Къщите възстановяват правилния енергообмен и укрепват имунната система на организма.
Изчезва главоболието и умората.
Нормализира се кръвното налягане.
Възстановява се нормалното функциониране на нервната система.
Нормализира се нивото на кръвната захар.
Увеличава се енергийният статус.
В село Горно Трапе, разположено на 6 км от Троян в близост до Чифлика и Шипково, се намира екоселище „Азарея“. То е изградено според природните закони, познати на хората от древността, но забравени в повечето от днешните хай-тек общества. Комплексът се състои от 6 екологични къщи, които гарантират на посетителите истински здравословна почивка. Селището разполага с инструктори по йога, медитация и бойни изкуства, а инж. Диана Трифонова замерва с махало общото енергийно състояние на посетителите при настаняването им и в края на престоя, за да се види разликата след пребиваване в къщите.
Още от пръв поглед те правят впечатление: не са направени в стила на традиционната архитектура, а са кръгли, с конусни покриви и са изцяло от дърво. Идеята е на инж. Светослав Вълчев, който използвал като модел прабългарските юрти. В разработването на проекта му се включил екип от архитекти, които се опитали да сътворят нов тип екологични сгради, в които да съчетаят най-новите и съвременни строителни материали с научно доказани древни теории за природосъобразен начин на живот.
„Нашите къщи – като философска концепция, форма, конструкция, материали и ефективност, нямат аналог в България и Европа -казва г-н Вълчев. – Шестте дървени вили с форма на конусна пирамида са разположени в кръг, всички са ориентирани на юг и гледат към красивото планинско било. Къщите са на две нива, на втория етаж се намира спалнята. Липсата на ъгли ги прави изключително ефективни. Доказано е, че в ъглите човек старее много по-бързо, отколкото в овално пространство. Гарантираме, че хората, отсядащи в нашите къщи, оздравяват и не боледуват.“
Елементи от различни философии и култури присъстват в екоселището. Всяка вила носи име на добродетел, чийто символен еквивалент под формата на мандала е изобразен и поставен от вътрешната страна на купола. Във върховете на покривите пък е вграден кристал, за да привлича положителна енергия. Вилите носят имената „Мир“, „Истина“, „Любов“, „Красота“, „Хармония“ и „Доверие“ (цената на нощувката е 80-120 лв.
„Азарея“ на езика на траките е наименованието на съзвездието „Голямата мечка“. То е избрано неслучайно: формата на парцела, върху който е построено екоселището, е с
очертанията на „Голямата мечка“. Ландшафтният проект за озеленяване на селището също е специален: пространството е оформено като цветна мандала. На централната площадка е разположена контурна дървена пирамида, която се използва за лечение и медитация. Само след няколко минути престой в пирамидата човек се чувства ободрен и зареден с енергия.
„При проектирането използвахме познанията си по фън шуй, за да постигнем една хармонична среда, в която форми, пропорции, цветове и елементи да въздействат на човека, така че да се чувства жизнен, енергичен, с активиран творчески потенциал и позитивна нагласа към света – обяснява инж. Вълчев. – От опита, който имаме в изграждането на такъв тип екокъщи и изследванията, които сме провели, можем смело да заявим, че тези къщи действат здравословно върху хората, които ги обитават.“
През екокъщите са минали вече немалко хора. (Екип от журналисти, присъствали на откриването на летния сезон в Централен Балкан по покана на тур клуб РеМарк и Агенцията по туризъм, също успя да добие лични впечатления от атрактивното селище.) Например група от 6 човека с различни заболявания (хепатит, подагра, диабет, хипертония) са пребивавали под лекарски контрол в продължение на 9 дена в една от къщите. По време на престоя участниците в експеримента са правили оздравителна гимнастика, медитация и ежедневни разходки в планината. Изследванията се провели с методите на традиционната медицина (епикризи и лабораторни изследвания) и с апарата „АРМ“, изобретен от немския учен Фол. След престоя в къщата 90% от показателите на хората влезли в нормите и здравето им се възстановило. Някои от заболяванията били излекувани на 100 процента, а по-тежките преминали в по-лека форма. За да избере такава екокъща за своя отдих, човек трябва да има все пак по-нестандартен възглед към живота. Във вилите на „Азарея“ няма телефони, телевизори, интернет. Шатрата се използва за семинари по йога и медитация, занятия по бойни изкуства и други духовни практики. Целта на този проект въобще е да покаже алтернативен начин на живот в съприкосновение и в синхрон с природата.
ЕНЕРГИЙНИТЕ ГРАДИНИ СА СПОРЕД ФЪН ШУЙ
Още нещо прави впечатление в „Азарея“ – градината. Тя е направена от арх. Биляна Малинова. Според нея правенето на една градина е изкуство, а животът й зависи от хората, които се грижат за нея. „Когато се правят енергийни градини като тези, едно от най-важните условия е всички елементи да са в хармония – казва специалистката. – Не само един с друг, но и отнесени към мястото, където се намират, а също и към хората, които ще ги обитават.“
Градината в „Азарея“ е съобразена с принципите на фън шуй и плавния поток на енергиите. Ситуирани са три кедъра в югоизточната част на парцела, засаден е жив плет от хвойна и дива лоза. В градината растат сливи и ябълки. Пространството е аранжирано така, че да има усещане за свобода, ненатрапчивост и хармония.
Кръгът, символ на целостта, е ползван около самите къщи, като навлизането му в обиколната алея е направено така, че да се забелязва – с друг вид настилка. По средата между къщите е разположена четиристранната дървена пирамида, вписана в кръгла площадка, а около нея е очертан квадрат с растителност. Елементите на енергиите на посоките се срещат в цветовете и вида на растителните групи в градината. На север е разположена плачеща черница, на юг -червенолистна смрадлика. В активната зона е ситуиран басейнът, разположен на поляна с кръгли очертания.
„Когато знаем какво искаме, по-лесно можем да го постигнем – казва арх. Малинова. – Проектирането е част от пътя, за да сме наясно какво точно искаме. А когато проектираме енергийни градини, хубаво е да сме в добро настроение и да харесваме това, което правим. За да има истинска полза.“