Има стари истини, които си остават общовалидни и днес. Днес има и лек за всяка болка, но много често той се оказва добре познат именно от вчерашния ден. Или от предишното столетие. Още от дълбока древност хората са познавали лечебните свойства на някои растения, които са актуални и днес.
хай-интересното е, че именно сега, когато медецината и фармакологията бележат такъв невероятен напредък, ние сме склонни все повече да се обръщаме и да търсим помощ от натуралните средства.
Много цветя са символи на различни определения за красота и аромат. Сред тях на едно от първите места се нарежда лавандулата, която бе призната за лечебното цвете на 2008-ма. Качествата й са многобройни и безспорни, а приложението й в козметиката – неограничено. Маслото, извлечено от растението, не бива да отсъства от нито една домашна аптечка. То лекува безброй болежки и може да ее прилага, без да се разрежда.
Лавандулата действа оздравяващо на раните, ако те се дезинфекцират с нея. Същото важи и в козметиката при изстискването на пъпки – върху третираното място се капват няколко капки и след известно време процедурата се повтаря. Намазването с лавандула намалава отоците и зачервяванията. Тя е най-доброто средство при изгаряния /от котлона, фурната, ютията, но и от слънцето/ – не само намалява болката, а и не позволява да се надигат болезнени мехури. Маслото бързо лекува убождания от инсекти и херпес – върху засегнатото място няколко пъти на ден се капва по 1 капка.
Дъхавото растение е балсам за разтревожената душа. Ако някой около вас изпадне в шок или се тресе от нерви, поднесете му под носа отворено шишенце с лавандулово масло, което трябва да вдишва дълбоко. Сърцебиенето и вътрешното напрежение също се отстраняват с омайните лилави стръкчета. Те са способни да спрат плача и на най-ре-вливото дете.
Ако сте прекалено възбудени, много нервни или гневни, пийте дневно по 2-3 чаши чай от лавандула. Страдате ли от безсъние, за вас са задължителни двете чаши чай вечер, подсладени с мед. Добре е преди лягане да поръсите възглавницата с няколко капки лавандулово масло. Сънят ще дойде бързо и след ваната с топла вода, в която сте разтворили 15-20 капки масло, предварително разбъркани в мляко или мед.
Лавандуловото масло нежно и внимателно коригира ниското кръвно налягане. При акутни случаи се вдишва от шишенцето или се взима топла вана с по няколко капки.
Растението запазва свежия си аромат и изсушено. То може да се съхранява и във фризера. Но и в двата случая се взимат пресни стръкчета, чиито листа са наситенозелени.
Сушете лавандулата на малки букетчета, които се закач-ват с дръжките нагоре в сухо, топло, сенчесто и открито място, но в никакъв случай в кухнята. За да не се прашат, китките се покриват с перфорирана хартия. Билката добре изсъхва и във фурна при температура 30 градуса. Готова е, когато лесно се раздробява между пръстите. Съхранява се в стъклени буркани с винт – най-добре от тъмно стъкло.
Лавандулата влиза в хармонични комбинации с розмарин, естрагон, чубрица, дафинов лист, мащерка, салвия, мента, майоран.
Друга възможност за запазване уханието на лавандулата, магданоза, босилека, копъра, кориандъра, ригана, майорана, мащерката, естра-гона, салвията, джоджена, розмарина е поставянето на стръкчетата в чисти шишета и доливането с олио, зехтин или с оцет – ябълков, винен или шери. По желание може да добавите скилидки чесън, чили, цветен пипер. Затваря се и се оставя за 2-4 седмици. Подправката с чесън и чили е готова след 7 дни. После те се махат, за да не надделеят над основната подправка.
Най-полезна, бърза и лесна е парната баня на лицето, като предварително във водата сте капнали малко етерично масло /розмарин, лайка, лавандула, праскова, иланг-иланг/.
Идеален скраб за почистване на лицето пък са по-едро смлените в машинката за мелене на кафе овесени ядки. Нанасят се върху мокра кожа и нежно се търка с кръгообразни движения. Процедурата се прави вечер.