При синузит гнойните секреции от носа могат да продължат с месеци.
Първият симптом на заболяването е болката в областта над веждите или горната челюст, възникваща при наклон на главата. След това болката се усилва, преминавайки в мъчителни хронични мигрени, а синузитът се качва нагоре и преминава във фронтит (възпаление на челната кухина).
За да не се стига до това състояние, необходимо е лечението да започне колкото може по-рано.
Провокатор № 5
МИКОПЛАЗМЕНА ИНФЕКЦИЯ
А този вирус уврежда изключително белите дробове. Именно той провокира най-често дългите, затегнати пневмонии. Болестта започва постепенно, с главоболие, “въртене” на ставите, суха кашлица, болки в гърлото и тръпки.
Най-често температурата не е много висока, задържа се под 38 градуса.
Коварният провокатор може да се открие само с помощта на специално изследване, което се прави във всяка микробиологична лаборатория.
Радостното е, че за разлика от грипа и останалите вирусно-респираторни инфекции, причинителят на микоплазмената инфекция (самият той смес между вирус и бактерия) се унищожава без остатък с антибиотици.