В най-древните езотерични учения се казва, че животът на човека се дели на цикли и периоди. Всеки един от тях продължава седем години и представлява целия наш живот в миниатюра: от младостта до старостта. Като преживее за това време целия си живот, човекът започва нов цикъл и всичко се повтаря от начало.
По такъв начин периодите на детството, юношеството, младостта, израстването, зрелостта, старостта и угасването се случват на всеки седем години. Важното е да се отчита тяхното влияние върху жизнеността и активността на човека, за да не се хваща в периода на „детството“ за дела, които е способен да извърши само докато преживява поредната „зрялост“.
Дълго време вярванията за седемгодишният жизнен цикъл на човека са смятани за празни приказки, съвременната наука обаче е доказала, че за около седем години клетките на нашия организъм напълно се обновяват и започва следващият жизнен цикъл. Значи прави са били Учителите от древността, които смятали, че човек се ражда, пораства и умира няколко пъти в рамките на един земен живот и още толкова пъти той получава възможността да преживее отново младостта, да обнови живота си, да преживее на съвсем ново ниво и детството, и зрелостта, и угасването. И, естествено, от собствен опит да се убеди, че след смъртта винаги следва възраждане, че няма край на пътя – просто завършва поредният етап, а това е пауза преди новия подем.
Как се разпределят „възрастите“ в нашия седемгодишен цикъл? Традиционно ги представят по следния начин. Първите две години съответстват на детството и юношеството, следващите две – на младостта и израстването, още две за зрелостта и старостта, и накрая, последната година съответства на угасването и прераждането. Всяка възраст открива пред човека свои перспективи, дарява му своите възможности.
Млади и зелени
И така, годините на детството и юношеството са времето на изграждането. В този период човек има усещането, че всичко му е по силите, способен е да повдига планини. И това наистина е така! Кръвта кипи, по жилите тече и прелива сила, само дето не достига мъдрост и предпазливост: все още нищо не сте натрупали, „този живот“ току-що е започнал.
Ако на предишния етап, в годините на току-що завършилата „старост“ сте размишлявали над бъдещето, кроили сте планове, разработвали сте проекти – отлично! Тогава в „детството“ и „юношеството“ ще ви се отдаде да ги въплътите в реалност. Ако на последния етап на предишния си живот човек се е отдал на тъга и депресия, той не си е оставил никакъв капитал за началото на новия живот и не би трябвало да се впуска в авантюри. Пътешествайте, учете се, усвоявайте нови професии и сфери на дейност, започвайте нови романи и никой няма да каже, че поредното “юношество” е преминало напразно.
В първите две години на седемгодишния цикъл не трябва да вземате никакви отговорни решения: да си сменяте работата, да встъпвате в брак или да разбивате семейните отношения. Няма смисъл и да планирате раждане на дете: ако самите родители са в периода „детство“, няма да съумеят скоро да установят правилни отношения с децата. По-скоро ще им се иска да играят на „майка и дете“, отколкото сериозно да се заемат с възпитанието и развитието на детето.
Зрелостно свидетелство
Следващите две години на цикъла – „младостта и израстването“ – са белязани и с активен духовен растеж. В този период човек се изправя пред необходимостта да направи някакъв избор в живота: на ново ниво да осъзнае своя път, да преосмисли отношенията с приятели и близки, да преразгледа ключовите си принципи в живота. Въобще, спомнете си своите 24-25 години и ще ви стане ясно, че на около 38-39 отново ви се налага да мислите за смисъла на живота, за Бог и собственото си предназначение. Защо отношенията между мъжа и жената, които доскоро са ви се стрували нормални, изведнъж се оказват безвкусни и лишени от съдържание.
На втория етап на седемгодишния цикъл трябва да утвърдите вашия жизнен избор или да решите да тръгнете по друг път. Ако сте уверени, че бракът ви се е изчерпал, именно сега е момента да вземете решение за развод: не ви остават много „младости“ и „зрелости“ – периоди, които съдбата е предназначила за избор на партньор. Самотата в този период обикновено е полезна.
Същото се отнася и за тези, които не са доволни от работа си – те трябва да си търсят ново работно място. Може да се преместите и в нов дом, но да се строи нов дом (дори и вила) на този етап не се препоръчва: не е свойствено на младостта да се привързва към земята. Застоят й е напълно противопоказен.
