Ежедневно от старост в света умират около 100 хиляди души. Това явление ни се струва някак си естествено, заложено в природата на човека и смъртта от старост е смятана за толкова неизбежна, колкото и смяната на годишните времена.
Неотдавна публикуваните теоретически разработки на водещия британски учен, професор Обри де Грей от Кеймбриджския университет, говорят за това, че човечеството е вече на пътя към безсмъртието.
По мнението на професора, състоянието на микробиологическата наука в момента е такова, че след около 30-40 години тя ще може да гарантира хилядагодишна продължителност на живота. „Още сега, – казва британският геронтолог, – ние притежаваме реалната възможност за удължаване на живота. Такива опити се правят върху животни вече няколкостотин години. След пет години тези опити ще започнат да се провеждат и с хора, а някъде към 2030 година остаряването на човешкия организъм ще бъде овладяно. “
Професор де Грей е убеден, че първият човек, който ще доживее до 1000 год. , вече се е родил.
Много геронтолози, в това число и Обри де Грей, твърдят, че в организма на човека въобще няма генетична програма за стареене и смърт. Процесът на стареенето – смятат те – е предизвикан само от клетъчни изменения, които, натрупвайки се, водят до летален изход. Ние обаче живеем в епоха на микробиологична революция. Професор де Грей смята, че процесът на клетъчни мутации може да бъде спрян с помощта на най-новите биотехнологични разработки, способни регулярно, на всеки 10-15 години, да обновяват човешкия организъм и да превъртат стрелките на биологичния часовник обратно – до началото на броенето. По такъв начин, в бъдеще човек ще може редовно да обновява своето физическо състояние.
По какъв начин учените смятат да победят старостта? Експериментите с мишки показват – а геномът на мишката е максимално близък до човешкия – че това може да се направи с помощта на блокиране на делението на поразените клетки. Загубените клетки, да речем, след прекарана болест на Алцхаймер или Паркинсон, ще се заменят с нови, което ще предотврати мутацията на хромозомите. С помощта на клетъчно-стволовата терапия ще се обновяват и човешките органи. Такива опити вече се правят в клинични условия. Ето отговори на някои от въпросите, често задавани на професор де Грей от журналисти:
– Съществува ли вече терапия, способна да победи стареенето?
– Все още не са овладени докрай някои от най-важните аспекти на тази терапия. Биолозите все още не са се научили да изчистват клетките от „боклука“. За да се предотврати стареенето на организма ни е необходимо да разработим доста сложна клетъчно-стволова генна терапия. Някои нейни елементи са вече разработени, дори се провеждат клинични изпитания. Но доста голяма част от необходимото ще получим, примерно, след около 10 години и то в лабораторен вариант. А след около 30-40 години или малко повече, тези методи вече ще се прилагат на практика.
– Твърдите, че тогава човек ще може да живее до 1000 години, така ли?
– Много е вероятно раждащите се сега хора да могат да доживеят до 1000 год. Това може да стане реалност и за тези, кото сега са на средна възраст. В наши дни на Земята съществуват повече от 300 души, които са прехвърлили 110 години. Това означава, че хората, които сега са на около 60 години, имат шанса да поживеят още 50 без сериозна медицинска намеса. Интелектуалното и физическо състояние на днешните 70-годишни европейци може да се сравнява с 50-годишните на XIX век. Вече се разработват медицински препарати, които, ако се приемат редовно, могат да удължат човешкия живот с 20-30 години. След 25 години тези, които са сега на 60, ще станат на 85 год. Те ще имат запас от около 25 години. И те ще бъдат достатъчно здрави за да се възползват от разработената през това време терапия, която спира стареенето. Уверен съм, че това ще стане след около 25-30 години. Развитието на микробиологичната наука ще изпреварва стареенето на тези хора и те ще могат да се възползват от все по-новите й разработки за удължаване на живота си. Този процес може да продължи с векове. Именно в това се състои моята теория за „бързо бягство от смъртта“.
– Ще могат ли хора, които са на 200-300 години, да имат деца?
