Замисляли ли сте се какво ще се случи с останките ви след вашата смърт? Ако вие предпочитате кремацията пред погребението, то ви очакват направо примамливи предложения: могат да изстрелят праха ви като фойерверк, да го изпратят в космоса и ли да поставят риф от него на дъното на океана (виж снимката вляво).
Названието «алтернативни кремационни услуги» (Alternative cremation services), макар и да се използва за извършването именно на указаните ритуални услуги, не отговаря съвсем на съдържанието. Кремацията си е кремация, без алтернатива.
В зависимост от теглото на умрелия процедурата отнема 2-3 часа при температура от 800 до 1000 градуса по Целзий. В резултат остават около 2-3 килограма сивкава пепел. Да видим какво се прави с тази пепел по-натам.
И понеже кремацията у нас все още се усвоява, ще ползваме за пример други страни.
Обичаме да се сравняваме със САЩ и затова ще споменем, че там кремацията е около една четвърт от всички погребения, а в близките 10 години се очаква 15-процентов «прираст».
Стойността на кремацията е разлина, но е средно около т $700 до $1000. В тази сума влиза всичко: транспорт до крематориума, подготовка за кремация, самата процедура и стойността на контейнера, в който изгарят починалия.
За това обикновено се използват дървени или картонени кутии. Картонената кутия (по американски «контейнер») струва още $100.
Отбележете, че когато говорим за «до хиляда долара» имаме предвид най-простичка обикновена кремация. От тук цената почва да се товари с разни контейнери, урни и т.н. за да стигне около $3-6.000 долара.
Между другото, цените за кремация могат и да се намалят. За целта трябва да сте член на «кремационното общество» по местожителство.
Членовете на тези общества си имат членски карти, те си плащат членски внос, което им се зачита когато дойде ред на тяхната кремация. Стига по този въпрос. А, докато не сме забравили, роднините могат да присъстват по време на кремация.
С праха обикновено правят три неща: слагат урната в колумбариума, носят си я вкъщи или разпръсват праха (гледали сме го и по филмите) там, където е пожелал умрелият. Но, нали не сте забравили, че говорехме за 15%-в ръст, което означава, че търсенето очаква предложения, при това такива, за коио иначе не би си и помислил.
Помните ли онзи филм, в който роднините направиха статуетка от праха на умрелия и я сложиха на специална поставка в хола. Никъде не видяхме да се предлага подобна услуга, но пък тези, които се предлагаха, бяха не по-малко оригинални.
И така, на сайта на компанията Celestis от Тексас четем: «Celestis дава възможност за нов избор от незабравими мемориални услуги. Останките на кремирания могат да бъдат пуснати в космоса; на околоземна орбита; да летят към Луната или да пътешестват в дълбокия космос. Celestis е световен лидер в предлагането на тези уникални космически мемориални услуги.»
Нататък, съвсем сериозно: «Натиснете тук за да узнаете как можете да превърнете мечтата за космически полет в реалност за вас или вашите любими». Натискаме.
Да започнем с това, че Celestis вече е изпратил в космоса праха на 100 кремирани: 24 — през 1997-а, 30 — през 98-а и 36 — през 99-а. За това се използват така наречените мемориални спътници, които впоследствие изгарят в атмосферата. От самосебе си се разбира, че фирмата не вози из космоса целия прах на умрелия (нали помните, че е 2-3 кг), а само 7-грамови капсули.
Стойността зависи от броя на използваните услуги. Те са общо 4: EARTHVIEW — вашият прах на околоземна орбита, LUNAR — същото на Луната, VOYAGER — «пътешествие» в дълбокия космос и AD ASTRA — кръщаване на звезда на името на умрелия.
Най скъпите услуги са лунната и дълбоко-космическата: по $12,5 хиляди. Celestis започва да се занимава с разпръсването на праха вна лунна орбита или на повърхността на Луната през 1998 г., когато NASA изпрати на Луната спътник-разузнавач на борда на който беше капсула с праха на изследователя на комети доктор Юджин Шумейкър.
