Дебелите хора живеят по-дълго, заяви немският диетолог Удо Полмер в интервю на Frankfurter Allgemeine. Като доказателство той привел статистическите данни, съгласно които най-високото ниво на смъртност се наблюдава не при дебелите, а при слабите хора. По неговите думи, тези, чието тегло превишава нормата, живеят средно повече, отколкото тези, чието тегло е в нормата.
«За възрастните хора «сланинките» са си най-хубавата застраховка живот, още повече, че по време на боледуване, те губят тегло», – казва диетологът.
Освен това Полмер доста негативно се изказва и за диетите и нискокалоричните продукти. «Не е толкова важно дали гладувате или подбирате нискокалорични продукти. Много хора именно по този начин трупат тегло, заяви той. – Нашият организъм възприема това като заплаха за гладуване. И за всеки случай си слага едно-друго в запас».
«Калориите снабдяват мозъка с енергия, правят възможна двигателната активност и «отопляват» организма. Ако храната е недостатъчно, нашият организъм сам попълва липсите и затова натрупва по-дебел мастен слой като с това предупреждава за загубата на топлина», – разясни ученият.
Удо Полмер е учен-диетолог и автор на доста нашумели бестселъри – Учил е в Мюнхен химия на хранителното производство. От 1995 г. работи като научен ръководител на Европейския институт по хранителни науки. През 1981 г. той ппубликува своята книга «Яж или умри». След това излязоха «Лексикон на грешките на храненето» и много други. Неотдавна се появи неговата книга «В края на краищата яжте нормално! Не на диетите».
Представяме ви част от интервюто на Удо Полмер, в което той говори за безсмислените диети, триковете в промишлеността и отличния дизайн на хамбургерите. «Потребителите на бързи закуски, сандвичи и хамбургери не са по-дебели от останалите», твърди ученият-диетолог.
– Господин Полмер, вие се изказвате доста негативно за диетите и нискокалорийните продукти. Ще си позволя нескромен въпрос: колко тежите?
– Аз не знам колко тежа. Има нещо по-важно – колко е вашият IQ?
– Вие избягвате отговора. Съгласно международните стандарти, можем да ви наречем дебел.
– Е и какво? Това чии параметри влизат в така наречените пределно допустими стойности направо обричат хората със средно тегло. Не искам да се качвам на подиума само заради това, че кокалестите модели са считани за красиви. Как, според вас, се «контролира» теглото в тези среди? С повръщане и кокаин.
– Моделите са крайност. Но много хора искат да регулират теглото си като дисциплинират хранителните си навици. Това, според вас, неправилно ли е?
– Не е толкова важно дали гладувате или подбирате нискокалорични продукти. Много хора именно по този начин трупат тегло, заяви той. – Нашият организъм възприема това като заплаха за гладуване. И за всеки случай си слага едно-друго в запас. Ето как възниква така нареченият йо-йо ефект.
– А какво се крие зад него?
– Калориите снабдяват мозъка с енергия, правят възможна двигателната активност и «отопляват» организма. Ако храната е недостатъчно, нашият организъм сам попълва липсите и затова натрупва по-дебел мастен слой като с това предупреждава за загубата на топлина. Ние сме безсилни срещу тази стратегия за оцеляване. Вижте американците: там една трета от населението постоянно сана диета, ама не стават по-слаби от това, нали?
– Добре, от къде се вземат тлъстинките?
– В наши дни има над 100 причини, поради което човек може да качи теглото си: възбудители на инфекции, които предизвикват пълнеене, генетични отклонения, хормонални смущения. Колкото е по-високо кръвното налягане при пълните хора, толкова по-дебели стават те понеже стресът и лошото настроение водят до това, че те се хващат за храната като за спасителен пояс. Така наречената «борба с наднорменото тегло» е единствено добре премислен източник на доходи за отраслите на диетологията и здравеопазването.
– Нима считате това за заговор на индустрията на диетологията?
– Заговор? Да го наречем така: във всеки отрасъл се знае откъде и как се печели. Ето, вижте, призовават ни – нас, дебелите, уродливите и болните. С помощта на нашата продукция, ексклузивни съвети и услуги вие отново ще станете красиви, млади и стройни. Тези номера не са от година или две, а повече от столетие.