– Да, ще могат. Уверен съм, че ще можем да обновяваме женските яйчници, като те по нищо няма да се различават от тези на младите жени. Сигурно знаете, че с възрастта, след климакса, костите на жените стават по-крехки. Причината за това са хормоналните изменения на организма.
– Какво могат да предприемат в наше време хората, които се стремят към продължаване на своя живот?
– Засега мога само да ги посъветвам да следват съветите, които е дала майка им: да не се пие, да не се пуши и краката да се държат на топло и др. подобни.
– А как според вас ще се промени животът на Земята в резултат на едва ли не безкрайното продължение на човешкия живот?
– Една от най-главните разлики ще бъде липсата на всякакви болни и стари хора – защото хората ще бъдат млади през целия си живот. Това ще доведе до грандиозни изменения в обществото. Най-вече икономически – поддръжката на живота на болните в продължение на много години ще струва огромни средства, по начина по който го правим сега. Освен това радикално ще се измени структурата на семейството: например, ще можете да отидете на дискотека със своите пра-пра-пра-правнуци. Ще се измени пенсионната система. Хората ще излизат в пенсия, но не завинаги. Едва ли, при перспективата на безкрайната младост, на човек ще му се иска да безделничи повече от 20-30 години. По-вероятно е след преквалификация или получаване на ново образование, човек да иска да се реализира през следващите 30-40 години в съвсем друга област. Ще се прави един вид редовно презареждане на човешките интелектуални акумулатори.
– А няма ли вечният живот да породи множество нови негативни демографски и социални проблеми? Пренаселеното, например. Няма ли просто да се уморяваме да живеем? Не е трудно тогава да прогнозираме и огромен ръст на самоубийствата…
– Не е изключено тези проблеми да съпътстват прогреса на микробиологията. Само че тяхното решение влиза в компетенцията на биолозите и геронтолозите. Нашата задача е да дадем на човечеството шанс да победи смъртта. В края на краищата, никой не може да бъде накаран насила да се ползва от благата на новите възможности на науката. Хората сами ще могат да избират пределите на своето съществуване. Ако не създаваме възможности за продължаване на човешкия живот само от страх от споменатите от вас проблеми, ние лишаваме човечеството от право на избор. Освен това, като се научим да регулираме продължителността на живота, ние сме длъжни да се научим да регулираме и раждаемостта. Уверен съм, че не е трудно да се намери баланс между раждаемостта и смъртността за да се избегне пренаселването. Възможно е някои човешки общности да поискат да си останат в рамките на предишната продължителност на живот и да имат много деца. Други може въобще да се откажат от това да раждат деца. Всичко е въпрос на вкус и свободен избор. Пренаселването на Земята може да се предотврати и чрез успехите на космонавтиката. Вие, предполагам, сте чували за плановете на американците да усвоят Луната през близките години? Уверен съм, че след Луната ще последват и планетите от Слънчевата система. Пред безкрайно живеещите хора е отворена и безкрайната галактика.
– В България смъртността на населението превишава раждаемостта. Подобряването на демографското положение е приоритетен национален проект. Как според вас може най-рационално да се реши този проблем?
– Смятам, че демографският дисбаланс на България е предизвикан не само от ниската раждаемост. Влияят му и ниската продължителност на живота, високата смъртност на населението, предизвикани от изцяло социални причини: начина на живот, икономическите неуредици, ежедневният стрес. Би било наивно да се смята, че повишаването на раждаемостта ще реши тези проблеми. Ако бях на мястото на българското правителство, аз нямаше да поощрявам толкова раждаемостта, по-скоро бих се заел с решаването на социалните проблеми. Или да го кажем по друг начин – има и други страни, в които спадът на броя на населението е по-голям отколкото в България, а продължителността на живота е още по-ниска. И причина за всичко това съвсем не е ниската раждаемост. Главни причини са разпространението на болести и ниското ниво на здравеопазване. Едва ли многогодетните семейства са изходът от този дисбаланс. Ще дойде време сегашните деца да пораснат и тяхната продължителност на живот ще намалее още повече.