Пускането на околоземна орбита е $5300, а даване на име на звезда — колкото и да е странно, това е най-евтината услуга: $299. При това към звездата се изпраща дигитален сигнал, в който са закодирани фотографии, биографията, имената на роднините и приятелите. Накрая се издава сертификат и звездна карта, на която е отбелязана звездата на покойния.
В стойността на всички услуги влизат: самото пускане на символична част от кремирания в космоса, капсула със съобщение, покани за роднините за церемонията по пускането, видеозапис на мемориалната церемония, виртуален мемориал на сайта на компанията, вноска във фонда Celestis и гаранция за изпълнение на цялата тази работа.
И така, ако Celestis изнася праха на небивала височина, то компанията Celebrate Life! от Калифорния прави почти същото, на земята, а и като че ли малко по-зрелищно. Celebrate Life! Слага праха в ракети и прави фойерверки. Ако се замислим, концепцията не е чак толкова чудовищна, колкото изглежда на пръв поглед.
Според мнението на основателите на Celebrate Life!, традиционните погребални обреди не оставят след себе си никакви приятни спомени, а само тъга и печал, за които бихме искали да забравим. «Последното сбогом» би могло да стане «празник на живота», с който да се демоснтрира, че този живот не е минал напразно: «вместо да лежите в скъп ковчег в дупка в земята, по-добре станете огън в небето».
Celebrate Life! Смятат цялата суетня около урните направо за недостойна: «Кремираните трябва да се намират там, където искат да бъдат. В този случай небето е най-подходящото място.»
Ето как се описва «морски празник», изображението на който е и лого на фирмата: «Разкошна яхта под лъчите на залеза, управлявана от вашите приятели, отплува към мястото на събитието Celebrate Life! С приближаването на вечерта започва служба, вашите роднини или приятели казват по няколко думи. За по-официална церемония можете да се привлече капитана на съда или свещеник – по ваш избор.
След като всички слова бъдат изречени, ще видите красиви фойерверки над океана. Някои от снарядите са модифицирани по такъв начин, че в тях може да се сложи праха на кремирания. Взривявайки се, снарядите, подобно на цветя, образуват в небето прекрасни фигури, а прахът се разпръсва над водата. Вашата любов осветява тъмата, а вие чувствате удовлетворение и сте изпълнени с радостни спомени вместо с чувство за загуба.
Celebrate Life! устройва «празници на живота» на собствена територия или на място, избрано от клиента. Цената е в зависимост от мястото на провеждането на «празника». В Калифорния, където е компанията, това струва $3,250 за фойерверк.
Значи, за праха в космоса вече разказахме, земята отмятаме по понятни причини – остава водата. По-точно, това, което е под водата. С погребения на праха под водата се занимава компанията «Вечните рифове» (Eternal Reefs). Всичко е много просто: компания смесва праха с бетон, прави от този бетон изкуствен риф и го слага на дъното на океана.
Идеята за създаването на такава услуга принадлежи, естествено, на основателя на компанията Дон Броули. Той бил осенен от тази мисъл в момента, в който един негов роднина казал, че би предпочел да бъде погребан сред живи, а не сред мъртъвци. По онова време Броули вече се занимавал със създаването на изкуствени рифове за «приюти» на риби с цел възстановяване на обитаваната среда.
Понастоящем Eternal Reefs произвежда четири вида мемориални рифове. Най-големият — Atlantis струва $3,200 и «привлича множество разновидности морски живинки». По-малък е рифът Nautilus — струва две хиляди и е интересен за «всички видве живинки». За подводните дребосъци е рифът Aquarius за $1,5 хиляди.
И това не би било нищо, ако не беше рифът Community Reef. Това си е направо братска могила – в «обществения риф» се съвместяват останките на няколко души. Затова си е евтино— $850.
На всички рифове, освен на Community, се слагат бронзови мемориални дъски. За горепосочените суми роднините получават два мемориални сертификата, както и координатите на рифа, получени посредством GPS. Може да се поръчат и допълнителни сертификати, «като подарък за спомен на роднините и познатите»— по $20 за всеки.
Ако нито една от предложените пост-кремационни услуги не са ви харесали, ще се наложи да дочакате този 15% ръст. Тогава конкуренцията ще бъде по-голяма, цените ще паднат, и кой знае какво още ще измислят.