По Крайбрежието на Ирландия се появила необикновена Забележителност от симетрични камъни
Ние приемаме за даденост симетрията, която Природата е вложила в цветята, насекомите, в шарките по главата на тигъра и др. В геологията обаче тази симетрия се среща по-рядко и затова се цени много високо. При Пътя на гигантите Природата е проявила математическия си гений и е образувала десетки хиляди скални колони, събрани заедно като шепа шестостенни моливи в ръката на великан.
Отдалече те изглеждат просто като част от пленителния бряг на графство Антрим, но внезапно погледът се спира върху странно разграфен като шахматна дъска нос. Той започва от основата на скалите и бавно се спуска към морето като огромна гигантска пътека. За момент на човек му спира дъхът. Сякаш този пейзаж е създаден от компютърен дизайнер за някоя видеоигра. А всъщност необикновената приумица на геологията има стара история отпреди 60 милиона години. В миналото континентите Европа и Северна Америка са били свързани, но започнали да се раздалечават.
Между тях се появил Атлантическият океан и постепенно се разраснал от Срединноатлантически хребет на океанското дъно. Днес, с безбройните си действащи вулкани, Исландия е точно върху тази зона на разделяне на двете литосферни плочи. Когато започнал континенталният дрейф, върху хребета се образували полетата с лава в Ирландия и Шотландия.
Цф;40 000 базолтови колоницбф;
В графство Антрим се намира най-голямото плато от застинала лава в Европа. На места съдържащият се в лавата базалт е необичайно твърд. С изстиването си той се свива, но силите на свиване действат така равномерно, че се напуква с геометрична прецизност. Същият процес се наблюдава, когато дебелият слой кал на дъното на някоя локва изсъхва на слънцето. Базалтовите колони при Пътя на гигантите са средно с диаметър 46 см и са високи от 1 до 2 м. Това поле е осеяно с над 40 000 стълба, а районът с ширина 180 м навлиза на 150 м в морето.
Ерозията на глетчерите през ледниковия период и безмилостните вълни на Атлантическия океан в продължение на хилядолетия са допринесли за днешния облик на Пътя на гигантите. Всяка базалтова колона се състои от поредица слепени сегменти с дължина 360 мм, които поради напрежението са се разделили. На места, на границата между отделните части, изложените на вълните сегменти се отчупват и това придава на Пътя на гигантите този стьпаловиден ефект.
Пътят на гигантите е най-известното базалтово образувание по бреговата линия, но в скалите зад него и в съседните заливи има още много подобни форми. С течение на годините те са получили описателни наименования. Органът е група извисяващи се колони, образувани в скалите на съседния залив, Порт Нофър. Амфитеатърът е
Залив, заобиколен от необикновени групи
Каменни стълбове. Други прочути забележителности са Гигантския похлупак, Столът на желанията , Кралят и неговите благородници, Ковчегът.
ТВОРЕНИЕ ОТ РЪЦЕТЕ НА ГИГАНТИ?
Морските мъгли се стелят пад своеобразното стълбище. Образувано от точно изрязаните върхове на наредени В близост шестостенни колони, то се счита за творение на великан.