На върха
Следващите две години на седемгодишния цикъл са годините на „зрелостта“. Към този момент човек е натрупал достатъчно мъдрост за решаването на важни житейски задачи, а и силите не са малко. Въобще може и трябва да се пристъпи към реализация на мащабни проекти – тези, които са замислени в предишния етап, в „младостта“.
Главно условие за успех в този период е да престанете да се мятате, да пуснете „корени“ там, където ви е отвела съдбата. Не трябва да се развеждате и да сменяте работата, но на ергените, които са усетили потребността да създадат семейство, им е време да бързат към гражданското. Същото важи и за тези, които са посветили предишните си две години в търсене на по-перспективна сфера на дейност – те смело могат да приемат предложения от работодатели.
Това е времето за раждане на деца: още от първия ден след раждането между детето и родителите, които са във възрастта на „зрелостта“, се установяват правилни, хармонични отношения. Този период е достатъчно подходящ за започване на строеж на собствен дом: та нали точно тогава сте напълно наясно какво искате от живота, а значи и, че добре разбирате какъв трябва да бъде вашият дом – дом, в който ще е топло, уютно, както на вас, така и на вашите близки.
В периода на „зрелостта“ хората не толкова често, колкото в предишните две години, мислят за нови проекти, затова и не строят въздушни замъци. Това са най-креативните години, която всяка една идея се отличава с оригиналност и може да бъде реализирана.
Сребърни години
Естествено, в края на възрастта на „зрелостта“ няма да ви побелее косата, но се пригответе: предстои ви в известен смисъл да „остареете“. Обикновено за тази възраст са отделени последните 7-8 месеца от периода и те изискват особено поведение, особено отношение към живота. Това е много важно време! Внимавайте да не го пропуснете!
Обикновено „старостта“ се усеща като загуба на сили: като че ли вчера сте били бодри и енергични, а сега ви се иска да си полегнете, да се завиете през глава и кротко да подремнете… Не се противопоставяйте! Послушайте организма си. Сега не е време да променяте нищо в живота: възможно е под влияние на емоциите да сте готови да обърнете всичко надолу с главата, но не ви стигат сили да „впишете“ себе си в този нов сюжет – да установите връзка с нов любим, да се проявите на работното място.
Периодът на „старостта“ не е период за действие, а за размисъл. Дошло е време да кроите планове за бъдещето, да подготвяте нови проекти, без да бързате, защото няма скоро да им дойде времето – чак след година и половина – две. Като планирате и пресмятате, вие си проправяте път в бъдещето. Помнете: предстои ви ново „детство“ и ново „юношество“, когато отново ще усетите прилив на жизнени сили, но едва ли ще можете да вземете добре обмислени решения.
Изводи
Когато преминем „зрелостта“ и „старостта“, ние влизаме в нов цикъл – във възрастта на „угасването“. Не трябва да се плашите! Спомнете си: същото това „угасване“ вече сте преживели на седем, четиринадесет, двадесет и една години… Както виждате – нищо страшно!
Разбира се, това важи само ако не се поддадете на песимизма, който е свойствен на този период. Да, има и тежки времена. Жизненият потенциал е на минимум, нови идеи и свежи мисли рядко ви идват наум, отношенията, които са изпълвали живота ви със смисъл, в които сте влагали душа и сърце – само леко ви топлят… Какво да се прави! Това й е особеното на тази последна година от седемлетката – колкото може по-дълбоко и пълно да се анализира миналото, особено онова, което е било в последния жизнен цикъл. Да се извлекат всички уроци, да се разбере къде са грешките и пропуските. Само тогава следващият жизнен цикъл ще ви позволи да се повдигнете на нов цикъл на своето развитие, да преминете на ново ниво.
Помнете, „угасването“ е необходим етап преди „възраждането“. За да се възродите, непременно трябва да завършите предишния жизнен цикъл. Олицетворение на прераждането е птицата Феникс: когато доживява до старостта, тя умира и отново се възражда от пепелта. Необходимо е огънят да унищожи всичко преживяно и отминало, за да може да влезете в новото „детство“ пречистени от греховете на миналото!