Най-известното такова откритие, безспорно е откриването на Америка от Христофор Колумб, който всъщност плувал към Азия.
1. Микровълновата печка
Известният изследовател Пърси Спенсър, получил повече от 120 патента за изобретения, сътрудник на една от най-големите фирми на световния военнопромишлен комплекс Raytheon, станал създател на микровълновата печка съвсем случайно. През 1945 г., малко преди края на Втората световна война, той правел изследвания, с които да подобри някои от параметрите на радарите..
Докато правел опити, Спенсър минал пред работещия излъчвател и установил, че шоколадовият десерт в джоба му се разтопил. След серия от експерименти била създадена първата микровълнова печка, която тежала 400 кг. Предполагало се, че ще бъде използвана в ресторанти, самолети и кораби – там, където трябва бързо да се затопля храна.
2. Самозалепващите се листчета (Post-it Notes)
Самозалепващите се листчета се появили в резултат на неуспешен експеримент, свързан с усилването на устойчивостта на лепилото. През 1968 г. сътрудникът от изследователската лаборатория на компанията 3М се опитал да подобри качеството на залепващата лента, позната у нас като “тиксо” или “скоч”. Той получил плътно лепило, което не попивало в залепващите повърхности и било напълно безполезно за производството на скоч. Изследователят не знаел как може да използва новият вид лепило. След 4 години, негов колега, който в свободното си време пеел в църковния хор, бил раздразнен от това, че листчетата, с които си отбелязвал псалмите, непрекъснато падали. Тогава той си спомнил за лепилото, което би могло да прикрепя хартиените листчета без да поврежда страниците на книгата. Post-it Notes били пуснати за продажба за първи път през 1980 г.
3. Количката в супермаркета
Търговецът Съливан Голдман изобретил първата количка за покупки през 1936 г. Голдман бил собственик на голям магазин за хранителни стоки в Оклахома-Сити и забелязал, че клиентите се отказвали да купуват някои от стоките защото им било тежко да ги носят. Откритието било напълно случайно: Голдман забелязал как една от клиентките сложила торбата с покупките върху каросерията на играчката камионче, теглено на връвчица от сина й.
Отначало търговецът сложил колелца на най-обикновена кошница, а след това повикал на помощ механици и с тяхна помощ създал прототипа на съвременната количка. Устройството започнало да се пуска масово в производство през 1947 г. Изобретението спомогнало за създаване на новия тип магазини – супермаркетите.
4. Бисквитите с парченца шоколад
Едни от най-популярните бисквити в САЩ са бисквитите с парченца шоколад. Те били изобретени през 1930-е години, когато собственичката на малък хотел Рут Уейкфилд решила да изпече маслени бисквити. Жената начупила блокчета шоколад и ги размесила с тестото като смятала, че шоколадът ще се разтопи и ще придаде на тестото кафяв цвят и шоколадов вкус. Но поради недостатъчните си познания по физика Уейкфилд била подведена и извадила от фурната бисквити с парченца шоколад.
5. Гумата
През 1844 г. изобретателят Чарлз Гудиър случайно открил рецепта за производство на гума, която не се размеква в горещините и не става крехка при студ. Новата технология получила названието вулканизация. В продължение не много години Гудиър се опитвал безуспешно да подобри качеството на гумата – по онова време – доста капризен и неудобен материал, веднъж случайно нагрял смес от каучук и сяра на кухненската печка. Откриването на процеса на вулканизация станало точка за развитие на електропромишлеността защото гумата е прекрасен изолационен материал. Изобретението на Гудиър направило възможна появата на съвременния автомобил.
6. Кардиостимулаторът
Този уред, който запазва живота на милиони хора, страдащи от заболявания на сърцето, също бил изобретен случайно. През 1941 г. инженерът Джон Хопс, по поръчка на военноморския флот правел изследвания в областта на хипотермията. Пред него била поставена задачата да намери начин за максимално бързото затопляне на човек, който дълго време е стоял на студа или е бил в студена вода. Хопс се опитвал да използва за затопляне високочестотно радиоизлъчване и случайно открил, че сърце, което е спряло да бие вследствие на преохлаждане, може да бъде „пуснато“ отново, ако бъде стимулирано с електрически импулси. През 1950 г., въз основа на откритието на Хопс, е бил направен първият кардиостимулатор. Той бил голям и неудобен и прилагането му понякога водело до изгаряния по тялото на болния.
Медикът Уилсън Грейтбатч направил второто случайно откритие. Той работел над създаването на устройство, което да записва сърдечния ритъм. Веднъж той случайно сложил в устройството неподходящ резистор и забелязал, че в електрическата верига възникнали колебания, които напомняли ритъма на работа на човешкото сърце. След две години Грейтбатч създал първият кардиостимулатор, който можел да се имплантира и да подава изкуствени импулси за стимулация на работата на сърцето.
7. Антибиотиците
През 1928 г. ученият Александър Флеминг забелязал, че плесенната гъбичка пеницилин заразила една от неговите проби с болестотворни бактерии стафилококи, оставени до отворения прозорец. Флеминг изучил пробата под микроскоп и забелязал, че плесента унищожавала бактериите. Важността на откритието на Флеминг станала ясна едва през 1940 г., когато в света започнали масовите изследвания на лекарствата от нов тип – антибиотици. В наши дни антибиотиците се използват широко в медицината – те са 15% от всички продавани лекарства в света.
8. Торби за отпадъци
През 1950 г. Хари Василюк изобретил първата торба за отпадъци. Василюк бил инженер изобретател и веднъж от кметството на града му поставили задача да направи така, че битовите отпадъци да не се разпиляват по време на изсипването им в машината за събиране на отпадъци. Василюк дълго време размишлявал над създаването на подобие на прахосмукачка, но решение дошло внезапно. Някой от неговите познати или роднини (има различни версии) подхвърлил фразата: „Трябва ми чанта за боклука!“. Василюк съобразил, че за да се оперира с боклука, трябва да се използват еднократни чували и те да се правят от полиетилен. За първи път пластмасовите чували за боклук били използвани от болницата в Уинипег. Първите чували за боклук, предназначени за частни лица, се появили през 1960-е години. Понастоящем, един от най-важните проблеми, които трябва да реши човечеството , е въпросът за използването на отпадъците.
9. «Кока-Кола»
През 1886 г. докторът и фармацевт Джон Пембертън се опитал да направи микстура на основата на извлек от листата на южноамериканското растение кока и африканските орехи кола, които имат тонизиращи свойства. Пембертън изпробвал готовата микстура и разбрал, че тя не е лоша на вкус.
Пембертън смятал, че сиропът ще помага на хора, които страдат от умора, стрес или зъбобол. Фармацевтът отнесъл сиропа в най-голямата аптека на град Атланта. Още първия ден били продадени първите порции сироп – по 5 цента за чаша. Но самата напитка Coca-Cola се появила в резултат на небрежност.
Продавачът, който разреждал сиропа, сбъркал крановете и налял вместо обикновена, газирана вода. Получената смес станала «кока-кола». Отначало тази напитка нямала голям успех.
За първата година на производство Пембертън изразходвал $79.96 за реклама на новата напитка, но успял да продаде Кока-кола само за $50. Понастоящем кока-колата се произвежда и пие в над 200 страни по света.