Използва се надземната му част, бране по време на цъфтежа – юни-юли. Действа откашлячно, противовъзпалително и омекчително за възпалени лигавици. Препоръчва се при всички видове кашлица, бронхит, бронхиална астма и други.
Българската народна медицина го препоръчва при емфизем, гръдна жаба, гърлобол. Начин на употреба: 3 супени лъжици от билката се варят в литър вода в продължение на 3 минути. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 3 пъти дневно.
За мурсалския чай местните хора говорят, че навремето космонавтите го пиели при подготовката си за полет и че редовно снабдявали с него членовете на години проучвали свойствата му в Института по ботаника и установили благотворното му влияние върху чернодробни и други заболявания, както и изумителното му качество да забавя стареенето. Японски учени, които изследвали родопското дълголетие, предлагали да финансират отглеждането на лечебното растение, но по-късно българи го култивират и се заемат да го отглеждат в плантации.
Според д-р Анатолий Аликовски и неговите дългогодишни изследвания за влиянието на мурсалския чай върху човешкия организъм билката има силно анти-оксидантно действие, дължащо се преди всичко на цинка в нея, който изчиства отровните вещества и засилва имунната система. Доказано е също наличието на 22 микроелемента, най-важните от които са желязо, мед, кобалт.
Както е известно, антиоксидантите са вещества, които окисляват „лошия“ холестерол. Той, в сравнение с „добрия“, се утаява по-лесно по стените на кръвоносните съдове. Когато антиоксидантите окислят „лошия“ холестерол, той вече не полепва по стените на артериите и не затруднява кръвния ток. Тези изводи са доказани както лабораторно, така и статистически. В САЩ е направено широкообхватно проучване върху жени, които години наред консумират в големи количества спанак, моркови и други зеленчуци и плодове, богати на антиоксиданти – главно витамин С и бетакаротин. При тези жени, в сравнение с останалите, рискът от мозъчен инсулт бил с 54 процента по-малък.
Освен антиоксидантно мурсалският чай притежава и общоукрепващо, антианемично, тонизиращо и диу-ретично действие. Поради това подпомага сърдечната дейност и намалява риска от високо кръвно налягане. Отлично средство е за лечение на простудни и има противовъзпалително и антибактериално действие.
Наскоро популярният билкар и производител на мурсалски чай Любен Ушев съобщи, че и швейцарски експерти изследват лечебните му свойства. Те потвърдили благотворното му влияние върху мозъчната дейност и нервната система. Преди това британски лаборатории дадоха мнението си за качествата на българската билка и оцениха приноса на Ушев за култивирането й, като му присъдиха редица екотитли и престижната награда „Зелен герой на планетата“.