Свещеният път Камино е възвеличен през XII в. от кастилските и арагонските монарси.
По онова време се формира и войнстващият религиозен Орден на Сантяго от група кастилски рицари. Неговата цел е да закриля пилигримите.
Според вярванията всеки, изминал Пътя, получава пълна индулгенция. Днес поклонението до крайната цел на маршрута – мощите на свети Яков в испанския град Сантяго де Компостело се осъществява по 5 маршрута -френския, северния, Виа де ла Плата, португалския и английския път. Различните маршрути могат да се срещнат и под други наименования, като арагонския път, френския кралски път, пътят на Наполеон и т. н.
Пътешествието започва от Пиренеите. На хребета на тези планини се събират маршрутите на европейските пилигрими: от Везле и Лимож, от Ле Пюи и от Тура и Бордо, всичките те преминават през наварските Пиринеи. Пътят от Тулуза пресича планината в района на Сомпорт (Арагон).
Арагонският път
Маршрутът през върха Сомпорт (1632 м) тръгва от Тулуза и преминава през древния Беарн. Този път се отличава със сложен релеф и затова изисква от пътешествениците известни умения. След последната ски станция се възвишава замъкът Кол де Ладронес. Редуват се каменен път и асфалтово шосе, които ще ви отведат до добре съхранения замък Хака, построен през XII в. на пиренейския път и напомнящ за времената, когато могъща столица на кралството Арагон е бил град Хака. Тук и до днес не са забравили, че през XI в. този град е бил резиденция на кралете. В Хака и до днес се съхраняват паметници в романски стил, какъвто е и църквата „Свети Петър“. В нея се помещава изключително ценна колекция от средновековна живопис. Други забележителности са църквата на свети Яков, бенедиктинският женски манастир и средновековният мост. Всичките те свидетелстват за блестящото минало на града. За славното минало свидетелства крепостта Сюдадела – великолепен пример за военна архитектура, която е построена по заповед на Филиппа II през XVI в. На излизане от града каменният мост и арката на свети Михаил
указват пътя на юг
и не след дълго това се потвърждава и от указател. Пътят се спуска по живо писни склонове, пресечени от ручеи, рекички и каменисти русла. В средата на планината изниква селцето Санта Силия де Хака, където някога е имало манастир. Наблизо е разположен и мостът Рейн де Хака, откъдето шосето ще ви отведе в Бердун. Това е древно средновековно селце, което неизменно привлича пътешествениците.
По-нататък неасфалтиран път преминава през селцата Арес, Мянос и Ар-тейда. След водохранилището Йеса пътят се насочва към градчето Сангуеса. Той заема привилегировано място на Камино, благодарение на което през Средните векове градът процъфтявал. За миналото политическо величие свидетелстват монументалната както светска, така и религиозна архитектура. По улица „Руа Майор“ се издигат
богаташки домове
между които се отличава дворецът на принц Виански. От църквите внимание заслужават църквата „Дева Мария Ла Реал“, където се почита образът на света Мария Рокамадорска. Култът към нея е наложен от поклонниците от Рокамадор в Южна Франция. Църквата „Свети Франциск“ разполага с великолепна готическа галерия, а в базиликата „Свети Яков“ могат да се видят романски и готически стенописи.
Няколко километра преди края на арагонския маршрут, старинен път отвежда поклонниците до църквата „Дева Мария Еунатска“. Това е малка оригинална църква с осмоъгълна форма, подобно на Светата гробница. Тя е обкръжена с необичайна открита арка, дала името на църквата – на баски език eunate означава „сто врати“.
Френският кралски път
е най-популярният маршрут. Той тръгва от наварските Пиренеи и се свързва с маршрута от Лимож и Ле Пюи и с част от турския път, който преминава през вътрешността на полуострова, а не по крайбрежието. Първите наварски населени пунктове, през които преминават поклонниците са Лусайда Валкарлос и Ореага Ронсевал. Тези имена говорят за всички легенди, които свързват създаването на Камино с император Карл Велики. На практика пилигримът може да върви по стъпките на знаменития император от Валкарлос, където според преданието разбил лагера си, след падането на Сарагоса в ръцете на арабския поробител. Говори се, че погребвайки тялото на племенника си Роланд, великият Карл
паднал на колене
на хълма Ибанета. Ангел му показал звездния път, като единствен, водещ към опрощение.
В наши дни на това място в чест на това събитие е издигнат кръст, а редом с него има стотици малки кръстове, забити в земята от поклонниците. На пиренейската земя следите на Карл Велики се срещат на всяка крачка по целия маршрут – от географски названия до имена на творения от човешката ръка. Такъв например е манастирът „Свети Спасител Ибанетски“, където се издига часовникът „Карл Велики“, както и приютът „Роланд“.
Някои пилигрими предпочитат, ако времето им позволява, да се отклонят от легендарния маршрут и да преминат по пътя на Наполеон.
Говори се, че Наполеон искал да избегне съдбата на Карл Велики, затова избрал планинските проходи, през които през пролетта се движели пастирите. Този маршрут е изключително красив с великолепни панорами. Пътят започва от френското селце Сан Мишел льо Вьо и през букова гора отвежда до върха Лепоедер (1440 м). Оттук през планината маршрутът се отправя към Скамие Роланда на хълма Ибанета. Този път през по-голямата си част преминава по шосе и дава възможност на поклонниците да се насладят на пейзажите на Пиренеите.
Вторият етап на маршрута започва след преминаване на планинския хребет и води към Памплона. Пътят преминава през гори, пресича селцата Ауритс Бургете и Ерос неговия стар градски часовник. Пътешественикът може да съзерцава произведения на изкуството, като Разбойническия мост през река Арга.
Той бил избягван от средновековните поклонници и бил основната причина Навара да си изгради лошия образ на опасна страна. Но времената се менят и съвременният пилигрим добре знае, че влиза в една от най-приятните автономни области на Камино. Преминавайки през
моста Сабалдик
поклонникът се приближава към град Аре, където неотдавна е реставриран комплексът „Троица Аре“.
Комплексът включва църква, мост и ресторант за поклонници, както и други традиционни съоръжения, а също и водни мелници. Недалече е разположено селцето Вилява, което е родното място на велосипедиста Мигел Индураин.