Най-малката скандинавска страна е символ на уюта, спокойствието и приветливостта
В разгара на зимата повечето българи, планирали екскурзия в чужбина, биха предпочели по-южни и топли места. Дания навярно би останала встрани от полезрението на мнозина мераклии за широкия свят. Напразно –
студеният сезон там е сравнително мек
Дания е най-малката скандинавска държава – нейната територия е 43 100 кв. км. По суша граничи само с Германия. На изток проливите Зунд и Категат отделят кралството от Швеция, на север проливът Скагерак е границата му с Норвегия. Най-високата точка е единственият връх на планината Идинг – 173 м, а най-ниската – 12 м под морското равнище – се намира на западното крайбрежие.
Живописни градчета и селца, исторически замъци и паметници, чудесни плажове, малки и тихи заливчета, прохладни и сенчести букови гори, обширни степни райони, красиви езера, дюни и фиорди – това е Дания.
Най-бързият начин да попаднете в тази страна е
да се качите на самолета за Копенхаген
Продължителността на полета до датската столица е два часа и половина. Металната птица се движи над Категат, изведнъж прави остър завой и започва да се снижава към летище Каструп.
Копенхаген е най-големият град на Дания. В него живеят 1 117 000 души. През пролетта, лятото и есента населението обаче набъбва до около 1 150 000 – заради туристите, стичащи се тук от цял свят. Едно от първите неща, които гостът непременно трябва да види в столицата, е Строгет, най-дългата търговска улица в света. На нея можете да намерите всичко – от ултрамодерни тоалети до екзотични плодове. Магазините блестят от чистота, продавачите са усмихнати и много любезни.
Копенхаген не е град, който прилича на Париж, Рим, Лондон или Мадрид. В него
липсват ярките типажи, кресливите търговци
уличните музиканти и т.н. Той е това, което датчаните наричат „хюгге“ – комбинация от уют, спокойствие и приветливост. За да разгледате всички негови забележителности и да усетите неповторимата му атмосфера, ще ви трябват поне няколко месеца. Тъй като повечето туристи не разполагат с това време, посещават т.нар. задължителни обекти – замъците Кристианборг, Амалиенборг, Розенборг и Фредриксборг, Датския кралски театър, музея „Карлсберг“ и др. и предприемат разходка с корабче по каналите на града.
По-любознателните пришълци сигурно биха влезли в знаменитата Кръгла църква, която по съвместителство
изпълнява и функцията на астрономическа обсерватория
Кралица Маргрете Втора много я харесва и предпочита нейните и на семейството й снимки да бъдат излагани именно там. В непосредствена близост до Кръглата църква е една от многото бирарии, където засмени руси момичета предлагат прословутото датско пиво.
Прословутото датско пиво, а така също и още по-прословутото пиво „Гинес“, можете да опитате и в увеселителния парк „Тиволи“. Там е най-интересно вечер – блестят разноцветни светлини, напред-назад се разхождат представители на какви ли не националности, атракциони от типа на „Дисниленд“ предлагат силни усещания, от ресторантите се разнасят апетитни миризми,
оркестри свирят музика за душата
Изобщо – суперпреживявания!
Ако посетите Дания, непременно се отбийте във втория по големина град – Орхус (250 000 жители). Той е основан преди много векове от викингите, а през 948 г. става резиденция на епископа. Една от тукашните забележителности е катедралната готическа църква „Свети Климент“. В югозападната периферия на града пък е прелюбопитният музей под открито небе „Ден Гамле Бю“ („Старият град“), посветен на градския бит в периода XVI-XIX век. На територията му са построени къщи, характерни за всички райони на Дания.
В центъра на Орхус погледите грабва
огромна сграда с причудлив стъклен купол
Тя е предназначена за конгреси, конференции, чествания по различни поводи и др. Интересното при нея е, че материалът, от който са изградени стените й, охлажда помещенията и залите в горещите дни и ги загрява в студените.
На трийсетина километра от Орхус е градчето Силкеборг. Според древни предания гората край него помага на бездетни жени да забременеят и лекува заболявания на нервната система, стомаха, черния дроб, костите и бъбреците. Силкеборг обаче е по-известен с океанариума си „Аква“, един от най-големите в Европа. „Аква“ не „пращи по шевовете“ само нощем, когато е затворен за посетители. Зад стъклените му стени могат да се видят
всички обитатели на местната водна фауна
Най-големите фенове на океанариума – децата – наблюдават в захлас сложния танц на рибите, слушат концерта на жабите, подканват ленивите морски костенурки да се разходят и т.н.
Живописният остров Фюн е част от територията на Дания. До него се стига с железница. Роскилле е първото градче, където влакът спира, след като е напуснал Копенхаген. Най-голямата забележителност на това населено място, която се набива на очи още отдалеч, е църквата. Тя е построена през втората половина на XII век от епископ Абсолон, основателя на Копенхаген. Отначало
характерните за нея игловидни кубета липсвали
– те са измайсторени чак през 1636 година. Тази света обител е на голяма почит – в нея са гробниците на много датски крале. Още една подробност: столовете в църквата са доста оригинални, на тях са гравирани сюжети от Стария и Новия завет. Интересно е, че изобразените в тях библейски персонажи са облечени по модата от 1420 година, когато са създадени столовете.
В Дания има още много интересни неща. Не отлагайте пътуването, организирайте го още сега.