След като успява да отблъсне своите братовчеди етруските, Рим разцъфва през 590 год. пр. Хр. Въпреки че етруските владеят Рим цели 200 години, нещата бързо се променят, след тяхното изгонване. Създаването на невероятна политическа система със сенат наброяващ 300 души и желанието за поддържане на равновесие между различните части на Средиземноморието, води до създаването на най-великата империя в човешката история: Римската.
Но какво стои зад великата империя, зад римската култура и начин на живот, какви са навиците на римляните, на които се заливаме от смях или просто гледаме учудено.
1. В Рим било прието, но упадъчно да повръщаш яденето между храненията
Питате се дали наистина римляните са повръщали между храненията, за да могат да ядат повече – отговорът е :да. Но това било обявено за декадентско явление. Римският философ Сенека осъдил това действие, а ораторът Цицерон, атакувал Юлий Цезар за това, че изявявал „желание да повръща след вечеря”. Твърдението, че римляните имали отделно помещение за повръщане, наречено вомиториум, е просто мит. Всъщност има място, наречено „вомиториа”, но там се изпълнявали театрални постановки
2. Рим е първата цивилизация създала отоплителна система
През 1 в. Сл. Хр някой от къщите в Рим били строени с тръби вградени в стените. Тръбите поемали топъл въздух от „котелното отделение” в подземието – това може да се нарече първата отоплителна система, създадена някога. Баните били снабдени в топла и студена вода в три отделни помещения. И така къпещият се можел да избира в кое помещение да се къпе – с гореща, студена или топа вода. В Рим къпането е било по скоро обществено занимание – място за срещи и забавление. Ето защо във филмите за Рим аристократите си лежат голи в огромните бани и си говорят.
3. Легендата говори че, Калигула провъзгласил коня си за сенатор
Няма нищо чидно в тази легенди, като се има предвид странностите на Императра. Римският император Гай Цезар Германикус, наречен Клигула е известен е със своя подчертано екстравагантен, ексцентричен и понякога жесток деспотизъм. Той е бил известен и като лудия, заради странните му действия и решения. Скоро той се разболява. В по-късни времена се смята, че е боледувал от енцефалит. Дион Касий и Севтоний определят болестта му като„мозъчна треска“. С течение на времето се подобрява физически, но не и психически. Императорът винаги е правил впечатление на нездрав човек. Севтоний описва Калигула с думите „принцепса“ и „чудовището“.
4. Римляните целували жените си, за да разберат дали са пили
Римляните целували жените си по устата в края на деня, но в този жест нямало нищо романтично. Те просто проверявали дали половинките им не са прекарали деня в пиене на вино.