– Става дума за здраве и разходи за здравеопазване. А и при хората с наднормено тегло е повишен рискът от инфаркт.
– Това звучи доста заплашително , но и не означава кой знае какво. Когато, например, се понижи риска за възникване на раково образование, напълно логично се увеличава рискът от инфаркт и обратно. Свързано е с това, че всеки човек, в един прекрасен момент ще умре. А от инфаркт най-често умират по-възрастни хора.
– Да, но се смята, че дебелите умират по-често от инфаркт.
– Да, навсякъде можеш да прочетеш за това. Всъщност, това не е толкова еднозначно. За възрастните хора «сланинките» са си най-хубавата застраховка живот, още повече, че по време на боледуване, те губят тегло. Последният метаанализ, в който са използвани резултатите от всички налични в света изследвания, отново потвърди: тези, чието тегло превишава нормата, живеят средно по-дълго от тези, чието тегло съответства на нормата. Най-високо ниво на смъртност се наблюдава при слабите, а не при дебелите.
– Оборотът на индустрията на диетологията в Европа е около 100 млрд евро. Срещу нея се изправя единствено отрасъла на фаст-фуд (бел.ред. бързото хранене), чиито обороти също се изчисляват в милиарди. Те също имат свои си интереси.
– Защо McDonalds или производителите на пици са длъжни да водят борба с индустрията на диетите? Всяка диета рано или късно свършва и тогава на човек му се яде нещо по-съществено. А и на последователите на здравословен начин на живот няма да им е лесно, ако се наложи да се отбраняват.
– Защо фаст-фуд се ползва с такава популярност?
– Защото благодарение а хитроумния психофизиологичен дизайн обещава вкусови удоволствия на тези, които ги употребяват.
– Какъв дизайн?
– Ами, например, правени са изследвания за това как вкусът се трансформира в устата, изследвани са звуците, които попадат в ухото по време на дъвчене , както и процесът на слюноотделяне.
– И какво? В хамбургерите тези параметри превъзходни ли са?
– Да. Докато ядем хамбургер, мекото хлебче попива слюнката, а киело-сладкият сос предизвиква ново слюноотделяне. Това е основополагащ принцип на успешният вкусов дизайн: да се отделя повече слюнка, отколкото се консумира. Когато буквално ни «тече слюнка» имаме желание да консумираме повече.
– Тогава се оказва, че направо ни прехранват?
– Не. Понеже ако днес изядете повече – утре ще изядете по-малко. Организмът си води строг отчет. Затова потребителите на фаст фуд не са по-дебели от другите,колкото и с това да разочаровам нашите експерти –диетолози, които предпочитат да не говорят за това. Психофизиологичната техника позволява нещо друго: вие можете да заменяте една суровина с друга и да имитирате продукти – например, «рачешките»рулца, които са всчъщност от смляна риба.
– И затова много хора предпочитат сами да си готвят.
– Да, бе! А вие знаете ли за изкуствените яйца, които се произвеждат в Китай? Те напълно приличат на прясно кокоше яйце и можете даже да го изпържите в тигана.
– Шегувате се!
– Това стана актуално в Азия. Технологията е стара, тя се използва в Америка от стотина години. Вземат се оцветители, хидроколоид, гипс, вода и т.н.. На семинар могат да ви научат как да рзмесите всичко и да го изсипете във форми.
– Не са ли прекалено много усилията за едно яйце?
– Суровината е по-евтина от храната за кокошки, работната сила не струва, на практика нищо.
– Искате да кажете, че примерно, кетчупът, който ядем, едва ли е направен от домати?
– Не, там има домати. Само че мекотата на доматите е имитирана. Има цяла технология по смесването на доматения прах, лимоновата киселина, картофеното нишесте….
– Защо през последните години от пазара изчезват 9 от 10 нови продукта, въпреки, че вкусът им е оптимизиран?
– Вкусът и миризмата подготвят нашия организъм за това какво ще обработва. Управлението на това какво и колко ядем става не в главата, а в така нареченият чревен– ENS, чревната нервна система.
– И накрая ще ни дадете ли, все пак, някакъв разумен съвет от областта на храненето?
– Пазете се от продукти, от които е извлечено нещо опасно за да се добави нещо изключително полезно.