Професор де Грей, ще позволите ли един личен въпрос: имате ли намерение да се възползвате от възможността за хилядолетен живот?
Разбира се, бих искал да живея достатъчно дълъг живот. Честно да ви кажа, даже не знам колко искам да живея. По-скоро даже не искам да знам. Неведението по този въпрос е залог за пълноценноста на живота. Освен това смятам, че ако доживея да речем до 150 години, ще гледам по друг начин на живота, отколкото сега. Психологията на възрастта променя много неща у човека. Смятам да се заема с решението на този въпрос след като премина прага на столетието.
ДЕСET РЕЦЕПТИ ЗА БЕЗСМЪРТИЕ
В съвременната биология съществуват над 300 хипотези за процесите на стареене и смъртта. Още повече са и теориите на учените за подмладяването на организма. Ето само някои от тях:
ПОВЕЧЕ ХОРМОНИ
През 1905 година британският физиолог Ърнест Стърлинг отделил тестостерона и го нарекъл „хормон на вечната младост“. Не настъпило никакво подмладяване, но учените продължават да търсят тайната на вечния живот в хормоните.
ГЛАДУВАНЕ
Пол Брег, автор на популярната през 20-е години на ХХ век теория за лечебния глад, смята че периодическото пълно отказване от храна способства за удължаване на живота. Авторът на тази теория загина на 95 год. докато се занимаваше със сърф.
ПРИСАЖДАНЕ НА ТЕСТИСИДоктор Сергей Воронов, прототип на булгаковския професор Преображенски, през 20-е години на ХХ век присаждал семенни жлези и тестикули на маймуни на пациенти, които жадували да се подмладят.
ЗАЗЕМЯВАНЕ
Авиoконструкторът, автор на книгата „Активно дълголетие“, академик на АН на СССР Александър Микулин считал, че всички беди идват от статическото електричество и затова, по време на работа и сън, се заземявал със специални металически детайли. Доживял до 90 години.
ГЪВКАВ ГРЪБНАК
Известният съветски академик Николай Амосов смятал, че за подмладяване на организма и увеличаване на продължителността на живота, трябва да се увеличава гъвкавостта на гръбнака с помощта на специални тренажори. Академикът умрял на 90-годишна възраст.
ЯЖТЕ ЗЕЛЕНЧУЦИ
Порфирий Иванов, самоук учен и автор на популярната през 70-е години на ХХ век теория за закаляване на детето, препоръчвал ходене бос и хапване само на зеленчуци. Проповядвал вегетарианството. Умрял на 85-годишна възраст.
ДА СЕ ИЗБЯГВАТ ЗАРАЗИ
Поп-звездата Майкъл Джексън решил да доживее до 150 години. Затова започнал да седи с часове в барокамера със стерилна среда, а на улицата винаги носел ръкавици и респиратор. След няколко години всичко това му омръзнало и експериментът бил прекратен.
УДЪЛЖАВАНЕ НА ТЕЛОМЕРИТЕ
Докторът на биологичните науки Алексей Оловников предположил, че продължителността на живота се регулира от крайните участъци на хромозомите – теломерите, които се съкращават при всяко деление на клетката. Ако се измисли как да се възпрепятства това съкращаване, продължителността на живота може безкрайно да се удължи.
ДА УБИЕМ РАДИКАЛИТЕ
Академик Владимир Скулачов смята, че за процеса на стареене отговарят така наречените свободни радикали, които предизвикват увреждане на клетките на ДНК. Ученият работи по създаване на препарат-антиоксидант ScQ, който би могъл да неутрализира радикалите.
КЛОНИРАНЕ
Професор Стивън Минджър от Кралския колеж в Лондон е уверен, че човекът ще получи безсмъртие само чрез клониране. Съвсем скоро ще стане възможно промишленото клониране на отделни човешки органи, които да заменят износените „оригинали“.
Ще поживеем и може би ще видим
Даосите и йогите отдавна са окрили тайнаа амам хората питат как да живеят в грешка бе да страдат от грешките което е невъзможно.