Не пренебрегвайте парадонтозата

Пародонтозата е сериозно заболяване, което се проявява с безобидни на пръв поглед симптоми като подути и кървящи венци. Експертите обаче твърдят, че след кариеса тя тормози най-много хора и освен че може да доведе до загуба на зъби, причинява сърдечни, бъбречни и чернодробни заболявания, проблеми със ставите, както и раждане на недоносени деца.

Пародонтозата засяга опорнодържащия апарат на зъбите. Когато венците се възпалят, те се отлепват от зъбите и оформят джобове. В тях се образуват микроорганизми, зъбен камък, натрупват се хранителни и кръвни отпадъци. Всички те поддържат непрекъснат възпалителен процес, който води до образуването на костни джобове и до отделянето на гноен секрет. Последиците са, че зъбите се оголват и стават чувствителни към топло и студено и към хранене, нездравословен живот, лоши зъбни протези и пломби, неправилно положение на зъбите, генетична предразположеност. Лекарите обръщат специално внимание на недостига на витамин С, който повишава устойчивостта на организма към инфекции.

Заболяването започва с кървене на венците, може да доведе до сърдечни и чернодробни проблеми.

Дъвченето се затруднява, а в устата се появява неприятен вкус и лош дъх. Постепенно, но сигурно, болестният процес прониква в дълбочина, като засяга костта, която се намира отдолу. В последния стадий на болестта зъбите започват да се клатят и да падат.

Лекарите все още не са единодушни кои са най-сериозните причини за заболяването. Няма съмнение обаче, че пародонтозата се причинява от лоша устна хигиена, неправилно

За да се избегнат проблемите, свързани с пародонтозата, специалистите съветват да се наблегне на профилактиката. Важно е например децата да бъдат научени от малки да дъвчат на двете страни, при това най-вече твърди и непреработени храни (плодове, зеленчуци, ядки). Те водят до самопочистване на зъбите и венците, масажират ги и подобряват кръвообращението им. За разлика от тях сладкишите, бонбоните, бисквитите и готвената храна ги отслабват и ги предразполагат към заболявания. Задължително е редовно да се отстранява зъбният камък. Тази процедура неутрализира минерализираната плака, където се събират най-много бактерии.

Лекарите съветват да не се пренебрегва и лечебната сила на билките и на народната медицина. Особено полезно е по 1-2 пъти на ден венците да се масажират с морска сол или питейна вода. Петър Дънов пък препоръчва жа-буренето с вино. За стоматолозите най-добро е жабуренето с лайка и смрадлика. Запарка може да се направи и от лайка и градински чай, от корени от черен оман, както и от тетра, градински чай, кори от дъб, лайка и невен. Отлично действа и масажът с картоф – малък необелен. картоф се обелва, отрязва се капаче от него и се масажира венецът отгоре надолу, към зъба. Натиска се, за да излязат натрупаните кръв и гной. Процедурата се повтаря още един път. Последното парче, останало от масажа, се сдъвква и гълта.

За Чудеса.НЕТ

Георги Календеров е редактор в сайта Чудеса.Нет от 2006 година, когато е самото създаване на сайта.

Прочети още

ретинол А витамин палмитат

10 важни неща за ретинола и Витамин К

През последните години Витамин А, наречен ретинол, си спечели голяма популярност в САЩ и Европа …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *